תוכן עניינים

חוזרים ללימודים עם עיניים בריאות


הכותבת: דר' דפנה מיצד קורש, מנהלת יחידת עיניים ילדים ופזילה. המרכז הרפואי תל אביבמה הקשר בין ראייה להצלחה בלימודים?

שנת הלימודים בפתח. חלק מהילדים חוזרים פיסית לספסל הלימודים וחלקם ימשיכו ללמוד מרחוק. אך, 
לראייה טובה ישנה חשיבות גדולה בהצלחה אקדמית, בכל גיל. המאמץ שנדרש מהעיניים כדי להתמקד בלוח או בספר עלולה להוביל לכאבי ראש, להפרעות מיקוד ולקושי בעבודה רציפה. לפעמים, בעיית ראייה עשויה להתפרש בטעות כקשיים בריכוז ולהוביל לטיפול לא נכון ולהמון תסכולים, כשבפועל - כל מה שהילד זקוק לו הוא זוג משקפי ראייה מתאימים.

בין אם הילדים מביטים בלוח ובין אם הם מביטים במסך המחשב, חשוב להמשיך בשגרת בדיקות העיניים המומלצות: בדיקה שגרתית אצל רופא עיניים בקהילה מומלצת 3 פעמים במהלך הילדות: בגילאי 6-12 חודשים, בגיל 3 ולקראת כיתה א'.עין עצלה: בעיה זמנית או גזרת גורל?

אחת מבעיות הראייה הנפוצות היא תופעה שנקראת "עין עצלה". מצב שבו, בגלל שהעין מעבירה למוח תמונה מטושטשת; המוח לא "לומד לראות" כמו שצריך בעין הזו ובהדרגה מוותר על "שירותיה" לטובת העין החזקה. גם פזילה או מחלות עיניים מסוימות עשויות לגרום לבעיה זו. בגיל צעיר – הפרעה משמעותית לראיה תגרום להיווצרות של עין עצלה תוך פרק זמן קצר. 

תופעת "עין עצלה" מתפתחת רק בעשור הראשון לחיים, כשהראיה עדיין מתפתחת. תינוקות נולדים עם ראייה בעלת רזולוציה נמוכה בשתי העיניים, אשר משתפרת ומתחדדת בהדרגה- אם התהליך הזה לא קורה באופן תקין- תיווצר עין עצלה. ראייה טובה בכל עין לחוד וראייה דו-עינית תקינה המאפשרת ראיית עומק חשובות לאיכות החיים שלנו. אבחון מוקדם של "עין עצלה" יכול להציל את הראיה. בדיקות סקר שגרתיות בקהילה נועדו לזהות גורמי סיכון להתפתחות עין עצלה, המצאות של עין עצלה וכמובן לשלול מגוון בעיות עיניים אחרות. 

מרפאות עיניים ילדים איכילוב

רופאי יחידת העיניים של איכילוב עוסקים בטיפול בבעיות עיניים בילדים. היחידה כוללת מרפאות מומחים ייעודיות לאבחון ולטיפול בבעיות עיניים מורכבות: מרפאת גלאוקומה לילדים, מרפאה אלקטרופיזיולגית, מרפאת רשתית ומרפאה נוירואופתמולוגית (המתמחה בבעיות עיניות או ראייתיות על רקע נוירולוגי). אנחנו מטפלים בדלקות תוך עיניות מורכבות (אובאיטיס), בבעיות בדרכי הדמעות, בארובה והעפעפיים וכמובן נותנים מענה בהתאמת משקפיים, טיפול בפזילות, שיקום ראייה במקרים של עיניים עצלות ושירות אורתופטי לתרגול מיקוד. בבית החולים מתבצעים באופן שגרתי ניתוחי תיקון פזילה, קטרקט, גלאוקומה, רשתית ותיקון של בעיות בארובות העיניים בילדים. 

בשנת 2020 יצאנו כולנו מהשגרה:
שגרת העבודה, שגרת הלימודים ולצערנו גם משגרת בדיקות רפואיות קבועות. 1 בספטמבר ולקראת השנה חדשה, הוא זמן טוב לחזור לשגרה ששומרת עלינו בריאים ועוזרת לילדנו לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם בלימודים בברכה לשנת תשפ"א טובה,
 שנת חזרה לשגרה ובריאות לכולנו.


תפריט ניווט תחתון