תוכן עניינים

לפני יותר מ-15 שנים, כירורג אמריקאי כתב מאמר שכותרתו היתה "מי היה מאמין שניתוח בריאטרי מרפא סוכרת". המאמר עורר הדים כיון שאנשים טרם הבינו שבתהליך זה - ניתוח בריאטרי להשמנת יתר - קיימים שני מרכיבים נוספים המשפיעים על הירידה ברמות הסוכר, להוציא את נושא הירידה במשקל. היום כבר ניתן לומר במפורש שניתוחים בריאטרים יעילים להפחתת הסוכרת, ולעיתים עשויים אף לסייע בריפוי מלא מן המחלה, כאשר מדובר בחולי סוכרת מסוג 2, הסובלים מהשמנת יתר. כאמור, ניתוחים בריאטרים המביאים להורדת הסוכר מתאימים לחולי סוכרת מסוג 2, עד כה לא נמצאה השפעה של הניתוח על חולי סוכרת מסוג 1.
ההשפעה על רמות הסוכר נובעת ככל הנראה משינויים הורמונאליים המתרחשים בעקבות כריתה של חלק מהקיבה (ניתוח שרוול) או בעקבות העדר מעבר מזון דרך התריסריון והעקיפה של מרבית הקיבה (ניתוח מעקף קיבה). מדובר בירידה משמעותית של ההורמון גרילן שמופרש על ידי הפונדוס ועליה בחלבון שנקרא GLP1. שככל הנראה, להם יש תפקיד באיזון הסוכר. אמנם המנגון שאחראי על איזון הסוכרת עדיין אינו ברור ונמצא במחקרים, אך התוצאות מדברות בעד עצמן. 


ניתוחים בריאטריים (קיצור קיבה) יעילים בריפוי סוכרת


מי מתאים לעבור את הניתוחים הללו?

עד כה בוצעו הניתוחים לחולי סוכרת עם BMI מעל 35 (מחשבים BMI כיחס בין משקל לגובה בריבוע). לאחרונה, בשל יעילות ניתוחים אלה והשפעתם על רמות הסוכר, ישנם מספר מרכזים בעולם שהורידו כבר את סף הקבלה עבור חולים סוכרתיים לBMI של 30-32. בשל מגבלת ה- BMI ביחס לחולים סוכרתיים, רבים מהם, המבקשים להינתח, נדחים בשל אי עמידתם בתנאי הסף לניתוח, מצב הגורם להם לאכילת יתר על מנת להגיע ל- BMI המאפשר ביצוע הניתוח. על מנת להקל על ציבור חולים זה, אנו מתכננים להתחיל לבצע ניתוחים בריאטריים לחולים סוכרתיים במסגרת מחקרית בבית החולים, בשיתוף בתי חולים אחרים, כאשר סף הקבלה הוא BMI של 30. יש לזכור כי הגדרת הסף של BMI 35 נקבעה לפנ כ - 30 שנה כאינדיקציה לניתוח, אז לא היו שיטות לפרוסקופיות, ההרדמות היו שונות והניתוח היה מורכב יותר. היום עם התפתחות השיטות הלפרוסקופיות, הסיכון הניתוחי נמוך ביחס למה שהיה קודם ולכן המגמה בעולם היא לשנות את האינדיקציות. הצלחת הניתוח אינה תלויה במין המטופל ואין כל עדיפות לגבר או לאישה. מדובר בניתוח מתוכנן לאחר שהמטופל עבר בירור מעמיק להערכת הסיכון הניתוחי. כאשר יש לקחת בחשבון שלחולי סוכרת גם מרמת שומנים גבוהה, יתר לחץ דם, בעיות פרקים, נשימה ועוד, כך שהירידה במשקל לאחר הניתוח משפיעה באופן חיובי על מגוון מחלות נלוות. 


ניתוחים בריאטריים (קיצור קיבה) יעילים בריפוי סוכרת


תהליך ההחלמה

מהלך הניתוח של חולי סוכרת דומה למהלך הניתוח בקרב חולים לא סוכרתיים. במהלך היום- יומיים הראשונים שאחרי הניתוח עולות רמות הסוכר של החולים כנראה כתוצאה מהלחץ ומהסטרס הו הם מצויים בשל הניתוח. אולם, לאחר מכן רמות הסוכר יורדות וישנם מטופלים שלא זקוקים לטיפול בסוכרת כבר בשחרור מבית החולים. מדובר בניתוח קצר יחסית שמבוצע בשיטה לפרוסקופית שאחוז הסיבוכים שלו נמוך (כ- 1%), אורכו כשעה והאשפוז לאחריו עומד על 3 ימים. אנחנו מקבלים הפניות רבות לניתוח מאנדוקרינולוגים ופנימאים שמודעים להשפעה החיובית של הניתוחים. לסיכום, אני מאמין שבקרב חולים עם סיכון ניתוחי סביר הסובלים מסוכרת- יש לשקול בחיוב את ההתערבות הניתוחית. סוכרת הינה מחלה כרונית שיכולה לפגוע במערכות רבות בגוף, החל מאי ספיקה כליתית, פגיעה בכלי הדם, אוטם בשריר הלב ואוטמים מוחיים בגיל צעיר ועוד סיבוכים רבים, במידה ואתם סובלים מעודף משקל ומסוכרת, הניתוח הזה, לאחר הערכת סיכון ניתוחית מדוקדקת, עשוי להיות הפתרון בשבילכם.

ניתוחים בריאטריים (קיצור קיבה) יעילים בריפוי סוכרת


לטיפים לאכילה נכונה עם סוכרת -  לחץ כאן

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון