תוכן עניינים

בדיקות שגרתיות ואבחון מוקדם של מחלות מסכנות ראייה יכולים להציל את העיניים מעיוורון מוחלט. בעולם המערבי, הגורמים המרכזיים להתדרדרות הראייה ולעיוורון הן מחלת רשתית (רטינופתיה) סוכרתית, בצקת מקולרית וניוון מרכז הראייה ברשתית הקשור לגיל. נסביר בקצרה על כל אחת מהן.

הכותב: ד״ר עמיר רוזנבלט, רופא עיניים בכיר מערך העיניים בית חולים איכילוב

  • רטינופתיה סוכרתית:

מחלת עיניים שנגרמת כתוצאה מסיבוך של סוכרת. בארצות המפותחות, כדוגמת ישראל, היא נמצאת במקום הראשון ברשימת הסיבות לאובדן ראייה חמור, בקרב קבוצת הגיל העובדת ועד גיל 65. הסימפטומים למחלה הם: הופעה של דימומים ברשתית, תפליטים (נוזל שנפלט מהאזור), התרחבות כלי דם חדשים ובצקת של מרכז הראיה ברשתית אל תופעות אלו עשויה להתלוות ירידה קלה בראייה עד לעיוורון מלא, אצל כ-10% מכלל חולי הסוכרת המבוגרים.

 

  • ניוון מרכז הראייה ברשתית הקשור לגיל (AMD):

המחלה הפוגעת, לרוב, באנשים שעברו את גיל 60 ומהווה את הסיבה העיקרית לאובדן ראייה חמור ולעיוורון בגילאים אלו. בישראל, מספר המאובחנים בניוון מרכז הראייה עומד על כ-% 15 מכלל מקרי העיוורון החדשים בשנה. רוב מקרי העיוורון נוצרו כתוצאה מצמיחת כלי דם חדשים וחולים באזור מרכז הראייה ברשתית (המקולה). מדובר בכלי דם שבירים מאד, הגורמים להצטברות נוזלים או לדימומים, ובשלבים המאוחרים של התדרדרות הראייה נוצרת צלקת נרחבת המחליפה את תאי הרשתית התקינים.

 

אבחון וטיפול מוקדם הם קריטיים להצלת הראייה וחובה לבצע בדיקת עיניים בכול שינוי קיצוני בראייה.

 

  • כיצד ניתן לשפר את המצב?

נכון להיום, הזרקות לחלל הזגוגית הן טיפול הבחירה העיקרי של רופאי העיניים. מטרת הזריקות היא לשפר, לשמר או לעצור את ההידרדרות במחלות ניוון הרשתית תלוי גיל, ובבצקות מקולריות משניות לסוכרת ומשניות לסיבות נוספות, כדוגמת חסימה ורידית או אובאיטיס. הצלחת הזרקות תלויה בשמירה על שגרת טיפול קבועה וממושכת, המבוצעת במרווחים קבועים. הספרות הרפואית מדגישה כי אי היצמדות לטיפול מהווה גורם סיכון גבוה להחמרה במצב ולאובדן ראייה כבד. ואז באה הקורונה ועמה האיום הבריאותי הספציפי על בני קבוצת הסיכון למחלות העיניים.

 

  • איכילוב במהלך חדשני: שירות הזרקות תוך עיניות מחוץ לבית החולים

מגפת הקורונה (covid-19) אתגרה את מערכת הרפואה בהמון מובנים. לרופאי העיניים באיכילוב היה ברור מההתחלה, שחייבים להמשיך לתת טיפול טוב ורציף למטופלים המבוגרים הרבים שלנו. לכן, במהלך הגל הראשון יזם ביה"ח שירות הזרקות תוך עיניות מחוץ לבית החולים; רופאי העיניים יצאו אל ריכוזי אוכלוסיית מבוגרים (בתי אבות/מרכזים סיעודיים וכדומה) ובצעו את ההזרקות.

 

  • הזרקות עיניות לחלל הזגוגית שמבוצעות מחוץ לבית החולים הנן תהליך חדשני וייחודי בארץ ובעולם המאפשר רצף טיפולי למטופלים מבוגרים רבים, אשר מפאת המגיפה הנוכחית חוששים או שאינם יכולים להגיע לבית החולים. להערכתנו, זהו מהלך הכרחי שישמר את ראייתם של אנשים רבים הנמנעים או מנועים מלהגיע לאור המשבר הקורונה הנוכחי.

 

  • חשוב לציין כי מערך זה אינו אמור להחליף את ההגעה למרפאה לבדיקות רפואיות ולקבלת טיפול, אלא השלמת הטיפול לאנשים שאינם יכולים להגיע למרפאות. שירות ייחודי זה מוצע כעת רק למטופלים במרפאת רשתית באיכילוב עם הוראת טיפול מאחד מרופאי הרשתית של מערך העיניים בבית חולים איכילוב.יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון