תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}

וידאו

ד"ר גלית אבירם: צנתור לב וירטואלי

תקשיבו ללב שלכם.

גם אם אין לכם היסטוריה של אירוע לב, ואתם בגילאי 40 עד 65 כדאי לכם לעבור צינתור וירטואלי. רק כדי להיות בטוחים.
לשאלון התאמה וקביעת תור
טומוגרפיה ממוחשבת (CT); דימות החזה והלב

​השירות ל-CT לב מאפשר, בדרך לא פולשנית, אבחון של הצרויות בעורקי הלב וקבלת מידע דומה לזה שמתקבל בצנתור כלילי של הלב. 

שימו לב: קביעת תור לצנתור וירטואלי תתואם רק בצירוף הפניה מרופא
לתיאום התור יש לשלוח הפניה רפואית (מכתב מרופא) לפקס שמספרו: 074-7219804 או לכתובת דואר אלקטרוני  ct-c@tlvmc.gov.il  ואנו נחזור אליכם תוך 3 ימי עבודה

מהי טרשת העורקים?

טרשת העורקים מהווה את הסיבה המובילה לתחלואה ותמותה בעולם המערבי: אחד מכל שניים יסבול ממחלת לב וכלי דם. מחלה זו נגרמת עקב הצרויות בעורקים הכליליים המספקים דם ללב, כתוצאה מהצטברות רבדים טרשתיים. רבדים אלה נוצרים במהלך שנים רבות והתפתחותם מואצת באנשים עם גורמי סיכון כגון רמות שומנים גבוהות בדם, יתר לחץ דם, עישון, סכרת, השמנת יתר וגורמים תורשתיים שונים. המחלה מתבטאת בכאבים בחזה - קבועים או פתאומיים, ועלולה להיות שקטה עד להופעת התקף לב פתאומי. הדמיה של העורקים הכליליים דרושה על-מנת לאבחן קיום הצרויות בעורקים הכליליים, וכן את מיקום ההצרויות וחומרתן.

אבחנה וטיפול מתאימים, עשויים למנוע או להפחית את הסיכון להתפתחות תסמונת תעוקתית חריפה, או אוטם שריר הלב העלול להביא למוות פתאומי.


מהו ההבדל בין צנתור לב פולשני לבין CT לב?

הבדיקה הקונבנציונאלית להדגמת הצרויות בעורקים הכליליים, וכן בחלק מהמקרים לטיפול בהרחבתן, היא צנתור לב. זוהי בדיקה פולשנית הכרוכה באלחוש מקומי, באשפוז, ובשיעור קטן של סיבוכים.
צנתור לב הוא מדויק יותר בהדגמת חלל כלי הדם, אך כאמור דורש החדרת צינור דק אל אבי העורקים ולפתחי עורקי הלב. כמו כן, בצנתור לב מודגמת רק הזרימה בחלל כלי הדם ולא מתקבל מידע לגבי ממצאים בדופן כלי הדם.
במרכז הרפואי ת"א קיים מכשיר CT רב-פרוסתי חדשני, המהווה אלטרנטיבה לצנתור האבחוני, ומסמן פריצת דרך של ממש באבחון חסימות כלי דם בלב. בדיקת ה-CT של הלב מדגימה את עורקי הלב ללא צורך בחדירה לגוף, ומאפשרת הדגמת חלל כלי הדם וכן את הרבדים הטרשתיים בדופן העורק - אותם צנתור אינו מסוגל להדגים.
ב-CT ניתן לראות רבדים טרשתיים קטנים, שאינם גורמים להצרויות, אך קיומם מעיד על מחלה טרשתית מוקדמת יותר. אבחון זה עשוי להשפיע על הטיפול התרופתי להפחתת גורמים המאיצים את גדילת הרבדים הטרשתיים. המכשיר מסוגל לבצע בכל סריקה ספירלית, מספר רב של פרוסות דקיקות שעוביין פחות מ-1 מ"מ, יחד עם רישום הא.ק.ג. של הנבדק. המידע העצום שנאסף, עובר עיבוד ממוחשב לקבלת תמונה חדה ואיכותית בכל מישור רצוי, ובכל שלב בהתכווצות הלב והרפייתו, וכן מתאפשרת בניית תמונה תלת-ממדית מדויקת של הלב ועורקיו. התמונה המתקבלת מראה את האנטומיה של העורקים הכליליים, את מיקום ההצרויות ואת טיבן (כמו למשל, האם מדובר ברובד טרשתי רך או מסויד).


למי מיועד השירות?

