תוכן עניינים

ד''ר טל צאלי; מומחה לרפואת עור ומין; אחראי מרפאת מחלות עור אוטואימוניות

התקרחות גברית, או התקרחות גברית אנדרו-גנטית, מופיעה לראשונה בגיל ההתבגרות, בשנות ה -20 או בשנות ה-30 המוקדמות. היא באה לידי ביטוי באובדן שיער הדרגתי, בעיקר באזור הקודקוד, ובאזורים הצדדיים של המצח. קו השיער הקדמי נסוג משני הצדדים, והמצח נעשה גבוה. לבסוף, כל חלקה העליון של הקרקפת עלול להקריח. התהליך חס ומדלג בדרך כלל על אזורי הקרקפת האחוריים ועל צידיה.


מדוע היא מתרחשת?

לתופעת ההתקרחות הגברית גורמים תורשתיים, וכן גורמים הנובעים מהשפעת הורמוני המין הזכריים (אנדרוגנים) על זקיקי השיער. הסיכון לתופעה עולה במקרים הבאים:

  • כשקיים מספר רב של  קרובי המשפחה הלוקים בה.
  • בקרובי משפחה של נשים עם התקרחות ניכרת לעומת בינונית.
  • בילדים לאם עם התקרחות אנדרו-גנטית, יותר מאשר לאב הלוקה בהתקרחות זו.

הסימנים

לפיכך ניתן להבין שנשים לוקות בתהליך דומה: התקרחות אנדרו-גנטית בנשים. בשונה מהתקרחות גברית, הרי שבנשים מתרחש דילול שיער נרחב מהחלק העליון של הקרקפת המתקדם ומתרחב לקדמתה. כאן, שוב בשונה מהתקרחות גברית, לא קיימת נסיגה של קו השיער הקדמי. במבט מלמעלה על הקרקפת, קיים דילול שיער מאזור קו האמצע לצדדים, בפיזור המזכיר "עץ אשוח". בשני המקרים, גם בהתקרחות גברית וגם בהתקרחות נשית, אנו מזהים תהליכים בסיסיים דומים: צפיפות שיער נמוכה, קוטר שיערה ירוד, היעלמות שערות בשלב הצמיחה (אנגן - anagen) ועלייה בכמות השערות בשלב הנשירה (טלוגן - Telogen).

 

הטיפול

קיימים שני תכשירים לטיפול ומניעה בהתקרחות גברית אנדרו-גנטית. הראשון, מינוקסידיל (Minoxidil) -תרופה הניתנת באופן פומי (דרך הפה) לטיפול ביתר לחץ דם. תרופה זו משרה שיעור יתר. הטיפול ניתן בשתי צורות - תרסיס וקצף. מנגנון פעולתה אינו ברור, אך היא מעלה את שרידות התאים מהם בוקעת השערה, מאריכה את שלב צמיחת השערה ומגדילה את קוטר השערה. התגובה הקלינית הטובה ביותר נצפית באלה הסובלים מהתקרחות גברית במשך פחות מעשר שנים, באלה עם פיזור מוגבל של התהליך, ובאלה עם צפיפות שיער רבה יותר. התכשיר, אשר אינו דורש מרשם רופא, מגיע בשני ריכוזים 2% ו - 5%. האחרון, נמצא יעיל יותר בהתקרחות גברית אנדרוגנטית. באלה המגיבים לטיפול, ניתן לראות צמיחת שיער כבר לאחר חודשיים של טיפול. על-מנת להמשיך את התגובה הקלינית, יש להשתמש במינוקסידיל באופן קבוע.
התכשיר השני הקיים בשוק הינו כדור בשם פרופציה (Propecia), המורכב מחומר ששמו פינסטריד (Finasteride). הכדור ניתן במינון של 1 מיליגרם ליום, באמצעות מרשם רופא, ונמצא יעיל בעצירת תהליך ההתקרחות והעלאת כמות השערות לרמה מתקבלת מבחינה קוסמטית. יש ליטול את הכדור למשך חצי שנה לפחות, על מנת להבחין בהשפעתו המטיבה על צמיחת השיער. בדומה למינוקסידיל, נדרש טיפול קבוע על מנת לשמור על השפעתו המטיבה.

תפריט ניווט תחתון