תוכן עניינים

ד"ר מור פבלובסקי מומחית ברפואת עור ומין, אחראית מרפאת פיגמנטציה, מחלקת עור המרכז הרפואי תל-אביב


ממה נובעת הפרעת פיגמנטציה?

הפרעת פיגמנטציה היא שינוי בגוון התקין של העור – לגוון כהה יותר או לחילופין לגוון בהיר יותר. לא ניתן להצביע באופן חד משמעי על מקור ההפרעה, כיוון שקיים מגוון רחב מאוד של שינויים בגוון העור. ניתן לחלק את הפרעת הפיגמנטציה באופן חד- משמעי להיפופיגמנטציה (כתמים בהירים יותר מגוון העור) ולהיפרפיגמנטציה (כתמים כהים מגוון העור הרגיל).

מה קובע את צבע העור שלנו?
את הפיגמנט בעור מייצרים המלנוציטים והם מייצרים חומר שנקרא מלנין שהוא בעצם אחראי לצבע עורנו. על ההבדל בין אדם כהה עור לבין אדם בהיר עור, תלוי בכמות ובפיזור המלנין. ככל שיש יותר מלנין – העור כהה יותר.


מהי היפופיגמנטציה?

כתמים היפופיגמנטריים עלולים לנבוע כתוצאה מפגיעה במלנוציטים עצמם, שהם המפעל של הפיגמנט או מבעיה בייצור המלנין.
קיימים מספר רב של גורמים שעלולים להוביל לכתמים בהירים. אחת הבעיות השכיחות, בעיקר באנשים צעירים היא ויטיליגו - מחלה הנובעת מהרס עצמי של מלנוציטים באזורים מסוימים על פני העור. ניתן למצוא מספר צורות של המחלה, כשהשכיחה ביותר היא הצורה "הממוקמת", המערבת אזורים מסוימים של העור, סביב קצוות הגוף (כגון קצות האצבעות) ובאזורי פתחים (פה, עיניים ועוד). אין מחלה זו מערבת איברים פנימיים ואין לה ביטוים נוספים פרט לעור. המהלך הכרוני, המיקום, ההפרעה האסטטית ולעיתים התפקודית הנובעות ממחלה זו, מעיבים על התפקוד היום יומי, פוגעים בדימוי העצמי של הלוקה בה ומהווים מקור לתסכול מצד המטופל בהיעדר טיפול מספק ונכון.


היפופיגמנטציה
 

מהו הטיפול בויטיליגו?

במרפאת פיגמנטציה במרכז הרפואי תל-אביב, קיים מגוון רחב של אפשרויות טיפול, החל מטיפול מקומי בתכשירים טופיקאליים שונים, כגון: משחות שתפקידן להחזיר את הפיגמנט לעור ומס' סוגי טיפולים באור– פוטותרפיה. וכלה בתכשירים דרמו-אסתטיים שיכולים לטשטש את הכתמים. אנו גם כמובן עושים את מיטב המאמצים להביא טיפולים חדישים למחלה זו, הנמצאים כעת בשלבי מחקר מתקדמים.


מהי היפרפיגמנטציה?

הופעה של כתמים שהם כהים יותר מגוון העור הרגיל. בעיות של היפרפיגמנטציה שכיחות יותר בקרב אנשים כהי עור והן נוטות להחמיר לרוב לאחר חשיפה לשמש. גם כאן יש מגוון רחב של גורמים שעלולים לגרום להיפרפיגמטציה, שאחת השכיחות בהן: היפרפיגמנטציה לאחר דלקת ומלזמה. מלזמה היא פגימנטציה אשר לרוב מערבת את הפנים ואת האמות ומופיעה ב- 90% מהמקרים בנשים בגיל הפוריות. התופעה מחמירה פעמים רבות במהלך ההריון או בעקבות  נטילת גלולות. בנשים עם עור בהיר המלזמה לרוב תחלוף פרק זמן לאחר הלידה. לעומת זאת, נשים בעלות עור כהה עלולות לסבול מהתופעה הזו במשך השנים. מאחר ומדובר בנשים צעירות , כתמים אלו מופיעים באזורים חשופים ויוצרים בעיה אסתטית משמעותית. חשוב להגיע לאבחנה נכונה מאחר ויש סיבות רבות להופעת כתמים בעור, כגון: רגישות לתכשירים קוסמטיים ותרופות או ביטוי של מחלה סיסטמית, ומכאן החשיבות הרבה של ביקור במרפאה ייעודית, בה ניתן להגיע  לאבחנה הנכונה ולטיפול בהתאם. אחת ההמלצות החשובות שכדאי לתת לנשים הסובלות ממלזמה היא הגנה קפדנית מפני השמש תוך שימוש במסנני הגנה, חוסמי UVA  ו- UVB והן ע"י חבישת כובע רחב שוליים. כמו כן ישנו גם ספקטרום רחב של תכשירים להבהרת העור שאנו יכולים להתאים למטופלת.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון