תוכן עניינים

מאת: ד''ר עידן מיליצ'ר; פסיכותרפיסט; מטפל זוגי ומשפחתי; אחראי מרפאה סקסולוגית אנאורגנית גברים; המרפאה לטיפול מיני; המרכז לבריאות האישה; בי"ח "ליס" ליולדות.


"תגידו אני יפה"? אמירה שהיתה שגורה בפי אחד הסלבריטאים הישראלים, שהחליט לעזוב את עולם היופי ולהתמסר לדת. על פי "המשתה", של אפלטון, "אהבה ליופי, כמו אהבה לטוב, לא צריכה הסבר", היא נתון ראשוני, כמו התודעה העצמית. יופי הוא תכונה של אובייקט  שבשל תצורתו (ולא רק) גורם לאדם לחוויה נעימה ומשיכה. על פי רוב, היופי מוגדר כמאפיין מבנה שיש בו איזון, סימטריה, פרופורציה והרמוניה בין מרכיביו השונים. באחד המחקרים שעסקו בנושא, בדקו 2200 גזרי-דין שניתנו במשפטים על עבירות שונות. בעבירות קשות, לא התגלו הבדלים משמעותיים בחומרת העונש. אך בעבירות קלות, התגלה שאנשים יפים יותר קיבלו עונשים קלים יותר (קנסות קטנים יותר) מאנשים פחות יפים שעשו אותן עבירות!...
הגדרה של היופי מתחילה בעולם הטבע, בו קיימת נטייה להתארגנות בצורה סימטרית ויפה. לא אנחנו המצאנו את זה, ומבלי לפגוע בזכויות, יש לנו עוד הרבה מה ללמוד מהטבע! בטבע קיימות תצורות של גלקסיות וכוכבים מרהיבות, פרחים פורחים להיות יפים ומרהיבי עין על מנת למשוך חרקים שיאבקו אותם ויפיצו אותם על פני האדמה. חוקרים משערים שהצמחים המשקיעים לא מעט משאבים, ביצירת מבנים גיאומטריים וצבעים, מוסרים בעצם מידע לחרקים על כמות הצוף ואיכותו. אצל בעלי החיים חלק ניכר מהזכרים מתייפים, ובמיוחד בתקופת הרבייה, כדי שהנקבות ירצו להמשיך את הגנים שלהם. ישנם יונקים שנכחדו על מזבח היופי. למשל האייל הסקוטי שפיתח קרניים כל-כך גדולות כדי להרשים את הנקבה, שלא יכול היה לשאת אותן ונכחד על מזבח היופי.

 beauty001.jpgבניגוד לחברת החיות שבה היופי הוא של הזכר המחזר, בחברה האנושית היופי הנשי הוא הדומיננטי. מקובל לחשוב שבעוד יופי גברי מייצג חוסן ועוצמה שיכולה להגן על הנקבה, היופי הנשי מייצג פוריות, שחשובה לזכרים בהמשך הגנטיקה שלהם. כן, זה לא תרוץ זכרי רדוד, אלא תולדה של מחקרים לא מעטים בתחום היופי והאסתטיקה. ולנשים שביניכן - אל תהנהנו עכשיו בראשכן ותגידו: אאההה בטח גברים עשו את המחקרים האלו. המשיכה ליופי מתחילה כבר בגיל הגן. מחקרים מצביעים על כך שילדים נמשכים ומעדיפים להתחבר לילדים יפים. זה נכון לבנים וגם לבנות. בתרבויות אנושיות רבות מודל היופי הועלה על נס. מעשה הניאוף של דוד שתחילתו בחמדתה של בת שבע יפת התואר: "והאישה טובת מראה מאוד" (שמואל ב', י"א ב'). בתרבויות המהוות בסיס לקיום האנושי המודרני יש אידיאליזציה של היופי. לא בכדי מסופר במיתולוגיה היוונית על מלחמת טרויה שהייתה מלחמה עקובה מדם שפרצה בשל יופייה האגדי של אישה נחשקת בשם הלנה. גם הרומאים נתנו משקל רב ליופי ואמצו את חזות הגוף היפה מהיוונים. תקופה מרכזית באנושות שבה היופי זכה לעדנה מחודשת הייתה בתקופת הרנסאנס ובמאות שאחריה באירופה. בתקופה זו היופי הובע באמנות פלסטית (פיסול), במוזיקה קלאסית ובספרות פיוטית באופן מרשים ביותר, שקשה לשחזר אותו עד ימינו. באמנות הפלסטית הושם בין היתר דגש על סימטריה.

בתקופה המודרנית שמתאפיינת בחברה פתוחה, חשופה, ובעלת יכולת שינוי והשפעה עצמית, קיים דגש מיוחד על היופי. אם בעולם העתיק היכולת לפגוש אובייקטים יפים הייתה די מוגבלת ומצומצמת, הרי שבחברה המודרנית ישנה חשיפה גדולה לאובייקטים יפים כמעט בכל מקום. קיימת אמונה רווחת כי אנשים יפים הינם יותר מוצלחים ויותר מקובלים בחברה, מקבלים ציונים גבוהים יותר בבתי הספר או משכורות גבוהות יותר בעבודה, ולכן בטיפוח היופי כשלעצמו מושקעים תשומת לב, משאבים וממון רב. הדבר הולך יד ביד, עם הטכנולוגיה הרפואית, שמאפשרת "לשחק" בגוף האדם באופן חופשי מאוד, החל מניתוחים להארכת גפיים תחתונות במזרח, ועד ניתוחים פלסטיים שונים: מהאף, דרך החזה, עכוז ועד הרגליים. הניתוחים נפוצים גם בקרב גברים. אף אחד ואחת מאיתנו לא משוחרר מאותו מבט גברי או נשי (כן כן אל תתממו!) המעצב את הדימוי, הביטחון והמיניות שלנו. המראה מעצב את התשוקות ואת נגישותנו למין השני (או אותו מין) כטרף לפנטזיות באשר הן.

בחברה המודרנית שהינה גם חברה צרכנית, נעשה שימוש רב ביופי לשם קידום מכירות. שחקנים ושחקניות יפי תואר ומעוצבי גזרה מופיעים בסרטים על מנת למשוך צופים. מעצבים דואגים לעצב מוצרי צריכה, מנעליים ובגדים ועד למכוניות ומטוסים, באופן שיעוררו חוויה אסתטית אצל הצופה. מוצרי צריכה שונים נארזים באריזות נאות ומושכות, שיש בהן להעיד כביכול על איכותו של המוצר. דוגמניות בעלות מודל יופי מוקצן ו"בלתי אנושי", מקדמות מכירה של מוצרים שונים. תחרויות יופי נשי מתקיימות כמעט בכל מדינה. היופי הוא מושא להערצה.חשיפה מרובה למודלים אסתטיים אלו בונה ציפיות אסתטיות גבוהות, ומביאה לחוליים רבים בחברה המודרנית, מרגשי נחיתות, תסכול, אנורקסיה ובולימיה, סיכון פיזי בדיאטות בלתי מאוזנות שאף עלולות לסכן חיים. כדורי פלא, המבטיחים לכל דורש עיצוב הגוף ואסתטיקה אינסטנט. התרבות בה אנו חיים, דוחפת ליופי עד כדי הוצאה של סכומי עתק וחשיפה לסיכונים לא פשוטים בניתוחים פלסטיים שנועדו לעצב "גוף מושלם". אם באהבה עסקינן אז בואו ולא נלך שולל אחרי "שקר החן והבל היופי" אלא נאהב את היופי הפנימי, את האופי הרגיש החם המתחשב המכיל ובעיקר את האהבה לאורך שנים יהיה יופיינו אשר יהיה, כי גם אלף נוצות, לא עושות את האדם ציפור! ואם בבריאות עסקינן, אז אין מחקר כזה או אחר, שאני מכיר, המוכיח קשר בין יופי ובריאות. נכון שהרבה אנשים משקיעים כסף רב כדי להיות יפים. אם זה מוסיף לבריאותם, אז אני ממלא פי במים ולא מתווכח, כי ככה למדה אותי אשתי בבית. יחד עם זאת, הספורט התזונה ואורח חיים בריאים יוסיפו ליופי הפנימי והחיצוני שלנו.

מה אני אומר?
כמו שלימדו אותי ואני עדיין מתחבט בעניין האם יש יופי מושלם? או המושלם הוא בעצם ההשלמה עם היופי שבאני העצמי, שבכל אחד ואחת מאיתנו הבריות האנושיות –INSIDE OUT! הוא זה שקובע. אתם יודעים מה? אתם תחליטו וכל החלטה שלכם, יפה בעיניי!

תפריט ניווט תחתון