תוכן עניינים

​עד לפני כמה עשורים, עור שזוף היה סמל לבריאות. הסגידה לשמש לוותה במריחת יוד, קוקה קולה, שמן תינוקות ועוד המצאות שונות ומשונות - העיקר לא להראות "חיוור". גם תינוקות נחשפו לשמש. קראו לזה: "אמבטיות שמש", שנועדו למנוע רככת עצמות. אבל אז עוד לא ידענו על הסכנות הבריאותיות שעלולות לצמוח בטווח הארוך.כתבה: ד''ר גילה איזמן נלקנבאום. מומחית ברפואת עור ומין, רופאה בכירה, במרכז המשולב לאסתטיקה והמרפאה לגילוי מוקדם של סרטן העור, מערך רפואת עור. המרכז הרפואי תל אביב


  • ישראל היא ארץ שטופת שמש, עם למעלה מ-300 ימי שמש בשנה. אנו חשופים באופן יומיומי לקרינה האולטרה סגולה, בכל יציאה החוצה וכן במהלך הנסיעה ברכב, בבית או במשרד כיוון שקרני השמש חודרות דרך החלון. איך נוכל להגן על עורנו ולשמור עליו חלק, מתוח ורך - כמו עור של תינוק?

  • חשוב לזכור: שטח הפנים אצל תינוקות וילדים גדול יותר ביחס לגוף ולכן הם חשופים יותר למצבים של איבוד נוזלים והתיישבות. בנוסף, ככל שהתינוק קטן יותר, עורו רגיש יותר לכוויות שמש.  מחקרים שונים גילו שכוויות שמש וחשיפה לשמש בעשורים הראשונים לחיים, מהוות גורם סיכון להתפתחות גידולי עור בעתיד. העור "זוכר" את החשיפה בגיל הצעיר, וכעבור עשרות שנים מופיעים כתמים, קמטים ואף גידולים סרטניים. 
 
  • ההגנה משמש הטובה ביותר היא הימנעות! צמצום חשיפה ישירה לשמש בין השעות 09:00-16:00. לתינוקות עד גיל 6 חודשים אסור למרוח קרם הגנה. לכן, בעת החשיפה לשמש, חייבים להקפיד על  לבוש ארוך מבד קליל ועל חבישת כובע. מעל גיל 6 חודשים ואילך, אמנם ניתן למרוח קרם הגנה המיועד לגילאים אלה, באזורים החשופים לשמש, אך עדיין רצוי להקטין את מספר שעות השהייה בשמש, הן בשל סכנה לכוויית שמש וכן בשל סכנת התייבשות. 

  • היום קיימים בגדי ים ארוכים לילדים ומבוגרים, העשויים מבדים מסנני קרינה. רצוי להשתמש בהם.  בנוסף, לאחר טבילה בים או בבריכה, כדאי לשטוף את העור במים מתוקים על מנת למנוע גירוי מהמלחים או מהכלור ולהרבות בשתייה. 

לילדים רבים קיימות נקודות חן, כבר מגיל צעיר .הופעה של נקודות חן חדשות תיתכן, לרוב, עד גיל 40, כאשר מרביתן מופיעות בעשור הראשון והשני לחיים. הופעת נקודות חן מושפעת מגנטיקה ומחשיפה לשמש. מומלץ לקבוע תור לבדיקה אצל רופא עור כאשר מופיעה נקודת חן הגדלה ומשתנה במהירות יחסית. רופא העור יחליט אם יש צורך בהסרתה או במעקב בלבד.  

  • הורים רבים שואלים  ביחס לרחצה  של תינוקות וילדים. ובכן, חשוב לציין שתינוקות וילדים בעלי נטייה ליובש בעור רצוי להשתמש בקרם לחות ייעודי לאחר כל רחצה, כשהעור עדיין לח. הרחצה צריכה להיות קצרה ובמים פושרים, על מנת לשמור על השכבה השומנית הקיימת בעורנו ומגנה עליו.

לסיכום, הגנה על עור תינוקות וילדים חשובה מאוד,  נזקים שנוצרים בגיל הצעיר מתבטאים פעמים רבות לאחר עשרות שנים. 


יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון