כאבי גב תחתון כרוניים הם מהסיבות השכיחות לפנייה לרופא. אנשים הסובלים מכאבי גב, פונים לעיתים קרובות לקבלת מסז' כטיפול אלטרנטיבי לתרופות, אך עד כה לא היו קיימים ממצאים רבים שהראו את תועלתו. על פי מחקר חדש שפורסם כעת, מסז' עשוי להועיל יותר מאשר סוגי טיפול רפואיים מקובלים, בשיפור מידת הכאב והתפקוד של אנשים עם כאב גב תחתון כרוני. 


צוות חוקרים משלוש אוניברסיטאות בארה"ב, ערכו ניסוי בו השתתפו 401 בני אדם בגילאי 20-65, שסבלו מכאבי גב תחתון כרוניים ללא סיבה ספציפית. מטרת המחקר היתה להשוות בין שני סוגי מסז' -  מסז' מובנה ומסז' הרפיה, לבין טיפול רפואי מקובל (מסז' מובנה מתמקד בתיקון עיוותים של הרקמה הרכה).תחילה, דיווחו המטופלים על תסמיניהם ועל יכולתם לבצע פעולות יומיומיות שגרתיות. לאחר מכן, הם חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות. שתי קבוצות קיבלו את שני סוגי המסז', והשלישית קיבלה טיפול רפואי רגיל ללא מסז'. המשתתפים בשתי הקבוצות הראשונות קיבלו מסז' שעה אחת בשבוע, במשך 10 שבועות. המטופלים בקבוצה השלישית, קיבלו טיפול תרופתי נגד כאבים ואנטי-דלקתי, כמו גם טיפול להרפיית שרירים, או פיזיותרפיה.

בסיום הניסוי, לאחר 10 שבועות, החוקרים בדקו שוב את מידת התסמינים ואת התפקוד היומיומי. הם חזרו על בדיקות אלו גם אחרי חצי שנה ולאחר שנה. הם מצאו, כי המשתתפים של קבוצות המסז' תפקדו טוב יותר, וחשו ירידה ניכרת בכאבים, לעומת הקבוצה השלישית.

לדברי החוקרים, אחרי 10 שבועות, כ-2/3 מהמשתתפים שקיבלו מסז' דיווחו על שיפור ניכר, לעומת שליש בלבד בקבוצה שקיבלה טיפול תרופתי או פיזיותרפיה.

בנוסף לשיפור במידת הכאבים ובתנועתיות, המטופלים במסז' דיווחו גם על ירידה ניכרת בצורך בנטילת תרופות אנטי-דלקתיות ונגד כאבים.

למרות ששני סוגי המסז' השיגו את אותן התוצאות, החוקרים מסבירים כי למסז' הרפיה יש כנראה יתרון מסוים, מאחר שהוא מקובל יותר: מלמדים טכניקה זו בכל בית ספר למסז', קל יותר למצוא מסז'יסט שמטפל בשיטה זו, ועלות הטיפול היא לרוב נמוכה יותר, בהשוואה למסז' רפואי מיוחד.


לדברי ד"ר סילביו בריל, מנהל היחידה לטיפול בכאב, כמחצית מהפניות לרופא המשפחה, ולמעלה מ-90% מהפניות לאורתופד, הן בשל כאבי גב.
60%–80% מהאנשים יחוו כאב גב לפחות פעם אחת בחייהם. עד 30% מהפורשים מעבודה טרם זמנם, יפרשו עקב הופעת כאב בגב.

"מקור הכאב, ברוב המקרים, הינו ממקור שרירי. הגב התחתון מוקף ברשת שרירים העוזרים לייצב ולזקוף אותו. כיווץ ממושך של שרירי הגב (הנגרם כאשר השריר נמצא במצב של מאמץ יתר - 'שריר תפוס') הוא אחד הגורמים השכיחים לכאבים. מצבי לחץ נפשי, מהווים גורם נוסף לכיווץ ולמתח גבוה של שרירי הגב. במקרים בהם, לאחר אבחון, ניתן לאשר שמקור הכאב הוא בעיקר ממקור שרירי, מסז' רפואי יכול להביא להקלת הסימפטומים.
יש להדגיש, כי הטיפול בטכניקות של רפואה משלימה צריך להיות תחת השגחה רפואית, לאחר בירור ובמסגרת רפואה רב-תחומית", הוא אומר.

מקור:

A Comparison of the Effects of 2 Types of Massage and Usual Care on Chronic Low Back Pain; Annals of Internal Medicine 2011, 155(1): 1-9.

תפריט ניווט תחתון