תוכן עניינים

​כל אחת ואחד מאתנו עובר במהלך חייו בדיקות הדמיה מסיבות שונות ומגוונות.

מדובר בחלק מרכזי של שלב האבחון שמסייע למומחים לקביעת הבעיה הרפואית ולהתוויית הטיפול, על כן רמות הדיוק של התוצאות חשובות קריטיות. 

באגף הדימות של המרכז הרפואי תל-אביב, איכילוב, הנחשב לחדשני ולמעודכן בתחום הטכנולוגיות הרפואיות, מבוצעות מדי שנה כחצי מיליון פעולות דימות. בשנה החולפת, הובלנו מהפיכה של ממש באגף הדימות וכיום ניתן לקבוע שבזכות הצטיידות בטכנולוגיות המתקדמות ביותר לביצוע בדיקות הדמיה, בעלות של כ- 50 מיליון ₪, הבדיקות המבוצעות בבית החולים איכילוב בשנת 2021, הן באיכויות גבוהות עוד יותר.

מעתה כאשר אתם נדרשים לעבור בדיקת הדמיה, אתם יכולים להיות בטוחים שבאיכילוב הבדיקה מדויקת יותר, קצרה יותר וברמת קרינה מופחתת בצורה משמעותית. השילוב של הידע והניסיון של הרופאים הבכירים שלנו עם הטכנולוגיות האבחנתיות החדשות משיג טיפול טוב יותר, מותאם אישית.

לפניכם סקירה של כמה מהטכנולוגיות החדשות באגף הדימות של איכילוב: 

PET MRI

מכשיר המאפשר להגיע לתוצאות מדויקות עד לרמת תפקוד רקמה, גידולים סרטניים ומחלות נוירולוגיות כגון פרקינסון ואלצהיימר, עוד בטרם נצפה ביטוי קליני של המחלה. 

מכשיר הדמיה לביופסיות גידולי שד

המערכת כוללת מיטה בעלת מכשיר הדמיה המאפשר סריקה מהירה בטווח ראייה רחב יותר של השד, תצוגת תלת-ממד איכותית וגישה של360°  לאזור הבדיקה, בביצוע מונחה ומדויק ע"י מחשבים מתקדמים. 

מערכת שיקוף רנטגן לצנתורי מוח ולפרוצדורות נוירו-רדיולוגיות פולשניות

בעלת זרוע גמישה ומצלמות תלת-ממד איכותיות, המאפשרות למנתח צפייה מהירה ונוחה יותר של האזור המנותח, תוך יכולת לזהות שינויים ברמות דיוק גבוהות להפחתת הסיכון במהלך הפעולה הפולשנית. 

ניידות צילום דיגיטליות

מכשור מתקדם נייד המיועד לצילום רנטגן עבור מטופלים שאינם ניידים, לדוגמה תינוקות בפגייה, מאפשר הגעה למיטת המטופל ולבצע את הצילום. 

C.T ספקטרלי

סורק C.T הראשון בעולם אשר מאפשר לאבחן בצורה יותר מדויקת מצבי מחלה בגוף האדם וחוסר את הצורך בבדיקות דימות נוספות לצורך אבחנה. מבצע בדיקות ברמות קרינה נמוכות ובזמני סריקה קצרים מאוד. מאפשר דימות של כל אברי הגוף. לדימות הלב מספק תמונה מעולה של עורקי הלב. 

הדמיה בחדרי ניתוח

מערכת שיקוף תלת-מימד המספקת לכירורג אפשרות לראות את האנטומיה בצורה מיטבית ותורמת לדיוק מרבי של הניתוח, כל זאת בקרינה מופחתת. 

הדמיה במיון איכילוב – יותר בדיקות בפחות זמן ההמתנה 

חדר המיון באיכילוב, הוא בין המובילים בישראל במספר צילומי רנטגן המבוצעים במסגרתו, מאחר שלכל מטופל שמצבו מחייב זאת, מבוצע צילום רנטגן במסגרת המיון, על מנת להקל על המטופל ולמנוע טרטור מיותר. זו הסיבה שלעיתים זמן ההמתנה במיון היה עד לאחרונה ארוך מהרגיל. על מנת לקצר גם את משך ההמתנה, בי"ח הצטייד בעוד שני מכשירי רנטגן ייעודיים למיון. בקרוב יותקנו במיון שני מכשירי  CT נוספים לאבחון מקרים דחופים, מבלי שינוע המטופל. מכשירים חדשניים אלו שפעולתם מבוצעת בקרינה פחותה, יספקו תמונת הדמיה איכותית ומדויקת יותר וכמובן שיקצרו את משך ההמתנה. 

וגם רק באגף הדימות של איכילוב נלחמים בנגיפים 

לאחרונה הותקנה באגף הדימות מערכת חיטוי חללים בעזרת אור ( J.PROTECT ), המספקת הגנה וחיטוי מואץ בעזרת קרינת UVC בצורה בטוחה ורציפה, הן לחללים מאוכלסים והן לחללים ריקים מאנשים. פעילותה של המערכת מביאה לצמצום משמעותי של מחוללי מחלות בחדר בה היא מותקנת: נגיפים, חיידקים ופטריות ובכלל זאת היא צפויה להפחית גם את הסיכון מקורונה.

בשלב זה נבחר אגף הדימות להטמעת המערכת מאחר שהוא מהווה אמצעי האבחון המרכזי של הרפואה המודרנית ומגיעים אליו חולים מכל מחלקות האשפוז, מהמיון ומהמרפאות השונות. במידה שלא מבוצע ניקיון מוקפד, מכוני הדימות יכולים להוות מוקדים לזיהומים ולהעברת חיידקים.


בתמונה ד"ר אריק בלשר, מנהל אגף הדימות 

תפריט ניווט תחתון