תוכן עניינים

כיצד ניתן לשמר את יופיין של השפתיים ולהצעיר את אזורי הפה?

הכותבת : ד''ר איזמן נלקנבאום גילה, מומחית לרפואת עור, המרכז המשולב לאסתטיקה-מערך העור. 

השפתיים והאזור הפרי אוראלי (הכוונה לכל האיזור שסביב הפה) מאוד משמעותיים ביצירת מראה צעיר, מושך ורענן.
עם השנים מופיעים שינויים במבנה הפה הכוללים ספיגה ודחיקת  עצמות הלסת,  שינויים בחניכיים ובשיניים. בנוסף, קיימים השינויים המתרחשים בכלל (?)  העור הכוללים אובדן נפח וגמישות בשל ירידה בכמות השומן התת עורי ושינויים בכמות ובאיכות סיבי  הקולגן  והאלסטין. 
כתוצאה מכך, השפתיים הופכות דקות יותר, סדוקות, קווי המתאר הכוללים את צורת קשת קופידון במרכז השפה העליונה  מיטשטשים, זוויות השפה נוטות כלפי מטה ומשוות לפנים מראה עצוב, הקמטים מעמיקים ונמשכים עד קו הסנטר, דבר המשווה לפנים מראה ״נפול״ ומבוגר. 
כמו כן, היות והפה שלנו משמש לדיבור ולאכילה מופיעים קמטוטים דינמיים מעל השפה העליונה באזור  שריר האורביקולריס אוריס . במעשנים ובכאלה שנחשפו רבות לשמש קמטים אלה אף יהיו עמוקים יותר ויופיעו  בגיל צעיר יותר.  


טיפולי באזור הפה

אז מה עושים?

לרפואה האסתטית פתרונות מגוונים לשיפור מראה השפתיים והאזור הפריאוראלי:
  • קמטוטים מעל השפה העליונה , נקראים  גם ״ברקוד״ – כאשר מדובר בקמטוטים שטחיים עד בינוניים ניתן למלאם על ידי חומרי מילוי זמניים כחומצה היאלורונית –אותם  ניתן לבצע בביקור   אחד או שניים . מכיוון שהפה הוא אזור דינמי,  החומר נספג לאחר מספר חודשים ויש לחזור על הטיפול אחת ל9-12 חודשים בערך. 
  • קמטוטים עמוקים – יש צורך בטיפול אגרסיבי יותר כפילינג כימי או באמצעות לייזר. טיפול זה נעשה בחודשי החורף ופעמים רבות יש לשלב עם פילינג בדרגת חוזקה שונה  לכלל עור הפנים על מנת ליצור הומוגניות בין אזור השפה לכלל עור הפנים.
  • העלמות השפתיים וקווי מתאר השפה – אחת התלונות  הנפוצות היא קושי במריחת אודם בשל שפה נעלמת וסדוקה. שימוש בחומרי מילוי זמניים מאפשר שיחזור של האנטומיה כולל יצירת מראה קשת קופידון והעמודים שמעליה וכן מילוי של השפתיים. באמצעות שיתוף המטופלת והזרקה מדודה ניתן להגיע לתוצאה אסתטית יפה וטבעית ולא ״מנופחת״.
  • המראה העצוב – ניתן להרים זוויות פה נפולות על ידי חומרי  מילוי , לעיתים בשילוב עם בוטוליניום טוקסין.  קמטי המריונטות הם הקווים הנמשכים מזווית הפה לכיוון הסנטר וגם אותם ניתן למלא על ידי חומרי מילוי. 

כאמור, לרפואת העור האסתטית מגוון פתרונות לטיפול באזור הפריאוראלי,  חשוב להתייחס ולטפל בשפתיים וסביבן במסגרת הערכה של כלל עור הפנים על מנת ליצור מראה מאוזן וטבעי. בנוסף חשוב לדעת שיש לדחות  טיפולים אסתטיים באזור זה במידה ומתוכננים טיפולי שיניים  כגון שתלים שעלולים לשנות את מראה הפה. לסובלים מהתפרצויות הרפס באזור זה יש להקפיד על נטילת תרופות אנטי ויראליות טרם הטיפול. 


תפריט ניווט תחתון