תוכן עניינים


הכותב:  ד״ר גלעד וסרמן, מומחה לרפואת הפה
המרפאה לכאבי פנים, לסתות, ומפרקי הלסת., היחידה לכירורגיית הפה והלסתות, המרכז הרפואי תל-אביב


אזור הראש והצוואר הינו אזור מאוד צפוף מבחינת איברים שיכולים לעורר כאבים: שרירים, מפרקים, כלי דם, בלוטות רוק, איברים חיוניים כגון שקדים וקשריות לימפה, סינוסים, שיניים, ריריות הפה והלוע, ועוד. מסיבה זו לעיתים רבות האבחון של כאב באזור הפנים, מפרקי הלסת, שרירי הלעיסה או חלל הפה יכול להמשך מספר חודשים ואף מספר שנים בהן המטופלים עוברים ממומחה אחד לאחר עד שמבינים מהו מקור הכאב. וזה בעיקר משום שהמטופל לא תמיד מצליח לתאר באופן מדויק את הכאב שלו.

הפרעות בשרירי הלסת / מפרק הלסת TMD – מה זה? 


כ 5%-12% מהאוכלוסייה סובלים מ Temporomandibular Disorder (להלן TMD) - זוהי הפרעת הכאב הנפוצה ביותר באזור הפה והפנים. רבים מכנים בשוגג את ההפרעה פשוט בשם הרפואי של מפרק הלסת -   TMJ(ראשי תיבות של ״מפרק טמפורו-מנדיבולרי״) לעומת זאת TMD היא הגדרה כללית להפרעות ממקור שרירי הלעיסה, מפרק הלסת, או שניהם גם יחד. הפרעות מסוג זה יכולות לגרום לפגיעה משמעותית בחיי היום יום של המטופלים, להשפעה על המצב החברתי והפסיכולוגי, וכן לפגיעה כוללת באיכות החיים. השכיחות של TMD גבוהה יותר בקרב נשים ביחס של 3:1 ועד ל 9:1. ההפרעות עלולות  לגרום לכאבים מוקרנים ומושלכים שיכולים לחקות הפרעות ראש-צוואר אחרות כדוגמת: כאב אוזניים, טנטון, תחושת מלאות באוזניים, ורטיגו, ירידה סובייקטיבית בשמיעה, כאבי ראש מסוג ״מתחי״ (tension type headache) ומיגרנות, בעיות דנטליות, כאבים באזור הצוואר והכתפיים. 


הפרעות TMD לרוב הן ביטוי גופני - של מתח נפשי אשר בא לידי ביטוי בהידוק של שרירי הפנים ושרירי הלעיסה או כהשלכה של חריקת שיניים במהלך השינה (Sleep Bruxism) אשר יכולה להיות ביטוי של תסמונת דום נשימה בשינה. הרקע של מתח נפשי וביטוי גופני שלו, אם אינו תחת טיפול לרוב מצריך התייחסות ע״י מתן המלצות כלליות להפגת מתח ועד להפניה לטיפול פסיכולוגי.
בעקבות כיווץ יתר של שרירי הלעיסה באופן ממושך יכולים להופיע שינויים ברקמות הרכות של מפרקי הלסת בדגש על קליקים כואבים עד כי נעילה של אחד ממפרקי ה TMJ או של שניהם או שייתכן ויופיעו שינויים ניווניים במבנה הגרמי של המפרק.

שני מופעים נוספים אשר אינם נדירים באזור האורופציאלי הינם Neurovascular Orofacial Pain המכונה גם ״מיגרנת פנים״ או ״מיגרנת שיניים״ בו מטופלים מתלוננים על כאב שיכול להרגיש ככאב דנטלי עז, אך בבדיקת שיניים או בצילומי שיניים לא מוצאים בעיה כלשהי. 
מטופלים לעיתים עוברים סדרות של טיפולי שיניים מורכבים כולל טיפולי שורש, חידושי טיפול שורש, ועקירות מרובות לצד טיפולים אנטיביוטיים ארוכים ורחבי טווח אך ללא כל הטבה.
המופע הנוסף והמוכר יותר בקרב רופאים הינו Trigeminal Neuralgia אם כי יש לעיתים נטייה ״לכפות״ אבחנה זו גם במקרים בהם מאפייני הכאב אינם מתאימים כלל. המחלה מאופיינת בהתקפי כאב בפיזור של העצב הטריגמינלי. ההתקפים קצרים מ 2 דקות והם בעלי אופי חשמלי/דוקר בעוצמה מאוד גבוהה, לרוב יש גורם מכאני שמעורר התקף (כמו דיבור, אכילה, גילוח, צחצוח שיניים).


האבחון

האבחון של כאבים באזור הפנים, הלסתות, או מפרקי הלסת - ובמיוחד TMD יכול לקחת זמן רב לאור הצפיפויות של האיברים באזור זה והשלכות/הקרנות של הכאב. מטופלים עוברים דרך רופא המשפחה, אא״ג, נוירולוג, ולעיתים התמחויות נוספות עד אשר מגיעים לרופא אשר מאבחן סופית את ההפרעה. 


הטיפול

הטיפול בהפרעות אלה מורכב ואנו מציעים ברמת המרפאה ראשית כל אבחון והסבר על אודות ההפרעה ומקור הכאב.

מיד לאחר גיבוש אבחנה מתחיל שלב הטיפול אשר כולל פיזיותרפיה עצמית או על ידי פיזיותרפיסט, סדי לילה, וטיפול תרופתי בכאב כרוני.

בנוסף וכאשר הטיפול הראשוני אינו מספיק אנו מבצעים הזרקות לנקודות הדק בשרירים (Trigger Point Injections), הזרקות של בוטוליניום טוקסין (בוטוקס), שטיפה טיפולית של מפרקי הלסת לצד הזרקות של חומרי סיכה. השלב הפולשני ביותר אם נדרש כולל ניתוחים ארתרוסקופיים, כלומר עם מצלמה זעירה אשר מוחדרת את מפרק הלסת ואם אין מנוס מבוצעים ניתוחים פתוחים של מפרקי הלסת.

במקרים רבים הטיפול מחייב צוות מולטידיסיפלינרי. מומחים לרפואת הפה וכירורגי פה ולסת משלבים ידיים עם רופאי אא״ג, נוירולוגים, מומחי כאב, רדיולוגים, ריאומטולוגים, רופאי משפחה, פיזיותרפיסטים, פסיכותרפיסטים בדגש על המעניקים טיפולים קוגניטיביים-התנהגותיים (CBT), ועוד הזרוע נטויה. המרפאה מטפלת בכלל הגילאים כאשר הגילאים הנפוצים ביותר הינם גילאי 15-25 ו 55-75. לרוב יש התחלה של ״קליקים״ ממפרקי הלסת סביב גיל ההתבגרות וכן רוב המחלות הדגנרטיביות של מפרקי הלסת מתבטאות בעשורים השישי והשביעי של החיים.

 

כאשר כאב הינו ממושך ישנה סכנה שהוא יהפוך להיות כרוני ולכן חשוב מאוד לטפל ולפתור כל כאב בהקדם.

אז אם אתם סובלים מכאבים באזור מפרקי הלסת או שרירי הלעיסה או מכאבים בלתי מוסברים באוזניים, בראש, בשיניים, בצוואר, או בכל מקום באזור הראש והצוואר - אתם מוזמנים להבדק במסגרת המרפאה לכאבי פנים, לסתות, ומפרקי הלסת שהינה חלק מהיחידה לכירורגיית הפה והלסתות במרכז הרפואי תל אביב. 


תפריט ניווט תחתון