תוכן עניינים

ד''ר דוד ורסנו; מנהל שרות קרנית; מחלקת עיניים

מסתבר שהעין היא איבר עם זיכרון, היא זוכרת את הנזקים המצטברים מחשיפה לשמש. משקפי שמש החוסמות את קרני ה – UV  הן בהחלט פיתרון טוב ויעיל, בכל גיל.

חשיפה ממושכת לשמש, לאורך שנים, משפיעה ככל שידוע לנו על חלקים שונים בעין. ההוכחות לכך הן סטטיסטיות, לפי הבדלים בין קבוצות אנשים שחשופות במידה רבה לשמש ובין קבוצות שחשופות פחות.

מה הן תוצאות החשיפה לשמש?

• פטריגיום - סוג של רקמת צלקת הצומחת על פני הקרנית ופוגעת בראיה. מטופלת בניתוח.
• שינויים ועכירויות בקרנית. לעיתים מגיעים עד השתלת קרנית.
• ירוד (קטרקט) מופיע יותר באנשים המצויים בחשיפה ממושכת לשמש. הטיפול הוא ניתוחי.
• ניוון רשתית הקשור לגיל. הטיפול בשלב מוקדם יותר, הינו טיפול פומי (דרך הפה) ובהמשך בזריקות חוזרות לעין.

כיצד ניתן להגן על העיניים מפני השמש?

• באמצעות הקטנת החשיפה הכללית לשמש, קרי - הימנעות משהיה בשמש ישירה, הימנעות מפעילויות נופש וספורט בשעות בהן הקרינה גבוהה.
• שימוש במשקפי שמש החוסמות קרינה אולטרא סגולה (קרינת UV).
• שימוש בכובע רחב שוליים.


כיצד רוכשים זוג משקפי שמש?

הנתון החשוב ביותר הוא יכולת חסימת קרינת ה - UV. מרבית היצרנים המוכרים, כוללים במשקפי השמש שלהם חסימה יעילה מאד של קרינה זו. למעשה, גם משקפיים אופטיים כוללים כמעט תמיד חסימה כזו. אפשר לדעת אם הזוג שברצונכם לרכוש מגן מפני קרינת UV על ידי שאלה ישירה של האופטומטריסט בחנות. המידע הזה גלוי וידוע  מהיצרן, והסיכוי לטעות כאן הוא נמוך.

באיזה גיל מומלץ להתחיל?

משקפי שמש חשובות בכל גיל. למעשה, חשיבותם גדולה יותר ככל שהאדם צעיר יותר, שכן ההשפעות המזיקות מצטברות לאורך שנים ארוכות. תינוקות וילדים זקוקים גם הם להגנה מפני הקרינה, הן לעיניים והן לעור, כמו המבוגרים ואף יותר.

 

משקפי שמש, האם רק בקיץ או בכל עונות השנה?

בקיץ הקרינה גבוהה יותר, אך היא קיימת בכל ימות השנה. ההגנה חשובה בכל ימות השנה.

עם תחילתה של החופשה הגדולה, מה המרחק המומלץ לצפייה במסך וכמה שעות מומלץ לעשות זאת?

המרחק המקובל לעבודה מול מחשב הוא 40-70 ס"מ. המרחק המקובל לצפייה בטלוויזיה מחושב לפי גודל המסך: נהוג להתייחס למרחק הגדול פי 3 עד פי 5 מגודל המסך (שהוא אורך האלכסון של המסך). לדוגמה, מסך 40 אינץ' הוא מסך שהאלכסון שלו הוא באורך 40 אינץ', ובמידות המוכרות לנו: 100 סנטימטר, או מטר אחד. מרחק הצפייה המקובל במסך כזה יהיה 3-5 מטר. עם זאת, לא ייגרם לעיניים נזק מקרבה גדולה יותר למסך.
כמה שעות לצפות? ובכן, רביצה מול המסך אהובה על כולנו, אבל אינני מכיר תחום ברפואה המתייחס לרביצה על כורסה כמועילה לבריאות. המלצתי; לצפות בתוכניות המועדפות, אך לעסוק גם בפעילויות אחרות; משחק, שיחה, ספורט, ספר ועוד.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון