תוכן עניינים

דיאטת DASH המבוססת על מוצרי חלב דלי שומן, ירקות, פירות וסיבים תזונתיים, נמצאה מפחיתה יל"ד (יתר לחץ דם) בטווח הקצר, כשהיא משולבת בירידה במשקל.  לאכול DASH, לרדת במשקל ולהפחית יל"ד

לאנשים הסובלים מערכי לחץ דם מוגברים, ההמלצות כיום הן טיפול על ידי שינוי אורחות חיים טרם התחלת טיפול תרופתי (פרט לחולים עם ערכי לחץ דם מוגברים מאוד או כאשר יש מחלות נלוות המחייבות התחלת טיפול).
שינוי אורחות חיים כולל ירידה במשקל, פעילות גופנית, הפחתת כמות מלח הנתרן בתזונה וצריכת אלכוהול מתונה. מבחינה תזונתית, מומלצת דיאטת DASH, שהינה תזונה המתבססת על מוצרי חלב דלי שומן, ירקות ופירות, עשירה בסיבים תזונתיים ודלה בשומן. תזונה זו הוכחה במחקרים כמפחיתה התפתחות יתר לחץ דם לטווח הקצר.
במחקר הנוכחי, אשר פורסם בכתב העת Archives of Internal Medicine, עקבו אחר 144 נבדקים, עם טרום יתר לחץ דם או יתר לחץ דם דרגה 1 (ערכי לחץ דם סיסטוליים של 130-159 ממ"כ ולחץ דם דיאסטוליים של 85-99 ממ"כ), הסובלים מעודף משקל. הנבדקים חולקו ל- 3 קבוצות, בהן השוו בין ירידת לחץ הדם עם תזונת DASH בלבד, עם תזונת DASH בשילוב ירידה במשקל או עם תזונה רגילה.

מדידות לחץ הדם במרפאה הראו הבדלים מרשימים בין הקבוצות, כאשר הירידה החדה ביותר בלחץ הדם נצפתה בקבוצת תזונת ה- DASH בשילוב עם ירידה במשקל, בקבוצה זו נצפתה ירידה של 16.1 ממ"כ בלחץ הדם הסיסטולי ו- 9.9 ממ"כ בלחץ הדם הדיאסטולי. בקבוצת ה- DASH נצפתה ירידה בלחץ הדם של 11.2 ממ"כ סיסטולי ו- 7.5 ממ"כ דיאסטולי. זאת לעומת קבוצת הדיאטה הרגילה, בה נצפתה ירידה בלחץ הדם של 3.4 ממ"כ סיסטולי ו- 3.8 ממ"כ דיאסטולי. כמו כן, בקבוצת ה- DASH בשילוב עם ירידה במשקל, נצפה גם שיפור בתפקוד כלי הדם, וירידה במסת שריר הלב (הגדלה של מסת שריר הלב הינה אחד מסיבוכי יתר לחץ דם ועשויה להביא לאי ספיקת לב).
מסקנות המחקר הינן כי שילוב של תזונת DASH עם ירידה במשקל, בחולים עם עודף משקל וערכי לחץ דם מעל הנורמה, מפחיתה את ערכי לחץ הדם ומשפרת את תפקוד הלב וכלי הדם, לעומת טיפול תזונתי בלבד.

"יתר לחץ דם הינה מחלה בעלת סיבוכים רבים, המביאה לתחלואה קרדיווסקולרית ותמותה. אמנם קיימות תרופות יעילות לטיפול ביתר לחץ דם, אולם ככל טיפול תרופתי, חלק מהאנשים יסבלו מתופעות לוואי של הטיפול. חשיבות המחקר היא בהוכחה כי בערכים מתונים של יתר לחץ דם, אין חובה להתחיל טיפול תרופתי. שינוי באורחות החיים, הכולל הקפדה על תזונה נכונה וירידה במשקל, יכול להביא לתוצאות טובות בהפחתת לחץ הדם ודחיית הצורך בטיפול תרופתי", מדגישה ד"ר אורית קלוק – בן בסט, מחלקה פנימית ד' ומנהלת תחום יתר לחץ דם ב-beWell.

 

לקוח מתוך:

Effects of the DASH Diet Alone and in Combination With Exercise and Weight Loss on Blood Pressure and Cardiovascular Biomarkers in Men and Women With High Blood Pressure: The ENCORE Study
James A. Blumenthal; Michael A. Babyak; Alan Hinderliter; Lana L. Watkins; Linda Craighead; Pao-Hwa Lin; Carla Caccia; Julie Johnson; Robert Waugh; Andrew Sherwood
Arch Intern Med. 2010; 170:126-135

תפריט ניווט תחתון