תוכן עניינים

מחקר חדש מצא קשר בין חזה גדול לכאבי ראש כרוניים


ידוע כי ניתוח להקטנת חזה מועיל בהשגת המטרות הכירורגיות עבור האינדיקציות התפקודיות המוכרות. על ידי בחירה נכונה של המטופלות, לניתוחי הקטנת חזה יש שיעורים גבוהים ביותר של שביעות רצון בהשוואה לניתוחים פלסטיים אחרים, וזאת בלי קשר לטכניקה בה משתמש המנתח.קופות החולים מוכנות לממן ניתוח מסוג זה כאשר המטופלת סובלת מתסמינים כמו כאבי עמוד שדרה צווארי, כאבי גב, חיכוך בקפל העור שמתחת לשדיים הגורם לשפשפת, פטרת ובעיות עור כרוניות או שקעים הנגרמים על ידי רצועות החזייה על הכתפיים. הקופות מממנות כמובן גם הקטנת חזה במסגרת שחזור חזה לאחר ניתוח במסגרת הטיפול בסרטן שד. ניתוח להקטנת חזה משפיע גם על התדמית העצמית ועל מצבה הרגשי והנפשי של המטופלת. במסגרת פעילותם של מנתחים פלסטיים בבית חולים גדול בארה"ב, הסתבר כי מטופלות רבות שפנו אליהם לצורך ניתוח להקטנת חזה, ציינו בין התסמינים שלהן גם כאבי ראש כרוניים. כמו כן הופתעו הרופאים לגלות, כי כאבי ראש אלה השתפרו מאוד, או נעלמו לחלוטין לאחר הניתוח. ממצאים אלה הובילו את הרופאים לערוך מחקר מעמיק בנושא. המנתחים אספו את הנתונים של כל המטופלות שעברו ניתוח להקטנת חזה בין השנים 2003 עד 2008. המטופלות נמצאו גם במעקב ממושך לאחר הניתוח. מתוך 84 המטופלות שנכללו תחילה במסגרת המחקר, 58 (כ-70%) סבלו מכאבי ראש כרוניים. מתוכן יותר ממחצית דיווחו לאחר מכן על צמצום משמעותי (למעלה מ-50%), של כאבי ראש וזאת גם לגבי תדירות הכאבים וגם לגבי עוצמתם.


המטופלות שסבלו מכאבי ראש כרוניים התבקשו לפני הניתוח לדרג את עוצמת כאב הראש בסולם מ-1 עד 10. הדירוג הממוצע היה 7.2. לאחר הניתוח דירוג זה ירד ל-3.2. מכלל המטופלות 90% דיווחו על שיפור באיכות חייהן. ממצאים אלה הביאו את הרופאים למסקנה, כי קיים קשר בין חזה גדול מאוד המכביד על התפקוד הגופני לבין כאבי ראש כרוניים. לדברי ד"ר אמנון מוסק, סגן מנהל המחלקה לנוירולוגיה ומנהל המרפאה לכאבי ראש ופנים במרכז הרפואי ת"א, הקשר בין חזה גדול וכאבי ראש מוכר. בנשים עם חזה גדול, עלול כובד החזה המוחזק על ידי כתפיות החזייה, ללחוץ על שרירי השכמות ולגרום בהם למתח ניכר ולהתפתחות כאבים מקומיים שמוקרנים בהמשך מעלה, כלפי הראש. בנוסף בחלק מהנשים שאינן מרוצות ממראה החזה שלהן ייתכנו כאבי ראש הקשורים למערכת הרגש. הטיפול המומלץ במצבים אלו הוא שימוש בחזייה חובקת שמאפשרת העברת מתח מופחת אל הכתפיות. כמו כן ניתן להרחיב את כתפיות החזיה כך שהלחץ על שרירי השכמה יועבר לשטח רחב יותר. לנשים אצלן גודל החזה מפריע ומטריד והן חשות בגללו בושה ואי נוחות, אנו עוזרים על ידי בירור הסיבה לתחושותיהן ומלמדים כיצד להתמודד טוב יותר ולא לחוש בושה, או על ידי הפנייה לניתוח. לדברי ד"ר בני מייליק, מומחה בכירורגיה פלסטית ומנהל השרות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל, המחלקה לכירורגיה פלסטית, במרכז הרפואי ת"א, ידוע שניתוח הקטנת שדיים משפר מאוד את מצבה של המטופלת ומונע סבל גופני רב (חיכוך, קשיי נשימה, אי-נוחות, כאבי גב וצואר וכו'), שלא לדבר על שיפור תדמית הגוף ומצבה הנפשי. "תצפית זו המראה שניתוח להקטנת שדיים מפחית כאבי ראש כרוניים מוסיפה נדבך חשוב לידע הרפואי ויכולה להוסיף לשיקולים לקראת ניתוח שכזה. נשים רבות ישמחו לשמוע שייתכן שכאבי הראש הכרוניים מהם הן סובלות נובעים בחלקם בשל גודלם של השדיים שלהן וניתן להקל עליהן באמצעות ניתוח להקטנת שדיים". 


תרגום מקוצר, מקור:

Chronic headaches / migraines: extending indications for breast reduction; Plastic and Reconstructive Surgery 2010, 125: 44-49.

תפריט ניווט תחתון