תוכן עניינים

​בואו נעצור שניה וננסה לחשוב, האם אנחנו עצמאיים בכל תחומי החיים שלנו או האם אנו בוחרים במה להיות עצמאיים? 


הכותבים: צוות הריפוי בעיסוק בניהולה של תמרה שכטר מרגלית

חיי היום יום שלנו מורכבים מפעילויות בסיסיות כגון  צחצוח שיניים, אכילה, לבוש. פעולות אלו מהוות עבורנו פעולות אוטומטיות שאנו מבצעים כמעט ללא מחשבה. חיי היום יום שלנו מורכבים גם מפעולות מורכבות יותר המצריכות חשיבה שמתחילות בהכנת הקפה בבוקר, מבישול, תכנון סדר היום שלנו וממשיכות בניהול חשבון הבנק, תפקוד בעבודה ובלימודים, עיסוק בפעילות פנאי וכו'. כל עוד אנחנו מתפקדים ללא מגבלה כלשהי, אנו יכולים לבחור מה לעשות וכיצד להתנהל באופן עצמאי בחיינו. 

 

בעבודתנו היום יומית בבית החולים, אנחנו המרפאים בעיסוק פוגשים מטופלים מילדות עד זיקנה החווים קושי פיזי, נפשי, חושי או קוגניטיבי שיכולתם לתפקד באופן עצמאי נפגעה. הפגיעה יכולה להיות זמנית או קבועה ומטרתנו בטיפול היומיומי היא למצוא את הדרך לסייע לאדם החווה חוסר עצמאות, לחזור לתפקד. הטיפול כולל תרגול מוטורי, תחושתי, או קוגניטיבי על מנת לחזור לתפקוד האופטימלי של האדם, כולל שימוש בעזרים שונים המסייעים לאדם בתחומי חייו השונים. לדוגמא: שריכת שרוכים ביד אחת בעזרת שרוכי גומי לאדם שידו אינה מתפקדת, שימוש בסכו"ם מעובה או כבד בזמן האכילה לאדם עם קושי באחיזות עדינות או עם רעד בידיו, מערכת לקריאת תנועות עיניים לאדם המשותק בארבע גפיים ורוצה להשתמש במחשב לצרכיו השונים- ניהול חשבון הבנק שלו, תקשורת עם משפחתו ועם חבריו, ומעל לכל- שמירה על עצמאות המחשבה והפרטיות שבמקרים רבים במצב של תלות פיזית נלקחת מאיתנו.

כל מטופל הוא עולם שלם, הן כשהפגיעה היא קלה והן כשהפגיעה היא קשה כמו במקרה של מיכל שאיבדה את ארבע גפיה אחרי מחלה קשה ובתהליך שיקומי ממושך הותאמו עבורה פרוטזות לארבע הגפיים. הטיפול בריפוי בעיסוק כלל תרגול והדרכה לשימוש בפרוטזות של הידיים לפעילויות יומיומיות המשמעותיות עבור מיכל ובשחרורה לביתה הצליחה בין היתר, לאכול באופן עצמאי, להפעיל טלפון ולקבל בחזרה עצמאות בתפקודים משמעותיים עבורה, דבר שנראה בגדר חלום.  

חשוב להדגיש שמושג העצמאות בטיפול מתרכז גם בסיוע למטופל להגיע לבחירה עצמאית, ועידוד ההשתתפות שלו בחיי היום יום גם במקרים שהוא מבצע את הפעילות באופן חלקי בלבד. בתהליך הטיפולי אנו מבצעים הערכה של החוזקות והחולשות של האדם ומתמקדים בהעצמת היכולות שיאפשרו לילד, לנער או לאדם המבוגר להיות חלק מכלל החברה. 

טיפולים בריפוי בעיסוק

טיפולים בריפוי בעיסוק מתבצעים בקהילה וכמובן במרכז הרפואי תל אביב, שרותינו  מתפרס במחלקות ביה"ח  מהפגיה, מחלקות בי"ח דנה, דרך המכון להתפתחות הילד, מחלקות ביה"ח הכללי, מערך הפסיכיאטרי, מכון אמבולטורי, מחלקת שיקום, אשפוז יום שיקומי ועד לשיקום גריאטרי.
אז בחזרה למילה עצמאות, ככל הנראה פירוש המושג אינו מוחלט ומאוד יחסי. כל אחד יכול לחוות מצב של חוסר תפקוד שנובע מנפילה, משבר ביד, ממצוקה נפשית, או מקשיים קוגניטיביים. ילדינו ונכדינו יכולים לחוות קושי בהרכבת פאזל, ציור וקושי בהתארגנות במסגרת בית הספר.  מטרתנו הינה לסייע לכל אדם למצוא את הדרך למצוא את הכוחות ואת היכולות לתפקד באופן מרבי ומיטבי בהתאם לשאיפותיו ויכולותיו.


חג עצמאות שמח !

תפריט ניווט תחתון