תוכן עניינים

ד''ר גליה סואן גריסרו; מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בילדים בבית-החולים "דנה-דואק" לילדים; נותנת כמה כללי זהב שיעזרו למנוע מהחיידקים והווירוסים לפגוע בקטנטנים שלכם:

  1. לשטוף ידיים אחרי כל ביקור בשירותים. טוב, כולנו כבר אמרנו את זה אלף פעמים לילדים – אבל חייבים להקפיד שהם אכן עושים זאת. אי-אפשר להגזים בחשיבות של הפעולה הזו.
  2. ילד עם חום נשאר בבית. נכון שגן או בית-הספר הם סידור נוח עבורנו ההורים, אבל אם יש לילד חום של 38 מעלות ויותר או שהוא משלשל – חייבים לתת לו מנוחה. זה גם יחסוך הדבקה של יתר הילדים בסביבתו.
  3. חיסון הוא האמצעי היעיל ביותר למנוע מחלות זיהומיות. יש לחסן את הילד בהתאם לתוכנית החיסונים בטיפת חלב ולאחר מכן בבית הספר. כמו כן, מומלץ לתת חיסון לשפעת כל שנה לפני החורף. בניגוד למה שלעתים נהוג לחשוב, החיסונים אינם מסוכנים וחשוב לקבל אותם בהתאם להנחיות קופות החולים. החיסון לשפעת מומלץ לכל הילדים, ובמיוחד לאלו הנחשבים לקבוצת סיכון.
  4. חיסון HPV מומלץ לנערות. החיסון למניעת סרטן צוואר הרחם אמנם אינו כלול בסל התרופות, אך הוא מומלץ לבנות בגיל ההתבגרות ועשוי למנוע הידבקות בווירוס הפפילומה.
  5. נותנים לילד תרופה מורידת חום? אל תחרגו  מהמינון המירבי. בהחלט ניתן לתת לילד חולה תרופות ללא מרשם על דעת ההורה. אולם, חשוב לדעת שמינון-יתר עלול לגרום נזק לכבד ונזקים נוספים. מאותה הסיבה, חשוב גם להקפיד לתת רק תרופות שמתאימות לילדים.
  6. אנטיביוטיקה היא לא פתרון פלא. חלק גדול מהמחלות הזיהומיות נגרמות על-ידי נגיפים (וירוסים) שעלולים ליצור מחלות במערכת הנשימה, וכן חום, כאבי גרון ושלשולים. כיוון שאנטיביוטיקה פוגעת בחיידקים ולא בווירוסים – היא לא תועיל במקרים אלו, ואין לקחת אותה על דעת עצמכם ללא חוות דעת רפואית. ההחלמה הטובה ביותר מזיהום ויראלי קל הוא מנוחה, שתייה מרובה, ותרופות סימפטומטיות להורדת חום והקלה על כאב.
  7. מתי צריך לקחת את הילד לרופא? במרבית המקרים, מנוחה של יום-יומיים בבית תביא לשיפור ניכר במצב. אם, לעומת זאת, הילד מפגין התנהגות חריגה, אפאתיות, או אובדן נוזלים חריף וממושך בשלשול והקאות – יש להחישו לרופא. 
  8.  פנייה לחדר מיון – בדרך כלל על פי החלטת הרופא המטפל. רופא המשפחה או רופא הילדים בקופת החולים אמור לדעת להעריך את חומרת מצבו את ילדכם ולהמליץ על פנייה לחדר מיון במקרה הצורך. רק במקרים חריגים שבהם אין אפשרות להגיע לרופא או שהילד סובל מבעיות נשימה, הכרה מעורפלת או בעיה חריפה אחרת – יש להחישו על דעת עצמכם למיון.

מחלות זיהומיות בקרב ילדים

 בכל שאלה או בעייה, ניתן לפנות לשירות למחלות זיהומיות במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) בטלפון- 03-6974521

תפריט ניווט תחתון