תוכן עניינים

מה בין אלה יוונית לסוכרת, מניעת השמנה וסיכון לסרטן? חוקרי המרכז הרפואי תל-אביב, מצאו שהורמון אחד, "קלוטו", האחראי על עיכוב תהליכי השמנה והזדקנות, יכול להשפיע גם על מחלת הסרטן. התקווה היא שהוא יוביל את הדרך לעיכוב ומניעת התפתחות תאים סרטניים. ד"ר עידו וולף, מנהל המחלקה לאונקולוגיה רפואית, מסביר.

על הקשר שבין אורח חיים בריא ומחלות סרטן

יותר ויותר עדויות מחקריות תומכות בקשר שבין אורח חיים בריא להתפתחות מחלות סרטן. היום כבר ברור כי תזונה לא נכונה, כמו גם חיים ללא פעילות גופנית, המובילים להשמנה, מהווים גורם סיכון מוביל ומשמעותי לסוגי סרטן שונים.

מחקרים מראים כי ככל שהתזונה מכילה יותר מזון משומר ומעובד ואחוזי שומן גבוהים, מחד, והיא דלה בפירות וירקות, מאידך, עולה הסיכון לחלות בסרטן. עוד נמצא, כי כאשר מדד מסת הגוף (BMI) גבוה מ-30, עולה בהתאמה הסיכון לסרטן השד, לסרטן המעי הגס, לסרטן הוושט ועוד (בעזרת מחשבון beWell תוכלו לחשב בקלות מהו ה-BMI שלכם).

 


 

הורמון אחד. השפעות רבות על הבריאות

לאחרונה, זכה הקשר בין השמנה לסרטן בזווית נוספת, כאשר חוקרים במרכז הרפואי תל-אביב, בראשות ד"ר עידו וולף, מצאו שהורמון שאחראי על עיכוב תהליכי השמנה והזדקנות בגוף, משפיע בפועל גם על התפתחות סוכרת וגם על התפתחות סרטן.

מהמיתולוגיה היוונית לחדשנות בתחום הבריאות

ההורמון קלוטו נקרא על שם אחת משלוש בנות הגורל במיתולוגיה היוונית, שהייתה אחראית על טוויית חוט החיים של האנשים ולמעשה קבעה את משך חייהם של בני האדם.
ההורמון, שקיבל את שמה של טוות חוט החיים המיתולוגית, מבקר בין היתר תהליכים של חילוף חומרים בגוף, ופעילותו באה לידי ביטוי במוח, בכליות, וברקמות אנדוקריניות האחראיות על הפרשת ההורמונים למחזור הדם.

תפקיד חשוב בעצירת ההתפתחות של גידולים סרטניים

לדברי ד"ר וולף, "ההורמון קלוטו מעכב את פעילות האינסולין בגוף. אחד המאפיינים החשובים של השמנה ושל סוכרת מסוג 2 הוא רמה גבוהה של אינסולין בדם. חלק גדול מהתופעות הנגרמות במצבים אלה, ובהן הסיכון המוגבר לסרטן, קשורות ישירות לעלייה ברמת האינסולין. לכן החלטנו לבדוק האם ניתן להשפיע באמצעות מניפולציות בקלוטו על התפתחות של תהליכים סרטניים. ואכן, מחקרים ראשונים שערכנו במספר סוגי סרטן, בינתיים בעכברים בלבד, הוכיחו כי לקלוטו יש תפקיד חשוב בעצירת התפתחותם של אותם תאים סרטניים. הוא מעכב את פעילות האינסולין בתאי סרטן, ובכך הוא מעכב את התפתחותם של גידולים סרטניים".

מפריצת דרך בעכברים לשלבי פיתוח של תרופות

המחקרים הראשונים בוצעו לפי שעה בעכברים בלבד, אולם מדובר בפריצת דרך של ממש, ובימים אלו נמצא המחקר כבר בשלבי פיתוח של תרופה לסרטן השד וסרטן הלבלב.
לדברי ד"ר וולף, החוקרים מקווים כי בהמשך, ניתן יהיה לפתח טיפולים מונעים, שיעצרו את המחלות עוד לפני ההתפתחות של תאים סרטניים בגוף.

בשורה התחתונה: אין תחליף לאורח חיים בריא

"למרות הקשר המוכח והידע המצטבר, עדיין ניתן לומר כי השמנה היא אחד הגורמים הפחות מוכרים לתחלואה בסרטן", אומר ד"ר וולף. לדבריו, חברות וארגונים בעולם, כגון: החברה האמריקאית לאונקולוגיה, ארגון הסרטן הבינלאומי, וכן ארגוני בריאות בישראל, מחויבים להגברת המודעות הציבורית לקשר בין השמנה לסרטן. "כולנו תקווה, כי הגילויים המחקריים שלנו על הורמון קלוטו, יאפשרו לפתח תרופות לסרטן ולהאריך חיים", אומר ד"ר וולף, "אולם יחד עם זאת חשוב לזכור, כי מדובר בהורמון המשפיע על מערכות רבות אחרות, שהוא קשה לייצור ואף עלול לגרום לתופעות לוואי שונות. לכן, לפחות עד לפיצוח הנוסחה הגנטית המדויקת להארכת חיים כוללת, אני מבקש לפנות אל הציבור ולומר: שמרו על גופכם. אכלו נכון. ואל תוותרו על פעילות גופנית בריאה".

תפריט ניווט תחתון