תוכן עניינים

עידן מיליצ'ר; פסיכותרפיסט סקסולוג ומטפל זוגי; המרפאה לטיפול מיני; בי''ח ליס


מחקר חדש שנערך בארה"ב מצא: המצב המשפחתי משפיע על הכושר הגופני. ממצאי המחקר מראים כי אחרי החתונה גברים ונשים שומרים פחות על הכושר הגופני שלהם, אך מי שמתגרש מתעמל שוב ואפילו יותר. החוקרים עקבו במהלך המחקר אחרי אלפי נשים וגברים במשך שלוש שנים, במהלכן המשתתפים עברו מבחני כושר גופני ודיווחו על הרגלי חייהם. על פי תוצאות המחקר שמרו הנשים הרווקות, להבדיל מהנשואות, על רמת הכושר שלהן ואפילו שיפרו אותו. גברים שהתגרשו במהלך המחקר שיפרו את הכושר שלהם מייד לאחר הגירושין, אומנם רמה זו לא נשמרה אצל גברים שנשארו לבד לאורך זמן. הירידה הדרמטית ביותר בכושר הגופני נרשמה אצל גברים שהתחתנו מחדש במהלך המחקר. החוקרים מדגישים, כי הכושר הגופני תלוי כמובן במספר גורמים, כמו גנטיקה, מבנה גוף, הרגלי פעילות גופנית, ומצב הבריאות הכללי. עם זאת,  המחקר מצביע על מידת ההשפעה של גורמים חברתיים על הכושר הגופני, מה שמוכיח שוב כי שינויים משמעותיים בחיינו עשויים להשפיע על הבריאות שלנו.

 

קשה באימונים - קל במיטה!

כבני אדם אנו נעים בין הצורך בביטחון, בשגרה, בנוחות, לבין הדחף לריגוש, חידוש, וכיבוש. בזוגיות כמו בזוגיות, ברגע שהשגנו את מבוקשנו, אנו כבר לא כמהים לכיבוש האובייקט, והספה ממלאת את מקום הספורט והמראה הגופני. כשאנו לא בזוגיות, אנו נוטשים את הספה לטובת חדר הכושר והספא! בחיים כמו בחיים לכל אחד ואחת מאיתנו יש תקופות שבהן מפלס החשק, שואף למפלס מי הכנרת לאחר חורף שחון. בדרך כלל הירידה בחשק קשורה לאינטנסיביות, ולעומס בחיים, וגם לירידה בהורמון הטסטוסטרון. כאשר כל אלו "כבדים" עלינו, המין הופך מדבר נחשק למעמסה מעיקה. ידוע שקיים קשר ישיר בין פעילות גופנית מחוץ למיטה, לחשק ולפעילות גופנית במיטה. עיסוק בספורט, מעלה את רמת האנדורפינים, את מצב הרוח שלנו, משפר את הדימוי הגופני והדימוי העצמי, ובכך גם מעלה את החשק המיני. בנוסף, כאשר אנו בכושר, חטובים ונראים טוב, אנחנו מרגישים מיניים ונחשקים, ומחפשים אינטראקציות - כן, גם במיטה..


כושר גופני, זרימת דם, וחשק מיני

מחקר שנערך באוניברסיטת טקסס, שביוסטון, מצא שזרימת הדם לנרתיק אצל נשים ששמרו על כושר וצפו בסרט כחול, הייתה גבוהה ב-169% מזרימת הדם אצל אותן נשים, בתקופה שבה לא היו פעילות. המלצת החוקרים הייתה ברורה: הרבו בפעילות גופנית ושמרו על כושר, גם לטובת החשק וגם לשיפור התחושה. אם נסכם, יש קשר בין פעילות גופנית מחוץ למיטה ובתוכה. פעילות גופנית מוסיפה ומעלה את החשק המיני. לא חייבים לישון את שנת החורף כאשר אנחנו בזוגיות כי פעילות גופנית תורמת לבריאות בכלל, לזוגיות ולחשק המיני, בפרט.


מקור:

In fitness and health? A prospective study of changes in marital status and fitness in men and women; American Journal of Epidemiology, published online 1/12/2010.

 

תפריט ניווט תחתון