תוכן עניינים


חיי מין טובים גם בגיל המתקדם

גבר או אישה בני 60 ומעלה, לא יטענו כי חיי המין שלהם, דומים לחיי המין שהיו להם בגיל 20.  אולי הם טובים יותר, אולי הם גרועים יותר, בכל מקרה, הם עברו שינוי, בדיוק כמו שהגוף משתנה ברבות השנים, כך גם חיי המין. שינויים פיזיים אלו, כוללים בדרך כלל ירידה ברמות ההורמונים אצל גברים ונשים, כמו גם שינויים נוירולוגיים ושינויים במחזור הדם. אלו, גורמים לעיתים קרובות למגוון של בעיות מיניות, כמו אין אונות או יובש בנרתיק. כיום מוצע מבחר גדול של טיפולים רפואיים כדי לפתור בעיות אלו ונוספות. גם המראה החיצוני משתנה במהלך השנים, דבר אשר עלול לפגוע לעיתים בביטחון העצמי בתחום המיני. נושאים גופניים ורגשיים עלולים להפריע לחיי מין טובים, לעיתים מדובר בשילוב של בעיות גופניות ונפשיות הגורמות לחוסר יכולת לדבר על עניינים אלו, ולמעצורים המפריעים לחיי המין עד כדי הימנעות מוחלטת. הבשורה היא שלא חייבים לקבל בעיות אלו  וללמוד לחיות איתן.

אפשר להשיג טיפולים שעשויים לשפר ואפילו לרפא את רוב הבעיות הגופניות. בנוסף, קיימות שיטות של עזרה עצמית ויעוץ מצד מומחה, כדי להקל על בעיות בזוגיות.כמעט כל אחד מבני הגיל המתקדם, חווה חלק משינויים והבעיות, אך עבור רוב האנשים המבוגרים המשמעות אינה סופם המוחלט של חיי המין.


יחסי מין בגיל השלישי


מחקר בשם 'מיניות בגיל העמידה ולאחר מכן', שנערך על ידי ארגון הגמלאים האמריקאים מעלה מס' ממצאים;

  • 5 מתוך כל 6 משיבים, לא הסכימו עם האמירה כי  חיי מין הינם רק עבור צעירים.
  • 6 מתוך כל  10 משיבים, דיווחו כי חיי מין פעילים מהווים עבורם חלק מכריע של זוגיות טובה.
  • רק 10 אחוז מהנשאלים דיווחו כי הם אינם נהנים במיוחד ממגע מיני, ורק 12 אחוז טענו כי הם ישמחו אם לא יהיה להם יותר אף מגע מיני בחיים.

לדברי עידן מיליצ'ר, פסיכותרפיסט, מטפל זוגי ומשפחתי, אחראי מרפאה סקסולוגית אנאורגנית גברים, ביה"ח ליס ליולדות, ויו"ר האגודה הישראלית לטיפול מיני, מיניות ופעילות מינית נחשבים לפעילות של צעירים, ושילוב המושגים מיניות וזקנה מעורר לעתים גיחוך ותמיהה. אולם, במחקר שנעשה בישראל ציינו כ- 90 אחוז מהגברים הישראלים וכ- 70 אחוז מהנשים, בטווח הגילאים 60 ועד 80 שהם קיימו יחסי מין בשנה האחרונה. בנוסף, 62 אחוז מהנשים ו - 86 מהגברים העידו על כך שחיי המין חשובים עד חשובים מאוד לשימור הזוגיות בגיל הזהב. תדירות יחסי המין אף היא אינה מביישת את הקשישים, ממחקר שנעשה בארץ עולה כי 33 אחוז מהגברים ו-5 אחוז מהנשים קיימו יחסי מין בתדירות של פעמיים ויותר בשבוע. מצב זה מתאפשר הודות לטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות, המאפשרות שמירה על פעילות מינית טובה ומהנה, חרף מגבלות פיסיולוגיות ונפשיות.

 תרגום מאמר, מקור:

A healthy sex life – at any age! Harvard Healthbeat Newsletter, 6/4/2010

תפריט ניווט תחתון