תוכן עניינים

מאת: עידן מיליצ'ר; סקסולוג; פסיכותרפיסט; מטפל זוגי ומשפחתי

אנו מתקרבים לל"ג בעומר וקול החתונות עולה מתחת לשפמם הלא מגולח של הגברים. עם כל הכבוד למעמד המכובד, יותר ויותר זוגות, בוחרים לחיות היום חיים יחד כזוג לכל דבר, מבלי שעמדו תחת חופה ובורכו כדת משה וישראל. אז מהי בעצם התופעה? למי היא נכונה וטובה? ומה נכון לעשות בסופו של יום? תופעת ה"לגור יחד" מאוד נפוצה ומקובלת כיום. בשונה מהדור הקודם (לפני כ-30 שנה), אז זוגות שרצו לחיות יחד לפני החתונה, זכו לקיתונות של רותחין. כיום הגישה החברתית היא קצת שונה. זוגות עוברים לגור יחד מהר מאוד לאחר ההיכרות, ואפילו מרחיבים את הקשר ומביאים ילדים לעולם ללא חתונה כדת משה, ישו, או אפילו אללה. התופעה מוכרת באירופה כבר לפני כ-40 שנה, החל משנות ה-70.

 

למי זה קורה?

כפי שאמרתי, קשה להאמין, אבל רק לפני 30 שנה הוצמד אות קלון לזוגות שבחרו לחיות יחד ללא נישואים. התופעה, שנתפסת כיום כשלב מעבר טבעי בדרך לחופה, או ללא קשר לחופה, כונתה בעבר בכינויים כמו "חיים בחטא" והתקבלה בשלילה.כיום, מגורים משותפים ללא נישואים, או בקיצור קוהביטציה (Co - שותפות, Habitat - מגורים), הם נוהג רווח, שנפוץ בישראל אצל כמה סוגים של זוגות: 

  • זוגות שרוצים להתנסות בחיים משותפים, לפני שמחליטים להינשא.
  • זוגות מבוגרים יחסית, שהתגרשו או התאלמנו ואינם מעוניינים בנישואים נוספים.
  • זוגות בני אותו מין, וזוגות שאינם יכולים להתחתן כדת וכדין לפי חוקי הרבנות המחמירים.
  • זוגות שבוחרים שלא להתחתן.

קצת נתונים סטטיסטיים

הנתונים מצביעים על עלייה במספר הזוגות המעדיפים - באופן זמני או קבוע - לגור יחד ללא נישואים. לפי סקר עדכני, 26% מהישראלים הנשואים התגוררו עם בני/בנות זוגם לפני החתונה, ו-19% מהם חיו עם בן/בת זוג מבלי להינשא לו/ה. שיעור הזוגות החיים כיום ללא נישואים הוא 3.2% מהאוכלוסייה היהודית בארץ, והוא עולה בקצב קבוע של כ-1% בשנה.


מה מצבינו יחסית לשאר העולם?

אנחנו עדיין חברה מאוד משפחתית, ואחוז ניכר - כ-95% נישאים. אולם, האחוזים הבודדים של היהודים בישראל הגרים יחד ללא נישואים, מתגמדים לעומת 30.3% מהזוגות בקנדה ו-35.8% בשוודיה. גם בשאר מדינות המערב, האחוזים עולים מדי שנה. בארץ, יש עדיין אמונה שהנישואין 'מגינים' על האישה והילדים. ידוע, שבין אנשים משכילים ובעלי מעמד תעסוקתי, יש יותר זוגרים. גם זוגות בקשר שני לאחר נישואין, מעדיפים את צורת החיים הזו (אלו לפני חתונה ואלו אחרי חתונה).

האם הזוגריות מהווה ניבוי לשמירת הקשר?

 מחקר שנעשה במרכז CDC בארצות הברית, קבע כי הסיכוי של זוגות שחיו יחד לפני הנישואים להתגרש בחמש השנים הראשונות, גבוה ב-29% מזה של זוגות שלא חיו יחד. ההסבר לא בהכרח טמון במגורים יחד, ככל שיש יותר מדיניות ליבראלית, יש יותר זוגריות ויותר הבאת ילדים ללא נישואין ללא חוויה של אי מוסריות.


אז מה המסר שלי אליכם הקוראים?
איש באמונתו יחיה! מה שטוב לכם - טוב לי

תפריט ניווט תחתון