תוכן עניינים

מאת: ד''ר צבי סגל-מומחה למחלות עור ומין, רופא בכיר במרכז המשולב לאסתטיקה, ובמחלקת עור.

בקיץ כולנו מזיעים, אבל יש אנשים שסובלים מהזעת יתר באופן כרוני. הבעיה, שמציקה ומביכה כל השנה, הופכת למטרד של ממש ביולי-אוגוסט: כל יציאה מהבית מלווה בעיגולים מביכים על החולצה באזור בתי-השחי, בכפות ידיים מיוזעות, ובחשש מתמיד מהפצת ריח לא נעים. 

הזעת יתר

אף שמדובר בבעיה שעיקר השלכותיה חברתיות, מדובר קודם כל במצב רפואי מוגדר, הנגרם כתוצאה מפעילות-יתר של בלוטות הזיעה. תהליך ההזעה הינו טבעי וחיוני לוויסות טמפרטורת הגוף, הבעיה מתחילה כשהמערכת הזו עובדת יתר על המידה, ומופרשת זיעה בכמות גדולה מהנדרש. על-פי רוב, אין לכך משמעות רפואית, אך הדבר עלול לגרום אי-נוחות לאדם ולסביבתו.
תופעת הזעת היתר מופיעה בדרך כלל בגיל ההתבגרות, ומוחרפת במצבים של ריגוש וטמפרטורות גבוהות. על פי רוב, הבעיה אינה חולפת מעצמה. נדיר שהבעיה תופיע מעצמה באמצע החיים.
ההגדרה המדעית של הזעת יתר היא הפרשה של למעלה מ-50 מ"ג זיעה בדקה. ואולם, גם בכמויות נמוכות בהרבה עלולים אנשים הסובלים מהזעת יתר לסבול גם מאי-נוחות פיזית או חברתית הנובעת מהתופעה. הריח, אגב, לא נגרם מהזיעה עצמה – אלא מפעילות של חיידקי העור המפרקים תרכובות חלבוניות בזיעה.
לשמחתנו, יש מספר דרכים לטפל בבעיה. אם התופעה אינה חריפה במיוחד, ניתן לנסות להשתמש בדיאודורנטים אנטי-פרספירנטים, המכילים מלחי אלומיניום. דרך הרבה יותר אפקטיבית, המטפלת בבעיה באחוזי הצלחה גבוהים למדי, היא טיפול באמצעות הזרקה נקודתית של בוטולינום טוקסין לאזור שבו מופיעה הזעת היתר.


טיפול בהזעת יתר


מהו בוטוקס?

בוטולינום טוקסין, הידוע יותר בציבור הרחב בשם "בוטוקס", הוא למעשה רעלן המביא לשיתוק זמני של סינפסות של רצפטורים מסוג אציטיל-כולין, באופן שמשבית לפרק זמן מוגבל את פעילות הרצפטור, וכתוצאה מכך – את הפעולה הביולוגית באותו אזור בגוף. זריקות בוטוקס ניתנות במסגרת טיפול אסתטי פופולרי למדי לשיתוק זמני וסלקטיבי של אזור נקודתי בשרירי הפנים, וכך למנוע את אותם קמטי הבעה המופיעים בעשור הרביעי והחמישי לחיים במצח או מסביב לעיניים. במקרה של טיפול בהזעת יתר, הבוטוקס מפחית באופן משמעותי את פעילות בלוטות ההזעה באותו אזור אליו הוא מוזרק. בהשוואה להזרקת בוטוקס להעלמת קמטים, הכמות המוזרקת במסגרת טיפול בהזעת יתר גדולה הרבה יותר, בשל האזור שאותו יש "לכסות", ומכאן עלותו הגבוהה יחסית של הטיפול. "בוטוקס" הוא למעשה השם המסחרי של אחת החברות המייצרת בוטולינום טוקסין – מותג שהפך לשם גנרי למוצר. מוצר בוטולינום טוקסין אחר, המקביל לו בפעילותו ושגם הוא משמש לטיפול בהזעת יתר, נקרא דיספורט.

כיצד מתבצע הטיפול בבוטוקס?

במקרה של הזעת יתר בבית-השחי, הטיפול נפתח במריחת קרם אלחוש בבית-השחי, למניעת כאבי ההזרקות, ולאחריו הזרקת החומר לעור בית השחי במספר נקודות במרווחים קטנים. הטיפול כרוך באי-נעימות קלה בלבד, נמשך מספר דקות, ועל-פי רוב נטול תופעות לוואי. אין כל מגבלות לאחר הטיפול, למעט המלצה לא להשתמש בדיאודורנט למשך כ-24 שעות, על מנת למנוע גירוי מקומי. תוצאות הטיפול הן דרמטיות. בתוך שבוע-שבועיים מהפעולה ניתן לצפות להיעלמות הזעת-היתר, עם הפחתה של 70%-90% בכמות הזיעה בבית-השחי. התווית נגד יחידה לביצוע הפעולה היא רגישות לבוטוקס (נדיר למדי). לנשים בזמן הריון והנקה מומלץ להמתין עם הטיפול עד לאחר לידה וסיום הנקה.
הטיפול בהזעה בכפות הידיים והרגליים מורכב מעט יותר, מאחר והעור בכפות הידיים והרגליים הינו בעל עצבוב תחושתי עשיר. לצורך הפחתת ההזעה בכפות ידיים ורגלים נדרשות זריקות רבות של טוקסין הבוטולינום כ50 זריקות לכל כף יד. הרגישות לזריקה בכפות ידיים ורגלים רבה יותר מזו בבתי  שחי ולכן לא ניתן להסתפק באלחוש ע"י קרם כפי שמבוצע בבתי שחי אלא נדרשת הרדמה אזורית בשורש כף היד או הקרסול כדי לאלחש את הכפות ולאפשר זריקות בוטוקס נטולות כאב. בשל הקרבה של עצבים מוטוריים בכפות ידיים למקום ההזרקה בעור של תכשיר הבוטוקס, עלולה להיווצר חולשה בכפות הידיים בעקבות הטיפול. מדובר בתופעת לוואי שאינה שכיחה, ובכל מקרה התחושה חולפת מעצמה כעבור שבועות ספורים. כאן המקום להדגיש את חשיבות הידע והניסיון בבחירת הרופא המטפל.
בדומה לטיפול בבית-השחי, גם במקרה של טיפול בהזעת יתר בכפות ידיים הבוטוקס אפקטיבי מאוד בפיתרון הבעיה. עם זאת, יש לזכור: השפעת הבוטוקס תהיה תמיד מוגבלת בזמן, ונמשכת בממוצע 6-9 חודשים. החומר מתפרק בגוף באופן טבעי, והתפרקותו תביא להשבת פעולות הסינפסות כפי שהיו לפני הזרקת החומר. אין כל מניעה לחזור על הטיפול בתום תקופה זו ועם הופעתה המחודשת של הזעת-היתר. כמו כן, אין עדויות לכך שלאחר שהחומר מתפוגג הבעיה מחריפה, אלא היא שבה בהיקף שבו הופיעה לפני הטיפול.


מתי כדאי לטפל?

מרבית הטיפולים בהזעת יתר נערכים בקיץ. מעבר לטמפרטורות הגבוהות שמאיצות את ההזעה, אנשים נוטים להתהלך חשופים יותר בתקופה זו של השנה, והזעת היתר בבתי-השחי בולטת יותר. מרבית האנשים שמגיעים לטיפול הם צעירים, החוששים שהבעיה תפריע להם למצוא בן/בת זוג, אך התופעה בהחלט עלולה להוות בעיה גם בגילאים מבוגרים יותר, בעיקר בסיטואציות חברתיות.
חשוב לדעת: במקרה שמדובר בהזעת-יתר מפושטת בכל הגוף, שאינה ממוקדת באיבר מסוים, יש לפנות לבירור רפואי כדי לשלול הפרעות סיסטמיות כגון פעילות-יתר של בלוטת התריס, או חלילה גידול בבלוטה זו הפוגע במערכת ויסות הטמפרטורה של הגוף.

מעוניינים לדעת יותר על טיפולים בהזעת יתר?
בקרו באתר המרכז לרפואה אסתטית, או התקשרו: 052-7360470

חברי BeWell רק לכם:

הנחה על כל מגוון הטיפולים האסתטיים במרכז לרפואה אסתטית. קריאה נוספת בתחום:

טיפול ניתוחי בהזעת יתר בכפות הידיים
פרקינסון והזעת יתר

תפריט ניווט תחתון