תוכן עניינים


מאת: ד"ר ליאורה אברמוב, מנהלת המרפאה לטיפול מיני בביה"ח ליס ליולדות ונשים

קשר בין פעילות מינית לאירועי לב בקרב גברים

בגברים קיים קשר מוכח בין מחלות עורקים לבביות לבין הפרעות זקפה. מעריכים שבעיות זקפה מקדימות בכ 8 שנים ארוע לבבי הנובע מחסימה בכלי הדם גורמי הסיכון למחלת לב ולהפרעות זקפה זהות והן עישון, יתר לחץ דם, סוכרת, עודף שומנים בדם השמנה ואפילו דכאון אבל מסתבר שקיום יחסי מין בתדירות גבוהה טובים לבריאות ולתוחלת החיים בגברים עבודות מהשנים האחרונות הוכיחו שקיום יחסי מין לפחות 3 פעמים בשבוע מורידה שכיחות של התקפי לב ב 50% מהגברים. ואילו קיום יחסי מין לפחות פעם בשבוע משפרת תפקוד מערכת החיסון ב 30% גם בגברים וגם בנשים.


אירועי לב ופעילות מינית

 

דר' פול פירסול מנהל רפואה התנהגותית בבית חולים בדטרויט כותב בספר שהוציא לפני מספר שנים בשם "ריפוי מיני" כי חוסר סיפוק מיני כנראה נפוץ לפני התקף לב אצל אחוז גבוה של אנשים.  לעומת זאת, שביעות הרצון המינית קשורה למיגרנה פחות חמורה, סימפטומים פחות חמורים של תסמונת קדם וסתית, הפחתה בסימפטומים הקשורים בדלקת כרונית עבור שני המינים. פחות ברור הקשר בין חסימות בכלי הדם הלבביים ועוררות מינית  נשים למרות שתאורטית אין סיבה שיהיה הבדל.


האם חוסר סיפוק מיני בנשים מעלה שכיחות של התקפי לב בנשים?

קיום אורגזמה מסתבר משפיעה טוב על כלי הדם בלב, מסתבר בזמן אורגזמה משתחררים הורמונים וחומרים כימיים בדם שמשפיעים על הרחבה של כלי הדם. בעבר הועלה חשד שחוסר סיפוק מיני בנשים מעלה את השכיחות להתקפי לב אולי דרך מנגנונים נפשיים של תסכול, דכאון לחצים והשפעות נפשיות. בעבודה שבדקה 100 נשים שעברו התקף לב לעומת 100 נשים ללא התקפי לב נמצא חוסר סיפוק מיני וחוסר שביעות רצון מינית ב60% מהנשים שאושפזו עקב התקף לב לעומת 25% מהנשים ללא מחלת לב. בסקירה שנעשתה בפאבמד שהוא מנוע חיפוש של מאמרים רפואיים נבדק הקשר בין הפרעות בתפקוד המיני בנשים למחלות לב דרך המנגנון פגיעה בכלי הדם. נבדקו נשים שעברו מנופאוזה חירורגית, נשים עם סיפור של שחלות פוליציסטיות רעלת הריון ונשים הסובלות מיתר לח"ד, מחלת עורקים או מתסמונת מטבולית. ונמצא שיש כנראה קשר בין מחלות לב להפרעות בתפקוד המיני דרך גורמי סיכון אלה. בעבודה אחרת ניסו לבדוק את הקשר בין הפרעות בתפקוד המיני לבין חומרת המחלה בכלי הדם הלבבים. מסתבר שרב הנשים שהופנו לצנטור עקב חשד למחלה לבבית בגיל 40 ומעלה לא קיימו בכלל יחסי מין (65%). ככל שהמחלה הלבבית נמצאה בצנטור כקשה יותר נמצא יותר הפרעות בתפקוד המיני או חוסר קיום יחסי מין. אם בגברים הקשר הבולט בין מחלת לב לבעיות זקפה זה חסימות של כלי הדם הרי שבנשים חוסר סיפוק מיני הוא הקשר המפתיע למחלות לב. אחרי התקפי לב נמצא שנשים מגיבות יותר מגברים בדכאון ומקיימות פחות יחסי מין, יש פחות הסתגלות זוגית למצב החדש. הפרעות בתפקוד המיני נמצאו ב 60% מהנשים עם שעברו מחלה לבבית לעומת 30% בנשים בריאות.

פעילות מינית אחרי אירוע לב

בפועל ההחלטה מתי חולה שעבר ארוע לבבי יכול לחזור ולקיים יחסי מין היא כאשר הוא או היא יכולים לעלות שתי קומות ללא קוצר נשימה כאבים בחזה או דפיקות לב.
מספר מיתוסים קשורים לפעילות מינית אחרי ארוע לבבי או ניתוח לב
• האמונה שפעילות מינית מזיקה ללב – אין הדבר נכון , אמנם פעילות מינית מעלה במידה מסוימת את עבודת הלב, מעלה את קצב הלב קצב הנשימות חוף הגוף ולחץ דם סיסטולי אבל כל זה במידה סבירה שאינה מזיקה ללב.
• המחשבה שמחלת לב מורידה את הליבידו ולא מאפשרת פעילות מינית תקינה ומהנה - אין הדבר נכון בדרך כלל זו תגובה זמנית (לאחר ארוע או ניתוח לבבי יש עייפות, דכאון, ולקיחת תרופות היכולות להוריד את החשק המיני – בד"כ תגובה חולפת הניתנת לטיפול). תגובה נורמלית לאחר אירוע לבבי או ניתוח שגם החולים וגם בני זוגם ירגישו חרדה, דכאון ופחד. זוהי תגובה שהיא חלק מתהליך הריפוי ונכון שבתקופה זו יש ירידה בחשק המיני. אם התגובה הזו לא חולפת לאחר זמן סביר יש מקום לבוא לטיפול. 
ההוראות לחזרה לקיום יחסי מין
- מומלץ לחזור בהדרגה לפעילות מינית, בהתחלה מגעים גופניים כמו התעלסות, נשיקות, משחק מוקדם ואוננות הדדית לפני משגל ממש.
- זמן טוב לפעילות מינית זה לאחר מנוחה – בבקר או לאחר שנת צהרים.
- להשקיע הרבה במשחק מוקדם כדי שהדופק יעלה בהדרגה
- לא מומלץ לקיים יחסי מין מחוץ לזוגיות (ההתרגשות גבוהה מדי!)
- כדור ניטרו' צריך להיות בהישג יד
- אם יש כאבים בחזה או קוצר נשימה בזמן פעילות מינית מומלץ לקחת ניטרו לפני המשגל
- יש לנוח כ 20 דקות לאחר המשגל

לסיכום

  • פעילות מינית חשובה לבריאות הפיזית והנפשית - לאיכות חיים, הארכת חיים וזוגיות טובה.
  • גם בעתות מחלה, ניתן לקיים יחסי מין
  • יחסי מין לא חייבים להיות עם חדירה intercourse כל מגע גופני אינטימי - outercourse נחשב כמגע מיני
  • פתיחות, תקשורת זוגית ומינית טובה הינם תנאי הכרחי לעבור את התקופה הקשה בשלום.

תפריט ניווט תחתון