תוכן עניינים

ידוע כי השמנת יתר מהווה גורם סיכון למחלות לב. במחקרים רבים, הודגם הקשר בין השמנת יתר לבין דלקת מוגברת בגוף. בנוסף נמצא, כי ירידה במשקל מובילה לירידה ברמות הדלקת.

כיום, בחולים ללא עודף של כולסטרול, אין אינדיקציה לטיפול בסטטינים (קבוצת תרופות המורידות כולסטרול ואשר במחקרים רבים הוכח כי הן מפחיתות אירועי לב ותמותה ומאריכות חיים).

מחקר בשם JUPITER, בדק את יעילות הסטטינים בחולים ללא יתר שומנים, אך עם רמות דלקת מוגברות בדם (CRP), ומטרתו היתה לבדוק האם אנשים עם רמות כולסטרול תקינות, אך עם רמת דלקת מוגברת, ייהנו מטיפול זה.

למחקר גויסו 17,802 גברים ונשים עם LDL (ה"כולסטרול הרע") מתחת ל-130 מ"ג/ד"ל, וערך CRP (רמת דלקת) מעל 2 מ"ג/ליטר. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה ראשונה טופלה על-ידי הסטטין- Rosuvastatin  והשניה לא טופלה כלל בתרופה.

לאחר 1.9 שנים, נמצאו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות: בקבוצה שטופלה בסטטין, רמת ה"כולסטרול הרע" ירדה ב-50% ואילו רמת הדלקת ירדה ב-7%; הסיכון לאירוע לבבי ירד ב- 54%; הסיכון לשבץ מוחי ירד ב-48%; הסיכון לצנתור או כאבים בחזה ירד ב-47%; הסיכון למוות ירד ב-20%. למרות התוצאות המרשימות, נמצאה בקבוצה המטופלת עלייה בחולים עם סוכרת חדשה – ממצא שהחוקרים לא ידעו להסביר.

המסקנה:
במחקר זה, אשר בדק את יעילות הסטטינים בחולים 'בריאים כביכול', אך עם רמות דלקת גבוהות, הסטטין - Rosuvastatin הוריד בצורה משמעותית את הסיכון לאירוע קרדיו-וסקולארי.


(NEJM  2008 359:2195-2207)

תפריט ניווט תחתון