תוכן עניינים

אתגר החודש - שיווי משקל

שיווי משקל הוא אחת מהיכולות שאנחנו לא מודעים לחשיבותן עד שנפגעים.

בזכות היכולת לשמור על שיווי משקל בהליכה אנחנו יכולים להרים רגל אחת ולנוע על השנייה מבלי ליפול. בזכות היכולת הזאת אנחנו יכולים להושיט יד לחפץ שלא צמוד לגוף מבלי למעוד. אנחנו זקוקים לשיווי משקל תקין לביצוע חלק גדול מאוד מהמטלות היומיות שלנו, במיוחד אבל לא רק אלו שדורשות תנועה.

היכולת לשמור שיווי משקל דורשת אינטראקציה מאוד מורכבת של מערכות החישה (ראייה, אוזן, תחושת גוף) עם המערכת השרירית. כאמור היא מתרחשת באופן רגיל בלי שנרגיש בכלל.

עם הגיל ולעיתים בשל פגיעות או מחלות מסוימות אנחנו מאבדים קצת מהיכולת המורכבת הזאת. פתאום צריך להסתכל על המדרגות כשיורדים, מאטים את ההליכה מעט, מחפשים להישען על משהו כשמתלבשים. אלו הם סימנים לירידה ביכולתנו לשמור על שיווי משקל.

עד לפני כשני עשורים חשבנו שקשה לשפר יכולת שיווי משקל שנפגעה. היום אנחנו יודעים שלא רק שאפשר אלא שהשיפור יכול להיות גדול ודי מהיר. מה שצריך לעשות זה להתאמן. אימון שממוקד בשיווי משקל יכול גם להאט משמעותית את הירידה בשיווי המשקל.

איך מתאמנים? 

בתרגילים שנעשים באופן מבוקר בסביבה בטחוה בהם אנחנו מאתגרים את המערכת הזאת : עמידה על רגל אחת, עמידה תוך כדי עצימת עיניים, הליכה עם סיבוב ראש מצד לצד. כל אלו משמשים למניעת ירידה ולשיפור היכולת לשמור על שיווי משקל.

הכותבת: נירית רותם לרר, מנהלת שרותי הפיזיותרפיה בית החולים איכילוב.

תפריט ניווט תחתון