תוכן עניינים

על גלאוקומה בילדים, מחלות רשתית ועוד

ד"ר דפנה מיצד קורש, מנהלת המרכז לבריאות העיניים לילדים על בעיות עיניים בילדים המחייבות טיפול מהיר 

הוריו של  אורי בן החמישה חודשים שמו לב שעיניו גדולות יחסית, הוא מסנוור מאד בשמש ודומע בקלות. הם הגיעו עם אורי למרכז לבריאות העיניים לילדים באיכילוב ומתוצאות הבדיקה, הצוות התרשם מקרניות גדולות ועכורות והועלה חשד למחלת גלאוקומה, שהיא מחלה נדירה יחסית בילדים. כבר במרפאה בוצעה בדיקת לחץ תוך-עיני בעזרת מכשיר ייחודי לילדים. מאחר שנמצא לחץ תוך-עיני גבוה, אורי הוזמן בדחיפות לבדיקה מלאה בהרדמה בה השתתף מומחה גלאוקומה לילדים ורופאת עיניים ילדים והתקבלה החלטה להתקדם לניתוח גלאוקומה שהציל את ראייתו של אורי.

במקרה אחר, פעוטה בת שנתיים הופנתה אלינו בשל צניחת עפעף מלידה, למרות שציר הראייה היה פתוח ולא היה צורך בניתוח דחוף. בדיקת עיניים מלאה כולל הרחבת אישונים לצורך בדיקת תשבורת מדוייקת מצאה פער משמעותי במרשמים - הילדה קיבלה משקפים ונותרה במעקב הדוק למניעת עין עצלה.

נועה הקטנה הגיעה למרפאתנו מאחר שסבלה מריצוד של העיניים וראייה ירודה. לאחר בירור הכולל צילומי שכבות הרשתית (OCT) ביחד עם אבחון אלקטרופזיולוגי שבוצע לאור גילה הצעיר בהרדמה, ניתנה הערכת מומחיות בתחום נוירואופתלמולוגיה ורשתית ילדים לצורך אבחון הגורמים והתווית טיפול כולל טיפול תומך במסגרת הקהילה.

 אדם בן  ה- 8 הסובל ממחלה גנטית הגורמת לקוצר ראייה גבוה מאד ולסיכון להפרדות רשתית, הופנה אלינו מבית חולים אחר בו היה במעקב בשל הפרדות רשתית. הוא עבר ניתוח תיקון דחוף תוך 24 שעות להצמדת הרשתית והצלת הראייה בעינו.

לכל הילדים במקרים שתוארו מעלה ניתן טיפול מהיר ויעיל, במסגרת המרכז לבריאות עיניים ילדים שהושק לאחרונה באיכילוב. המרכז ממוקם בסמוך למרפאת עיניים מבוגרים ומקבל ממנה שירותים אבחוניים של צילומי עיניים ואולטרה סאונד. מטרתנו בהקמת המרכז היא לספק תחת קורת גג אחת שירות מלא של אבחון ובירור בעיות הקשורות לעינייים בילדים. במקום שההורים יאלצו לקחת את הילד להגיע בכל פעם לרופאי עיניים  מומחים בתחומים שונים ולהדמיות שונות, צוות המרכז שלנו עושה מאמץ לרכז את כל האבחון והטיפול ליום אחד, מתוך התחשבות בקושי הגדול של ההורים והילדים להגיע לבדיקות חוזרות ונשנות בבית החולים וכן על מנת לספק תשובות מהירות להורים. כל הפרעה לראייה הדורשת תיקון ניתוחי, מטופלת באופן מהיר ע"י צוות מנתחים בכיר ומנוסה בתחומי הפזילה, דרכי דמעות, רשתית, קטרקט, קרנית, גלאוקומה ואוקולופלסטיקה. 


בשונה ממבוגרים, בילדים חוש הראייה עדיין מתפתח והילדים לומדים לראות החל מלידתם עד שהם מגיעים לרזולוציה המירבית סביב גיל 6-8. כל הפרעה בראייה בגיל צעיר, עלולה לפגוע בהתפתחות הראייה התקינה ולגרום להתפתחות עין עצלה. יתר על כן, בניגוד למבוגרים, ילדים אינם מודעים לשינויים בראייה, לא בעין אחת ואף לא בשתיהן והם לא מתלוננים גם כאשר ראייתם מטושטשת או במקרה ששדה הראייה מצומצם ולכן תשומת לב של ההורים לשינויים התנהגותיים כמו גם בדיקות הסקר חשובות והכרחיות.

לאור החשיבות הגדולה של אבחון מוקדם של בעיות עיניים בילדות ומניעת עין עצלה, יש להקפיד על בדיקות עיניים שגרתיות לתינוקות ולילדים בקהילה. בהתאם להמלצת איגוד רופאי העיניים, יש להיבדק בילדות מספר פעמים: בדיקת רופא ילדים מיד לאחר הלידה (בדיקת רפלקס אדום), בדיקת רופא עיניים כולל הרחבת אישונים בגיל חצי שנה עד שנה. בדיקת נוספת בגיל 3 ובדיקה אחרונה לקראת העלייה לכתה א'. 

למידע נוסף על הטיפולים במרכז לבריאות העיניים לילדים באיכילוב הקליקו כאן 

תפריט ניווט תחתון