תוכן עניינים


החלטתם על טיפול עור אסתטי בחורף, כי חשבתם שהשמש החורפית אינה מזיקה? כדאי שתדעו: חשיפה לשמש מסוכנת גם בחורף, ועלולה לפגוע בעור הרגיש. ד"ר צבי סגל, רופא בכיר לרפואת עור ומין במחלקת עור ובמרכז המשולב לאסתטיקה במרכז הרפואי תל-אביב, מנפץ מיתוסים.

להסיר את הנגעים - כן. לחשוף לשמש - לא

גיליתם על העור כתמי פיגמנטציה, אקנה, אדמומיות או צלקת ואתם רוצים להחזיר את עורכם לקדמותו? טכנולוגיות לייזר חדשניות מאפשרות היום לתקן ואף להעלים את הסימנים בתהליך פשוט יחסית, אבל לאחר הטיפול, אסור לחשוף את האזור לקרני השמש. גם לא בחורף. ד"ר סגל מזהיר: "אל תתנו לעננים להטעות אתכם. גם בחורף, החשיפה לקרני השמש מסוכנת לעור, ולאחר טיפולים אסתטיים היא עלולה לגרום לנזקים. יחד עם זאת, עונת החורף הקרה מתאימה יותר לביצוע הטיפולים, כיוון שאנשים מכסים את גופם, וכך מפחיתים את חשיפת העור לשמש". 


להגן על העור בחורף - ממש כמו בקיץ

"חשוב להימנע מתחושת הבטחון המזויפת, כאילו החשיפה לשמש בטוחה. יש להגן על העור בחורף בדיוק כמו בקיץ, גם בהתנהלות היומיומית, ובוודאי לאחר טיפולים אסתטיים", אומר ד"ר סגל. "חשיפה לקרני השמש לאחר טיפולים אסתטיים, בעיקר טיפולים שבוצעו בעזרת לייזר, עלולה לפגוע בעור הרגיש ולגרום לחזרת פיגמנטציה".


טיפולים אסתטיים


לפניכם 4 טיפולי עור אסתטיים שחשוב להימנע אחריהם מחשיפה לשמש, גם בחורף:

 • טיפול בקמטים והצערת העור באמצעות לייזר בדגש על CO2
  תהליך ההזדקנות הטבעי של עור הפנים לאורך השנים פוגעת בגמישות העור. רקמת השומן מאבדת נפח, הרקמות צונחות ולעתים, תופיע אסימטריה. התוצאה היא עור חסר ברק, עם נגעים עוריים, שינויי מרקם ופיגמנטציה, קמטים או נימים בולטים. בעשור האחרון התפתחו טכנולוגיות ושיטות מתקדמות לטיפול בפגמי עור ולשיפור והצערת העור. יחד עם זאת חשוב לזכור כי בעיות אסתטיות שונות מחייבות פתרונות שונים, ועל כן יש להתאים לכל מטופל ומטופלת צירוף טיפולים שונה, בהתאם לצרכיהם. בעזרת טיפול בקרני לייזר ניתן להסיר גידולים עוריים, להעלים כתמי פיגמנטציה ונימים בולטים, להדק רקמות ולהתניע ייצור של קולגן חדש. כאשר יש חשד לנגע סרטני, יש לבצע תחילה אבחנה ברורה של הנגעים (על ידי בדיקה דרמוסקופית ו/או ביופסיה עורית). רק לאחר מכן תתקבל החלטה על אפשרויות הטיפול השונות.
 • טיפול בפיגמנטציה באמצעות לייזר
  היפר-פיגמנטציה היא תופעה שבה חלה עלייה בכמות הפיגמנט, לרוב מלנין, באזור מסוים בעור. היפר-פיגמנטציה עלולה להיגרם כתוצאה מחשיפה לקרני השמש, בעקבות נטילת תרופות, במצבי דלקת בעור ועקב שינויים הורמונאליים. ניתן להעלים או להבהיר נגעי פיגמנטציה באמצעות לייזר בעל אנרגיה גבוהה ובאורך גל הנקלט במלנין. תוצאות הטיפול תלויות בעומק המלנין ובגוון הנגע הטיפול המיטבי לפיגמנט שטחי הוא לייזר באורכי גל קצרים, בעוד שנגעים עמוקים יותר מחייבים טיפול באורכי גל ארוכים יותר, החודרים לעומק הרקמה. טיפול באנשים בעלי עור כהה מחייב משנה זהירות, מחשש לפגיעה בפיגמנטציה הטבעית ויצירת כתמים בהירים. חשוב לדעת, כי גם נגעים שטופלו בהצלחה - עלולים לחזור.
 • טיפול ברוזציאה / אודם בפנים באמצעות לייזר
  נימיות דם מורחבות בעור הפנים ו/או בצדי האף הן בעיה נפוצה מאוד. הן יכולות להופיע באזור שעבר ניתוח או הקרנות, במקביל לאקנה, או בצורה מבודדת, ללא סימנים נוספים. הטכנולוגיה היחידה המוכרת המציעה היום טיפול יעיל בבעיה, היא טכנולוגיית לייזר באורכי גל משתנים, בהתאמה לרוחב כלי הדם ולעומקם בעור באזור הטיפול.
 • טיפול בצלקות אקנה בפנים
  צלקות עוריות מסוגים שונים הן סיבוך שכיח של ריפוי פצע, המופיע לאחר טראומה (כגון: חתך או כוויה), הליכים רפואיים או מחלות שונות (כגון: אקנה).

יש מספר סיבות להופעת צלקות:

 • הן שכיחות יותר בקרב כהי עור
 • הן מופיעות אצל אנשים הסובלים ממחלות גנטיות הקשורות לייצור קולגן
 • ולעתים הן קשורות בכשלים בהליך הניתוחי ובתהליך הריפוי של הפצע.

צלקות עלולות להשפיע על תחלואה אסתטית, פסיכולוגית ולעתים אף תפקודית.
חשוב להתאים לכל צלקת ולכל מטופל שילוב אופטימלי של טיפולים לטשטוש ולשיפור הצלקת. הטיפול מתפרס על פני מספר מפגשים.


בשורה התחתונה:

אין ספק כי החורף מתאים יותר לביצוע טיפולים אסתטיים, אולם גם בחורף, יש למרוח קרם הגנה (SPF 30-50) על כל האזורים שאינם מכוסים בבגדים, ולהימנע מחשיפה לקרני השמש, למרות הפיתוי.

תפריט ניווט תחתון