תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים


עידן מיליצ'ר; סקסולוג; המרפאה לטיפול מיני; ביה''ח "ליס" ליולדות

שפיכה מהירה (Rapid Ejaculation), או בשמה הקודם שפיכה מוקדמת (Premature Ejaculation), היא אחת הבעיות השכיחות בתפקוד המיני של הגבר, ממנה סובלים כ-30% עד 40% מן הגברים לאורך מעגל החיים. השפיכה המוקדמת מאופיינת כמצב בו גבר, באופן קבוע ובניסיונות חוזרים, מגיע לשפיכה עם גירוי מינימאלי לפני, בזמן או מיד לאחר החדירה. 
פליטת זרע מוקדמת עלולה לגרום במרבית המקרים לעוגמת נפש לשני בני הזוג. מצב זה עלול להשפיע באופן הרסני על הערך והדימוי העצמי של הגבר והאישה, ולכרסם בקשר הזוגי עד כדי איום על היחסים עצמם.
תהליך השפיכה הוא תהליך מורכב, ומטרתו הסופית היא להעביר זרע מאיבר המין של הגבר לזה של האישה. בהליך זה הזרע, הנמצא בשלפוחית הזרע, בדרכי הזרע ובשופכה האחורית, יוצא בעוצמה ובקצב מהשופכה ומלווה בתחושת הנאה וסיפוק של אורגזמה. כל הפרעה בהליך זה, כגון שפיכה מוקדמת, יכול לפגוע באיכות התפקוד המיני של הגבר בפרט ושל בני הזוג בכלל.
הסיבה לשפיכה מהירה יכולה להיות ראשונית, כלומר, מולדת (כבר מהניסיונות הראשונים לקיום יחסי-מין), משנית (כתוצאה משינויים בריאותיים דוגמת מחלות: סוכרת, פגיעה בשלמות חוט השדרה, טיפולים כימותרפיים וכו', שינויים נפשיים - לחץ ומתח או שינוי במערכת היחסים), או מפגיעה בתחושתיות ראש הפין, שהוא מרכז הגירוי באיבר המין.

מהם הגורמים לשפיכה מוקדמת?

ניתן להצביע על מספר גורמים פסיכולוגיים לתופעה זו:
הגורם המיידי לפז"מ (פליטת זרע מוקדמת) הוא חוסר מודעות מספקת לתחושות הפין. הפז"מניקים לא פיתחו מודעות תקינה לתחושות באיבר המין שלהם.

 1. ישנם גברים שפשוט מתרגשים בעוצמות כאלה, שאינן מאפשרות להם לשים לב לתחושות הפין שלהם. זה משתנה מאישה לאישה וגם משתנה בהתאם למשך מערכת היחסים. זה יכול להיות מתאים למקרה שלך שבפעמים הראשונות, אתה מאוד מתרגש ושופך מהר.
 2. החוויות המיניות הראשונות מאד קריטיות להמשך. יש גברים שניסיונם המיני הראשון  היה תחת לחץ ובמקומות לא נוחים - כמו במושב האחורי של האוטו או בסלון של בית הורי בת הזוג, ממש לפני שאלו האחרונים אמורים לחזור הביתה. גברים כאלה גמרו מהר, ואינם מצליחים להיגמל מהרגל זה. לחץ זה נותן את אותותיו ההרסניים בכל פעם שפוגשים בת זוג חדשה. גם מקרה זה מתאים למצב אותו אתה מתאר.
 3. הדאגה העצומה בקשר לביצועים המיניים, גורמת לגבר לחוש שהינו "בתחרות" על פרס 'המאהב האולטימטיבי', במקום להירגע וליהנות מהאקט המיני במלואה.
 4. גברים המתרגשים יותר מידי, חרדים, או מרגישים אשמה, מתמקדים במחשבות ובתחושות השליליות ושופכים מהר. ייתכן שאתה בחרדה  ולכן שופך מהר.

ישנן כמובן גם סיבות פסיכולוגיות אחרות לשפיכה המוקדמת, כגון ספיגת מסרים אנטי מיניים בילדות, חוסר ידע ו/או "עודף" ידע מיני עלולים לפגוע בתפקוד המיני ובשפיכה. בנוסף, יש גברים שמאבדים שליטה על רפלקס השפיכה כאשר הם נמצאים עם אישה כזו או אחרת בעוד שתפקודם עם אישה אחרת תקין.
גם על האישה נושא השפיכה משפיע. מחקרים מצביעים על כך שליקויי בתפקודו המיני של הגבר, פוגע גם בתפקודה המיני של האישה. אישה שבן זוגה הוא פז"מניק, עלולה להרגיש לא מושכת, לא מינית. דימויה הגופני והנשי עלול להיפגע. הבחורה עלולה לפתח גם היא קושי בתפקודה המיני, להימנע ממין ולהתרחק מבן הזוג.


