תוכן עניינים

מאת: ד''ר דני סלודובניק; מומחה ברפואת עור ומין, אחראי המרפאה לאלרגיה של העור ומחלות עור תעסוקתיות, מחלקת עור

מהי אלרגיה של העור?

כמה פעמים יצא לכם לשמוע את הרופא אומר שהתופעה שאתם מראים לו על פני העור הינה תופעה אלרגית. למה הרופא מתכוון? האם "אלרגיה של העור" הינה מושג אחד? או שהיא טומנת בחובה מספר אפשרויות? כיצד ניתן למנוע את התופעה ולטפל בה? זה הזמן לעשות סדר:


אלרגיה של העור


המונח אלרגיה מתייחס באופן כללי לתגובה מוגזמת של מערכת החיסון כלפי גורם מסוים.
תופעות אלרגיות של העור נחלקות באופן מעשי לשני סוגים:

  • הראשון, בו לא מזוהה גורם אלרגי ברור והעור מגיב לגירויים מסוגים שונים. דלקת עור אטופית (או בשם הפחות מדעי שלה "אסתמה של העור") הינה דוגמה לסוג זה.
  • השני, בו ניתן להצביע על גורם ברור שמוביל לגירוי העור,  אותו ניתן לזהות לרוב בתבחינים ("טסטים") ייעודיים. 

דלקת עור אטופית ("אסתמה של העור")

מחלה זו שכיחה בעיקר בילדים ונפוצה בקרב 10-20% מהילדים. אסתמה של העור שייכת לקבוצת המחלות האטופיות עליהן נמנות גם אסתמה, קדחת השחת ודלקת עיניים אביבית. התופעה מתאפיינת בפריחה מגרדת. כאשר התפרחת שונה בקבוצות הגיל השונות בפיזורה ובאופייה.

  • בגיל הינקות, היא נוטה להופיע על פני הפנים, הקרקפת והברכיים ונוטה להפריש נוזלים.
  • בגיל הרך, בדרך כלל עד גיל שנתיים, ייתכן קשר בין תפרחת עורית לרגישות למזונות מסוימים.
    בגיל הילדות התופעה מתרכזת יותר בקפלי העור דוגמת קפלי המרפקים, הברכיים, בתי השחי והיא נוטה להיות יותר יבשה באופייה. 

הטיפול במחלה מבוסס, מצד אחד, על הפחתת הגורמים לגרד ולפרוץ התפרחת ומצד שני מסייע לשיפור תפקוד העור ולמיגור הפריחה.
מהלך המחלה נוטה להיות ממושך ומתאפיין בגלים של החמרות והטבות. הבשורה הטובה היא, כי רוב הילדים יחלימו מהמחלה לחלוטין עד גיל ההתבגרות.


תגובה אלרגית למזון ותרופות

בתגובות אלרגיות למזון ולתרופות, הפריחה יכולה להופיע תוך דקות. תגובה זו מתאפיינת בדרך כלל בנגעים דמויי עקיצות ענק ("חרלת") ונפיחות רקמות דוגמת השפתיים והעפעפיים. בנוסף, תיתכן גם תגובה של מערכת הנשימה, עד כדי סכנת חיים המחייב צורך בהתערבות רפואית דחופה. סוג אחר של תגובה אלרגית למזון ולתרופות, הינה התגובה המושהית, המופיעה תוך שעות עד ימים, ולכשלעצמה אינה מסכנת חיים.
לרוב, התגובה האלרגית אינה מופיעה בדרך כלל בפעם הראשונה בה נוטלים את התרופה אלא בנטילה חוזרת. בחולים מבוגרים, הנוטלים מספר תרופות ומפתחים תגובה אלרגית, נודעת חשיבות לאבחון מדויק של התרופה הגורמת לאלרגיה.
האמצעים לאבחון האלרגיה הינם תבחינים (טסטים) מסוגים שונים המזהים את הגורם לגירוי ובכך עוזרים לרופא לנטרל אותו.


אלרגיה של העור


דלקת עור אלרגית ממגע

דלקת עור ממגע, היא דוגמא לאלרגיה של העור, בה ניתן להצביע על גורם שבא במגע עם העור וגורם לתגובה. התגובה הינה בדרך כלל מושהית, דהיינו, עובר פרק זמן של שעות עד יומיים מרגע המגע ועד שנצפית תפרחת במקום המגע. בדרך כלל צריך יותר ממגע אחד כדי שיתפתח תהליך אלרגי. דוגמא מוכרת ונפוצה הינה תגובה אלרגית למתכת הניקל, הקיימת בעיקר בתכשיטים שאינם איכותיים. התופעה מתרחשת בעיקר באיזורים של מגע הדוק דוגמת ניקוב של תנוך האוזן. האדמומיות, הכאב והגרד אינם תהליך זיהומי ("אינפקציה") כפי שסבור חלק נרחב מהאוכלוסייה, אלא למעשה תגובה אלרגית לניקל. דוגמא נוספת נפוצה הינה תגובה למוצרים קוסמטיים לרבות בושם, סבונים, שמפו, קרמים וצבעי שיער.
גורם נוסף להיווצרות דלקת עור ממגע עלול להתרחש בעבודה, בעיקר בעיסוקים הכרוכים במגע עם כימיקלים למיניהם, לרבות מתכות, דבקים, חומרי בניה, צבעים, שמנים, דלקים וצמחים. בשנים האחרונות חלה התקדמות בהבנת התופעה של דלקת עור ממגע על רקע תעסוקתי. אם בעבר נחרץ היה גורלו של העובד להפסיק את העבודה ובאופן מעשי לרדת ברמת ההשתכרות שלו  ולהחמיץ את הקריירה שלו, הרי שהיום ניתן לאבחן את התופעה ולטפל בה באופן יעיל יותר. לשם כך,הקמנו במרפאת העור בבית החולים איכילוב מרפאה ייחודית המוקדשת לנושא זה. לדלקת עור ממגע קיימת קשת רחבה של התבטאות על פני העור לרבות אדמומיות, יובש, קילופים, עיבוי וסידוק של העור. האדם שלקה בתופעה זו יחווה גרד טורדני ואף כאב. הטיפול הטוב ביותר בתופעה מתחיל באבחון הנכון שיצביע על הגורם לתופעה, והנחייה מפורטת של הרופא בדבר דרכי מניעת המגע. האבחון מתבסס על טסטים הנקראים "תבחיני מטלית", הנבדק מגיע לכאן לאחר יומיים ולאחר ארבעה ימים ועל בסיס האבחון מקבל את הטיפול המתאים. השירות ניתן במרכז הרפואי ת"א באופן שגרתי. לסיכום, אלרגיה של העור אינה מושג יחיד, אלא מגוון של תופעות עוריות, המתרחשות כתוצאה ממגוון רב של גורמים. חשוב לזכור, שיש פתרון שעשוי לסייע לסובלים מהתופעה, על מנת להגיע לתוצאות מירביות בטיפול, יש חשיבות רבה להערכה יסודית של הגורמים ולאבחון הבעיה במרפאה המתאימה.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון