תוכן עניינים

טיפול בסרטן עור על ידי ניתוח בשיטת Mohs


הכותב: ד"ר יואב מצגר,  מומחה ברפואת עור ומין, רופא בכיר, מערך רפואת עור

סרטן העור הוא הסרטן נפוץ ביותר מכל סוגי הסרטן האחרים גם יחד ושכיחותו הולכת ועולה במהלך 40 השנים האחרונות.
סרטני עור נפוצים יותר באוכלוסייה המבוגרת אך עם השנים גיל האבחנה הולך ויורד בעקביות. מטופלים בעלי סיכון מוגבר לחלות בסרטן העור הינם אנשים בעלי עור בהיר ועיניים בהירות, כאלו שנחשפו באופן מצטבר לאורך השנים לקרינת שמש רבה והסובלים מדיכוי חיסוני (בעיקר מושתלי איברים או מטופלים בתרופות "ביולוגיות").

אבחון מוקדם

איבחון מוקדם של סרטן העור מגדיל באופן משמעותי מאוד את הסיכוי להחלמה מלאה ועל כן מומלץ להגיע לרופא\ת עור לבדיקת עור מלאה אחת לשנה ובמקביל לבצע בדיקת עור עצמית אחת לחודש. הסימנים בעור שמצריכים פניה מיוחדת לרופא\ת עור הן הופעת שומה חדשה מעל גיל 30, קיומה של שומה בעלת מספר גוונים או שומה שגדולה מכ6 מ"מ. כמו כן, שינוי בשומות  קיימות (כגון שינוי בגודל, צבע, צורה או מרקם) או שומות שמגרדות או מדממות זקוקות לבדיקה. בנוסף, פצעים על פני העור שאינם נרפאים לאחר מספר שבועות מחייבים שימת לב מיוחדת.הטיפול - ניתוח בשיטת Mohs

הטיפול העיקרי בסרטן עור הינו ניתוח לכריתה מלאה של הגידול. כל עוד הרקמה הסרטנית לא נכרתת בשלמות יש סיכוי שהגידול יחזור (מצב הנקרא הישנות, Recurrence).
לאור העובדה שרבים מגידולי העור הסרטניים מתפשטים מתחת לעור מעבר לנראה לעין, בניתוח רגיל לכריתת נגעי עור המנתח כורת שולי ביטחון רחבים של עור הנראה בריא על מנת לנסות ולהבטיח את הסרת כל הרקמה הסרטנית. שיטה זו הינה "בזבזנית" ולא יעילה ועל כן בשנות ה-40 של המאה הקודמת פיתח ד"ר פרדריק מוהס שיטה ניתוחית בה מתבצעת בדיקה מיקרוסקופית תוך כדי הניתוח של 100% משולי הגידול. במידה ומתגלה איזור בו עדיין יש מעורבות של גידול בשוליים ממשיכים בניתוח עד להסרה מלאה של הגידול.

שיטה זו מאפשרת 2 יתרונות מרכזיים: 
1. חיסכון ברקמה – העובדה שניתן לבדוק מיד את שולי הדגימה ולהרחיב במידת הצורך את הכריתה מונעת את הצורך בכריתת שולי ביטחון רחבים ובכך מתאפשר למנתח להיות "חסכוני" בכמות הרקמה שנכרתת מבלי להתפשר על הסרה מלאה של הגידול הסרטני. בהתאם לכך השחזור שיידרש לאחר הניתוח הוא קטן יותר, בעל התוצאה האסטטית והתפקודית המיטבית האפשרית.

2. אחוזי ריפוי גבוהים - לשיטת Mohs אחוזי הריפוי הגבוהים ביותר מכל שיטה טיפולית אחרת לסרטן עור בשל הבדיקה המדוקדקת של 100% משולי הגידול שנכרת וחזרה על הכריתה במידת הצורך עד להגעה לשוליים נקיים.
ניתוח בשיטת Mohs הינו מקובל ונפוץ בעולם, ומהווה את השיטה היעילה ביותר להסרת גידולי עור סרטניים. ניתוח זה נמצא בשימוש בעיקר לטיפול בגידולי עור סרטניים הממוקמים באזורים בעלי חשיבות קוסמטית ותפקודית בהם חשוב לשמר כמה שיותר רקמה בריאה כגון איזור הראש והצוואר, כפות הידיים והרגליים ואיברי המין. כמו כן מקובל להיעזר בשיטה זו לטיפול בגידולי עור סרטניים שנשנו לאחר הסרה קודמת, או בכאלה שהם בעלי סיכון גבוה להישנות מקומית.

ניתוחים בשיטת  Mohs מבוצעים בצורה אמבולטורית תחת הרדמה מקומית, כך שאין צורך בצום או בהכנות מיוחדות לניתוח.
תוצאות אופטימליות של ניתוח זה מושגות במצב בו הרופא\ה המנתח\ת הינו בעל הכשרה מספקת לבצע בעצמו את הבדיקה המיקרוסקופית של הרקמה (הבדיקה הפתולוגית). על כן, במערך העור במרכז הרפואי תל אביב מבוצעים ניתוחי Mohs על ידי מנתחים בעלי הכשרה פורמאלית ייעודית וייחודית לניתוחים אלו, אשר הינם חברים באיגוד מנתחי הMohs האמריקאי (ACMS).תפריט ניווט תחתון