תוכן עניינים

למרות שהאינטרנט מאפשר כיום חיי מין ובגידות וירטואליים, בסופו של דבר אין תחליף לקשר מיני פנים אל פנים, כך עולה ממחקר חדש שנערך בארה"ב. הדרכים בהן אנו מקיימים ומפתחים יחסים עם אחרים השתנו מאוד ב-20 השנים האחרונות, זאת בגלל אמצעי תקשורת חדשים כמו מחשבים, מצלמות וידיאו, וטלפונים ניידים. להתפתחויות אלה הייתה השפעה מכרעת על חיינו החברתיים, כמו גם על הפן המיני בחיינו. היום אנשים רבים פונים לאינטרנט כדי למצוא בני זוג לקשר מיני. שליחת הודעות עם תכנים מיניים (באנגלית: sexting, שילוב של המילים  sex ו-texting) מהווה תופעה חדשה למדי. אנשים מבוגרים שולחים זה לזה צילומי ערום של עצמם או טקסטים בעלי תוכן מיני מובהק, כדי "להדליק" בן/בת זוג פוטנציאלי וכדי להגביר את הסיכויים ליחסי מין. האינטרנט גם מקל מאוד על כל מי שמעוניין לבגוד.

 

סקס בעידן האינטרנט 

על מנת לבדוק תופעות כמו שליחת הודעות מיניות ובגידות בהקשר של השימוש באינטרנט למציאת בני זוג לחיי מין, החוקרים פרסמו שאלון באתר אינטרנט המיועד לאנשים נשואים המחפשים בן/בת זוג לקשר מיני מחוץ למסגרת הנישואין. מעל 5000 אנשים ענו על שאלות לגבי השימוש באינטרנט, התנהגויות מיניות, ורגשות כלפי התנהגויות מיניות ברשת. החוקרים התעניינו במיוחד בהיבטים של שליחת הודעות מיניות, בגידות מקוונות, ובגידות בפועל.תוצאות  הסקר ש נערך באתר "הבגידות" הראו: יותר נשים מגברים מוכנות לשלוח הודעות בעלי תוכן מיני. יותר משני שליש מהמשתתפים בגדו בצורה מקוונת בזמן שהם נמצאו בקשר רציני עם בן/בת זוג. יותר מ-75% בגדו בו/בה גם בפועל. לא היו הבדלים בין גברים ונשים לגבי בגידות מקוונות או במציאות, כאשר הם נמצאו בזוגיות רצינית בחיים האמיתיים. גברים מבוגרים יותר נטו יותר לבגוד בפועל לעומת גברים צעירים יותר. ממצא בולט נוסף שמצאו החוקרים היה כי המשתתפים היו מעוניינים יותר למצוא בני זוג לקשר מיני במציאות, מאשר לקשר מקוון בלבד. על פי מסקנות החוקרים, הדרכים למציאת בני זוג משתנות בהתאם לטכנולוגיה המשתנה וכך משתנות גם הדרכים לעורר התעניינות אצל בן/בת זוג פוטנציאלי. בזמן שרשתות חברתיים משמשות יותר ויותר לקיום יחסים חברתיים, בחיי המין אנשים עדיין מעוניינים יותר בבני זוג בחיים האמיתיים מאשר בני זוג מקוונים.


צוות המחקר מסכם כי בשלב מסוים ביחסים, אנו עדיין זקוקים לקשר גופני, פנים אל פנים. למרות האפשרויות החדשות שנפתחו בפנינו כתוצאה מאמצעי טכנולוגיה חדשים, אנחנו ככל הנראה עדיין יצורים חברתיים שזקוקים לקשרים אישיים במציאות.

 

תרגום ערוך ומקוצר, מקור:

"Let my fingers do the talking": sexting and infidelity in cyberspace; Sexuality and Culture 2011, published online June 2011.


מהי בגידה?

בגידה היא למעשה כל דבר החורג מנורמה ששני בני הזוג הגדירו בניהם- זה יכול להיות שיחה אינטימית עם גבר או אישה, צ'ט באינטרנט או רומן עם מישהו אחר על כל המשתמע מכך. גם נורמות חברתיות משחקות כאן תפקיד- למשל בחברה שלנו, אישה נשואה שתקיים יחסים עם גבר אחר תחשה בוגדת וישנן תרבויות שזה לא נחשב כך.
בבגידה האמון נשבר, ובבגידה מינית משבר האמון הוא מאוד גדול.

במה זה מתבטא?

הנבגד חש פגיעה בתחושת השייכות שלו, בביטחון. הגבולות סביב הקשר המשפחתי והזוגי נפרצים, לעיתים אפילו עד מצב בלתי ניתן לשיקום.

למה, בעצם, אנשים בוגדים?

יש הרבה מאוד סיבות לכך (משתנה מאדם לאדם )- צורך בגיוון/מתוך שעמום, צורך בחיזוקים, נותן תחושה של כוח, תחושת עצמאות, הגנה, פיצוי על תסכולים של צרכים לא מסופקים, בריחה, הפגת מתחים בחיי הנישואין, מצוקה, ולעיתים בלי כל סיבה מיוחדת.

מהן השלכות הבגידה על התא הזוגי?

בד"כ נהוג להסיק שבגידה היא פעולה הרסנית ומיותרת לקשר הפוגעת מאוד בתא המשפחתי, בעיקר אם יש ילדים, וכן לצד הנבגד החוויה היא קשה מאוד. תמיד נוטים להביא סיבות לבגידה (כמו שציינו) אך, בעצם, הבגידה היא פתרון קל. יחד עם זאת, חשוב לציין, שלפעמים יש נישואין שבהם הפערים כ"כ עמוקים והתסכול הוא עצום , עד כדי כך ששום טיפול או ייעוץ לא יעזרו, ומצד שני הפתרון של גירושים לא בא בחשבון- במקרה כזה, מין מחוץ לנישואים הוא פתרון מסוים- אני, כמובן, לא אמליץ עליו.

באמת גברים בוגדים יותר מנשים?

מחקרים טוענים שאכן גברים בוגדים יותר- 50%- 80%- בוגדים לפחות פעם אחת. אך זה הולך ומצטמצם- 60% מהנשים בארץ, הודו בבגידה בבן-זוגן. נשים היום הרבה יותר משוחררות ומדברות, למרות שרובן מאמינות במונוגמיה וסבורות שלא כדאי לסכן את הקשר בשביל הנאה רגעית.

אפשר בכלל לסלוח על בגידה?

יש זוגות שכאשר הבגידה מתגלית הם נפרדים, ויש כאלו שלא- מאוד אינדוודואלי (מחקרים מוכיחים שנשים סולחות יותר ומקבלות גברים שבגדו וכן ממשיכות לחיות בתא המשפחתי. לעומתן , גברים נוטים יותר לפרק את התא).


אם, למרות הבגידה מחליטים להישאר יחד, כיצד מתגברים על המשבר?

אפשר לנסות לבד- לתת קרדיט אחד לשני, בייחוד הנבגד לבוגד. בן הזוג שבגד צריך לחזר יותר, להיות קשוב יותר, לשנות את הדפוסים המיניים שלו. אפשר אפילו לשקם את הזוגיות, כך שתהיה טובה יותר מכפי שהייתה- וזה אכן קורה לעיתים- סופסוף אפשר לפתוח הכל, להיות מחוזרים ולרענן את חיי הנישואים. דרך נוספת היא לפנות לטיפול זוגי ומיני אשר יעזור לזוג לבנות מחדש את האמון, ובנוסף לרענן ולחדש את המיניות.
לפעמים הבגידה היא אכן סימן שמשהו בין בני הזוג לא עובד בכלל ויש מקום לפירוק החבילה.

תפריט ניווט תחתון