השירות מיועד לאנשים שאינם סובלים מכאבי חזה, אך יש להם גורמי סיכון ללקות במחלת העורקים הכליליים (טרשת העורקים), כגון רמת שומנים גבוהה, יתר לחץ דם, הסטוריה משפחתית של מחלת לב, עישון, או סוכרת; לאנשים עם כאבי חזה הזקוקים לברור לשלילת קיום הצרויות משמעותיות; וכן לחולים עם תסמונת תעוקתית אופיינית. הבדיקה ב-CT החדשני מתאימה לכל אדם בעל דופק סדיר, תפקודי כליה תקינים, ושאינו אלרגי לחומר ניגוד.
לאחר עיבוד המידע המתקבל בסריקת ה CT, התוצאות נבחנות במשותף ע"י הרדיולוג המפענח וקרדיולוג בכיר בתחום, וניתנות המלצות לגישה הטיפולית. השירות הוקם במטרה להקל עליך, המטופל, ולמזער את מידת חודרנות הבדיקות שעליך לבצע במטרה לשמור על בריאותך.


כיצד מתבצעת הבדיקה?

  • לשם ביצוע הבדיקה, עליך להגיע ליחידה כשעה וחצי לפני המועד. שם תקבל כדור המאט את קצב הלב, ובכך משפר את חדות התמונה המתקבלת בסריקת ה-CT.
  • השהייה בחדר הבדיקה אורכת כרבע שעה, אך משך הבדיקה נטו כ-30 שניות בלבד. 
  • הבדיקה אינה כרוכה בכאב או באי נוחות. כיוון שהבדיקה אינה פולשנית, אין בה סיכונים, פרט לאלה הכרוכים בהזרקת חומר ניגודי (יוד), כמו בבדיקות ה-CT השגרתיות. לאחר הבדיקה ניתן לחזור לשגרת חיים רגילה. 
  • לאחר עיבודן, תועברנה התוצאות לקרדיולוג, שייפגש עמך במועד שייקבע מראש לצורך קביעת המשך הטיפול. 

מהם יתרונות הבדיקה?

צינתור וירטואלי הינה הבדיקה היחידה בה ניתן באופן בלתי פולשני, לזהות רבדים טרשתיים בדפנות העורקים בשלב מוקדם ואתסמיני, בו אין הצרויות משמעותיות. זיהוי הטרשת בשלב מוקדם מאפשר טיפול מונע ואיזון נכון יותר של גורמי הסיכון בהתאם לממצאים האישיים של כל נבדק.
בנוסף, על-פי מחקרים שהתפרסמו עד כה בספרות הרפואית בעולם, במעל90% מה נבדקים הממצאים בבדיקת ה-CT  תואמים את ממצאי הצנתור הפולשני.  בזכות היכולת המצוינת שלה לשלול קיום הצרויות בעורקים הכליליים בצורה אמינה, כאשר תוצאת סריקת ה-CT תקינה, נחסכות בדיקות דימות אחרות וצינתור פולשני מיותר. 

יש לעדכן את המכתב לורסיה חדשה-כי רשום שם שיש להגיע עם הפניה עם טופס 17 ואנחנו נעשה גם למי שימלא שאלון וקרדיולוג יחתום לו על ההפניה אצלינו, מראש.
גם לשאלון נראה לי שיש גרסה יותר חדשה, וצריך להיות שם מייל שמחזירים אליו אותו ממולא.

טפסים והנחיות לבדיקה

קביעת תור לבדיקות CT  לב  ובירורים נוספים:

שימו לב: קביעת תור לצנתור וירטואלי תתואם רק בצירוף הפניה מרופא
  • לתיאום התור יש לשלוח הפניה רפואית (מכתב מרופא) לפקס שמספרו: 074-7219804 או לכתובת דואר אלקטרוני  ct-c@tlvmc.gov.il  ואנו נחזור אליכם תוך 3 ימי עבודה
  • ביום הבדיקה יש להגיע עם הפניה רפואית, טופס התחייבות כספית (טופס 17) מקופ"ח או אמצעי תשלום כספי אחר


שעות קבלת קהל וקבלת תוצאות בדיקות:

  • בדיקות לחולים אמבולטוריות בימים א-ה  בין השעות  15:00-21:00.
  • מענה טלפוני בימים א-ה בין השעות 8:30-12:00  בטלפון : 03-6974642 לשאלות ובירורים נוספים ניתן לצור קשר בפקס שמספרו: 074-7219804 או באמצעות דואר אלקטרוני  ct-c@tlvmc.gov.il  ואנו נחזור אליכם תוך 3 ימי עבודה.
  • פענוח הבדיקה יישלח בדואר לאחר 7 ימי עבודה ,כמו כן ניתן לצפות דרך האתר האישי באתר איכילוב beWell

ניתוחים | טיפולים | בדיקות

תפריט ניווט תחתון