אפשרויות הטיפול בשפיכה מוקדמת

במהלך השנים, התפתח הטיפול בשפיכה מוקדמת ועבר שינויים רבים ומגוונים.
לאחר שהתברר כי אחת הסיבות לשפיכה היא רגישות יתר בראש הפין, הוחל בפיתוח תכשירים מקומיים או סיסטמטים שיורידו את הרגישות מראש הפין, ובכך יאפשרו את הארכת זמן השפיכה ומשך קיום יחסי המין. במהלך השנים היו ניסיונות מוצלחים חלקית לטפל בשפיכה מהירה על-ידי תרסיס או במשחות מקומיות שונות. ישנם משחות ותרסיסים המשמשים לאלחוש מקומי, כשמטרתם להפחית את התחושה בראש הפין ויעילותם מגיעה ל- 50%. עם זאת, במקרים רבים גורמים אמצעים אלה לחוסר תחושה בראש הפין, לירידה בסיפוק המיני ואף להחלשת עוצמת הזקפה.

על התכשירים המקומיים למניעת שפיכה מוקדמת נמנים:

 • עזרקעין – הרכב חומר פעיל: Lidocaine base; חומרים בלתי פעילים המחייבים התייחסות מיוחדת: הקרם מכיל Methylhydroxybenzoate ו-Propylhydroxybenzoate כמשמרים מינון 5%ו 2% של החומר המאלחש. התוויה: להקלה ולהרדמה מקומית של כאבים בעור וברירית, כגון בחתכים, שפשופים, טחורים וכוויות קלות. שים לב: התרופה מיועדת לשימוש חיצוני בלבד. יש למנוע מגע התכשיר עם העיניים. במקרה של מגע עם העיניים, יש לשטוף אותן היטב במים.
  יש למרוח את המשחה מתחת לעטרת הפין כ-10-15 דקות לפני קיום מגע מיני.
  התרופה זמינה בכל בתי המרקחת, רשתות הפארם וקופות החולים, בד"כ ללא מרשם רופא (יש מקומות הדורשים מרשם)
 • EMLA (אמלה) - תרופה זו המכילה שילוב של לידוקאין ופרילוקאין, גורמת לאלחוש מקומי בעטרה והפחתת תחושה, ובכך משפיעה על קשת רפלקס השפיכה. המשחה באה במינון של 5% ו-9%. יש להשתמש בה כמו בעזרקאין.
 • סטד-100 (stud-100) - ספריי המכיל לידוקאין (החומר המאלחש) בריכוז של 9.6%. מלבד ריכוז החומר, אין הבדל באופן השימוש בין עזרקעין ואמלה לספרי.

אמצעי נוסף שנכנס בשנים האחרונות הן תרופות מקבוצת ה-SSRI, שמעכבות את הספיגה החוזרת של הסרוטונין במוח. 75%-70% מן הלוקים בתפקודם, אשר טופלו בתרופות מקבוצה זו, דיווחו על שיפור משמעותי בזמן השפיכה. לתרופות אלו, שבמקור נועדו לטיפול בבעיות פסיכיאטריות, תופעות לוואי משמעותיות אשר בעטיין מטופלים ובני/בנות זוגם העדיפו לא להמשיך את הטיפול המוצע. עם זאת, ההצלחה היחסית של הטיפולים התרופתיים החדשים פתחה עידן חדש של מחקרים ושיטות טיפול תרופתיות בשפיכה מהירה.
מחקר שנערך במרכז הרפואי ת"א, הוכיח כי שילוב של תרופות מקבוצת ה- SSRI's עם גלולת ה"ויאגרה", שיפר משמעותית את משך השפיכה. מחקר נוסף, המבוצע בימים אלה, מנסה לבחון את השפעת תרופה ספציפית ממשפחת ה-SSRI, אשר נלקחות בהתאם לצורך לפני קיום יחסי מין מלאים.
בנוסף, פועל במסגרת המרכז הרפואי ת"א שירות רב-תחומי לטיפול במכלול ההיבטים של שפיכה ובמיוחד בנושא שפיכה מהירה. טיפול חדש המוצע כיום במרפאה להפרעות בתפקוד המיני, המבוסס על טיפול תרופתי לצד טיפול פסיכו-סקסולוגי, מהווה פתרון מיטבי לבעיה.
תשוב לציין, שאם הגבר מצוי בזוגיות, רצויי שהתהליך הטיפולי יכלול את שני בני הזוג. גם לנטילת גלולה לעיכוב השפיכה, עלולה להיות השלכה והשפעה פסיכולוגית על האישה, אשר יש לתת עליה את הדעת.
בתהליך הפסיכותראפויתי ההתנהגותי, יש לפתוח את האפשרות של שיתוף בת הזוג (במידה שתסכים), על-מנת להיות קשובים לצרכיה ורצונותיה. התהליך כולל תרגילים שעל שני בני הזוג לעשות יחד בבית, על-מנת להגיע לתפקוד מיני טוב יותר.
הדרך היעילה והנכונה - מעבר ל"תרופות הפלא" - לטיפול בשפיכה מוקדמת, היא מתן הדעת למרכיב האישי והזוגי, כלומר טיפול בקושי תוך שיתוף, קירבה ותקשורת הכוללת חלוקה הדדית של צרכים, רגשות וצרכים.
שיתוף מעין זה של בני הזוג, יאפשר הגעה לסיפוק באופן התואם את צרכי שני בני הזוג במיטה ומחוצה לה, ללא כל קשר למתן תרופה זו או אחרת.
דווקא כאן, יפה שעה אחת קודם.

תפריט ניווט תחתון