תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

בוטוליניום טוקסין - רעלן המופק מחיידק, משמש זה מכבר לטיפול במחלות נוירולוגיות. עיקר פרסומו של הרעלן הינו היכולת להעלים קמטים ומכאן שימושו בקוסמטיקה. פעילותו העיקרית מבחינה ביולוגית הינה הקשר שבין עצב לשריר.

בשנים האחרונות התברר שלרעלן הזה יש גם פעילות נגד דלקתית וכמו כן מסוגל הרעלן להאט את קצב התפתחות מחלות ניווניות במפרקים של חיות ניסיון. אין הסבר ליכולת של הרעלן גם להפחית כאבים.

לאחרונה נעשה שימוש ברעלן בטיפול במחלות אורתופדיות שונות. מטרת סקירה קצרה זו היא לתאר המחלות בהן נעשה שימוש ברעלן בהצלחה מרובה.

טיפול ב'דורבן'

אחת המחלות הראשונות אשר טופלו על ידי רעלן זה הייתה מחלה מאד נפוצה הגורמת טרדה לא מועטה לחולים הסובלים ממנה - דורבן, או בעגה המקצועית: Plantar Faciitis. מחלה זו נגרמת כתוצאה מעודף לחץ ומתיחה על הרצועה הנמצאת בתחתית כף הרגל על עצם העקב אליה היא קשורה. הדבר גורם לסבל רב לחולים המתקשים להתהלך ולהתנועע ובמיוחד קשה להם ההליכה בצעדים הראשונים לאחר מנוחה.
טיפולים ראשונים אשר נעשו במחלה זו ביניהם מדרסים, הזרקות מקומיות, חימום או פיזיותרפיה לעיתים אינם מועילים , ואם הם אכן מועילים עובר זמן רב עד שתחול התגובה הקלינית. מאז ארבע שנים פורסמו מספר רב של עבודות המדגימות כי ההזרקה של בוטוליניום טוקסין לאזור הכואב בעקב משחרר את החולה מכאב באופן משמעותי. נעשו מחקרים רבים כפולי סמיות כלומר לא החולה ולא המטפל אשר הזריק את הזריקה ידעו מה הוזרק. בקבוצה אחת הוזרק החומר עצמו - בוטוליניום טוקסין ובקבוצה השנייה מים פיזיולוגיים בלבד. היה הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות כאשר החולים אשר קבלו בוטוליניום טוקסין הגיבו היטב לחומר שהוזרק להם.

מאז משמשת הזרקת החומר כטיפול רוטיני במקרים של Plantar Faciitis (דורבן) אשר איננו מגיב לטיפול המקובל. ההשפעה של הזריקה נמשכת זמן ממושך ומביאה לריפוי של המחלה.


טיפול ב'מרפק טניס'

מחלה נפוצה מאד בתחום האורתופדי הינה "מרפק טניס". "מרפק טניס" נגרם בשל מתיחה של השרירים המיישרים את כף היד והאצבעות מהמרפק. המחלה נפוצה לאין ערוך יותר, למרות שמה, אצל עקרות בית  אשר אינן עושות עבודה פיזית. המחלה מתאפיינת בקשיים בשימוש ביד כאשר כל פעולה המצריכה יישור כף היד והאצבעות גורמת לכאב טורדני במרפק. הטיפול במחלה זו הוא בדרך כלל סד באזור המרפק, פיזיותרפיה והזרקות קורטיזון לאזור הגידים המיישרים של כף היד והאצבעות. לאחרונה תואר כי אחד הטיפולים היעילים ביותר לטיפול במחלה הינה הזרקה של בוטוליניום טוקסין לאזור השרירים. הזרקת החומר במינון נמוך לשרירים גורמת לחולשה מזערית בשרירים הנ"ל. החולשה הינה כדי 5% מכוח השרירים. הדבר לא בא לידי ביטוי קליני והחולה איננו מרגיש בחולשה אך הדבר מספיק לגרום לכך שהכאב יעלם. במחקר כפול סמיות שנעשה במספר מרכזים בארצות הברית , כאשר החולה והמטפל לא ידעו איזה חומר מוזרק למרפק, נמצא כי בוטוליניום טוקסין יעיל ביותר להפחתה מידית של הכאב אשר נובע מהמחלה במרפק. ההשפעה של הזריקה נמשכת זמן ממושך לאחר נתינתה וברוב המקרים מביאה לריפוי של המחלה.


טיפול בכאבי כתף לאחר אירוע מוחי

אם בשתי המחלות הראשונות קיימת אלטרנטיבה לטיפול, אם כי לא תמיד אלטרנטיבה מספקת, הרי בכאבי כתף המופיעים לאחר אירוע מוחי לא היה עד היום כל מענה. הכאבים המופיעים בכתף לאחר אירוע מוחי מקורם בספזם ונוקשות של אחד השרירים בכתף. הזרקה של בוטוליניום טוקסין לאחד השרירים בכתף משחררת מידית את הספזם שנגרם כתוצאה מאותו שריר ואת הנוקשות , משפר את טווח התנועה בכתף ומפחית  באופן מידי את הכאב. הדבר הינו מהפכני היות ועד היום לא היה כל פתרון לכאבי הכתף המופיעים אצל חולים לאחר אירוע מוחי. החולים הנ"ל בדרך כלל אינם מסוגלים לעבור התערבות ניתוחית או כל טיפול רדיקלי אחר והפתרון אשר ניתן על ידי בוטוליניום טוקסין הוא כאמור מהפכני.


טיפול בניוון מפרקים ובכאבי גב תחתון

שתי מחלות נוספות אשר בהן נוסה בוטוליניום טוקסין ובהצלחה רבה הינן מחלות נפוצות ביותר. בשתיהן נוסה אותו רעלן בהצלחה יחסית גבוהה. המחלה הראשונה בה תואר השימוש בבוטוליניום טוקסין הינה שינויים ניוונים במפרקים שונים. התברר כי הזרקה של כמות זעירה יחסית של בוטוליניום טוקסין למפרקים אשר קיימת בהם שחיקה של הסחוס מביאה למזור ולירידה בולטת בכאבים הנמשכת תקופה ארוכה.
הדבר יעיל ביותר בחולים תשושים וקשים עם מחלות מרובות אחרות אשר מסיבות שונות אינם יכולים לעמוד בתיקון המפרק או החלפתו על ידי שתל מלאכותי. הזרקה של בוטוליניום טוקסין למפרק הברך , הקרסול או הכתף מורידה בצורה משמעותית את הכאבים הנגרמים מאותה שחיקה של המפרק. כאמור החומר המוזרק אינו בא במקום ניתוח אך הוא משחרר מכאב למשך תקופה ארוכה. לציין כי במינונים המוזרקים למפרקים לא נצפו כל תופעות לוואי, אפילו לא הקלות שבהן.

מחלה נוספת ומאד שכיחה היא כאבי גב תחתון. כאבי גב תחתון הינה מחלה הנגרמת על ידי מספר רב של גורמים. המחלה עצמה יכולה להביא לתחלואה מתמשכת ולכאבים מתמשכים המונעים מהחולה להתנועע ולחזור לעבודה. ישנם מספר מחקרים המדגימים כי הזרקה של בוטוליניום טוקסין במספר מקומות לאורך עמוד השדרה המותני , מורידה את הכאב באופן די מיידי וההשפעה של ירידת הכאב נמשכת אצל 60% מהחולים עד שנה. הדבר מאפשר לחולה להתעשת ולחזור לעבודה מבלי שהדבר יהווה בעיה מבחינת תופעות לוואי.


סיכום

אנו רואים כי הזריקה של הרעלן בוטוליניום טוקסין לאזורים שונים בשלד יכולה להביא להרפיה מידית בכאב. יש לציין כי במינונים להם נזקקים החולים להזרקות בגפיים הינם מינונים מאד נמוכים אשר אינם מהווים כל בעיה ואין להם כל תופעות לוואי. נהפוך הוא - תופעות הלוואי הנובעות משימוש בקורטיזון הן לאין ערוך גדולות מהשימוש בבוטוליניום טוקסין.  מכאן שבוטוליניום טוקסין, הרעלן הידוע , יכול להביא למזור ולהשפעה ברוכה על הכאבים ועל איכות החיים של בני האדם.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון