מחלקה לרפואת האם והעובר; הריון ולידה

​המרפאה לסוכרת הריון הינה מרפאה רב תחומית המיועדת לנשים הסובלות מסוכרת הריון. 
ייחודה של המרפאה בכך שהיא מרכזת עבור המטופלות את כל הנדרש לשם מעקב אחר סוכרת ההריון, וזאת תחת קורת גג אחת.

מה כולל המעקב במרפאה?

 • ייעוץ רופא
 • ייעוץ דיאטנית
 • מדידות סוכר
 • ייעוץ אחות בנושא מדידות סוכר
 • ניטור עוברי על פי הצורך
 •  

  מהי מחלת הסוכרת ומתי היא מופיעה?

  מחלת הסוכרת קשורה בעליה של רמת הסוכר בדם. ההורמון האחראי על משק הפחמימות-סוכרים בגוף הוא אינסולין. כאשר קיים פגם ביצור האינסולין או ביכולת פעולתו, מתרחשת עלייה בערכי הסוכר בדם ומופיעה סוכרת.

  מדוע עלולה להופיע סוכרת בזמן הריון?

  עקב ההיריון כשלעצמו והדרישות המטבוליות של העובר המתפתח, האם מסתגלת למצב בו עליה לספק את כל צורכי הגדילה של העובר. בתגובה לדרישות אלו, משתנה המטבוליזם האימהי, כך שבמצב של שובע, מופיעה תנגודת  לאינסולין וירידה של 50%-70% ביעילות פעילותו, בעיקר בטרימסטר השלישי. ההתנגדות לאינסולין גורמת לכך שפחות גלוקוז נכנס לרקמות ועובר לעובר, וכן רמות האינסולין עולות כתגובה לעליה בתנגודת אליו כפועל יוצא, כמות האינסולין המופרשת מהלבלב אומנם עולה, אך הוא אינו מצליח לבצע את תפקידו כראוי והדבר גורם לעלייה ברמת הסוכר בדם האם. רוב הנשים בהריון  מתמודדות בהצלחה עם הבעיה, אבל אצל 8-10% מהן גורם המצב החדש לשיבוש מאזן הפחמימות בגוף והופעת סוכרת הריונית

  כיצד מאבחנים סוכרת הריונית?

  מעט בכל המקרים של סוכרת הריונית מדובר בתופעה סמויה, שלא מורגשת כלל על ידי ההרה ואינה מאופיינת בתופעות קלאסיות של סוכרת (כמו צימאון, שתייה מרובה ומתן שתן בכמויות גדולות).
  בגללהיותה בלתי מורגשת, נחוצים תבחינים ייעודים (כמו העמסת סוכר), על מנת לגלות את המחלה החבויה. שיבוש מאזן הסוכר בגוף מתבטא בעליית רמת הסוכר לערכים גבוהים לאחר ארוחה.
  רמת הסוכר בדם נשארת גבוהה גם זמן ממושך אחריה. אבחנת סוכרת הריונית מתבצעת בשני שלבים, הראשון העמסת סוכר של 50 גרם (ללא צורךך בצום מקדים) בין השבועות 24-28 להריון.
  לנשים להם ערך גבוה מ-140 מ"ג\ד"ל, מומלצת העמסת סוכר של 100 גרם בצום, בה נבדקת ערך הגלוקוז 4 פעמים (בצום וכעבור שעה, שעתיים ושלוש שעות מזמן העמסת הגלוקוז).

  מהי השפעת סוכרת הריונית על האם והעובר?

  • עוברים של נשים עם סוכרת הריונית שלא מטופלת, עשויים להיות גדולים מאד. הגודל במקרה זה עלול לגרום סיבוכים לא מעטים: בלידת תינוק גדול שכיחים יותר בלידה כגון: חבלות לאם עקב קרעים בנרתיק ובצוואר הרחם וחבלות לעובר (כמו יד עצלה או משותקת בעקבות כליאת כתפיים).
  • אחת הבעיות היא, שהתינוקות האלה למרות משקלם הגבוה, אינם מגיעים לבשלות ריאתית באותו קצב מהיר שבו הם מגיעים למשקלם. לכן, במקרים של לידות מוקדמות (לפני השבוע ה- 38) הם עלולים לסבול, עקב חוסר בשלות ריאתית, מסיבוכי נשימה. 
  • לנשים עם סוכרת הריונית יש יותר סיכוי לפתח רעלת הריון, המתבטאת בעליית לחץ דם, הופעות בצקות, והימצאות חלבון בשתן לקראת סיום ההריון. אם לא די באלה, הרי שבמהלך ההריון צפויות נשים אלה לבעיות קטנות (אך מטרידות), כמו דלקות בדרכי השתן ופטרת הנרתיק.
  • תופעה נוספת שהוכחה רק לאחרונה, קשורה בהפרעות מהן יסבלו ילודים אלה גם בגיל הילדות וההתבגרות (מתוך המחקרים התברר שסוכרת הריונית משפיעה בצורה  מכרעת על השמנת יתר בהמשך, ואולי גם על הופעת סוכרת סמויה בגיל ההתבגרות).
  • נתון זה מצטרף לנתונים רבים נוספים, המצביעים על חשיבותן של ההשפעות התוך רחמיות של הסוכרת בקביעת עתיד הילד במהלך כל חייו, כולל התפתחותו השכלית. לפיכך, אין ספק שבמצב של סוכרת הריונית יש להקפיד על דיאטה מותאמת אישית ובמידת הצורך ליטול טיפול תרופתי פומי או זריקות אינסולין.  
  • עקב הסיבות שצוינו לעיל, נשים שאותרה אצלן סוכרת הריונית, חייבות להימצא במעקב מתאים אצל רופא ממוחה או ביחידה המתמחה בטיפול בהריון בסיכון גבוה ובסוכרת הריונית.

  מהו הטיפול המקובל בסוכרת הריונית?

  • הקפדה על דיאטה דלת סוכר ופחמימות בייעוץ דיאטני אישי הכוללת שלוש ארוחות עיקריות ושלוש ארוחות ביניים. חשוב לדעת, שאין דיאטה אחת המתאימה לכולן. אין טעם לבקש מהרופא הנחיות כלליות (בנוסח "מה מותר ומה אסור לחולות סוכרת הריונית", וגם אם קיבלת דף הסבר כזה, אל תסתפקי בו).
  • את הדיאטה לנשים עם סוכרת הריונית תרכיב דיאטנית מוסמכת, שעושה זאת בהתחשב בצרכי האישה, במשקלה, בסוג האוכל שהיא רגילה לאוכל, והכל תוך מעקב והתאמה חוזרת עד סיום ההריון.
  • פעילות גופנית מתאימה (כמו: חצי שעה הליכה ביום).
  • ביצוע עקומת סוכר יומית, על מנת לנטר את רמות הסוכר והתגובה לטיפול. יש לבדוק רמת סוכר 5-6 פעמים ביום (בצום ושעתיים מתחילת הארוחה)  בסיוע מכשיר לבדיקת הסוכר אותו מקבלים במרפאה.
  • טיפול באינסולין או בכדורים במקרים מסוימים, כשאר רמות הסוכר גבוהות למרות דיאטה ופעילות גופנית.
  • מטרת הטיפול, היא להגיע לרמות תקינות של סוכר בדם: בצום עד 90% מ"ג ושעתיים לאחר הארוחה עד 120% מ"ג, על מנת להקטין את הסיבוכים לאם ולעובר.


  האם קיים צורך באשפוז?

  כיום אין צורך לאשפז נשים עם סוכרת הריונית למטרות בדיקה של רמות הסוכר ואיזון הראשוני. בית חולים אינו הסביבה הטבעית שלהאישה (האוכל שהיא מקבלת שם אינו זהה לאוכל שהיא אוכלת בביתה).
  לנשים הסובלות מסוכרת הריונית, מומלץ לבצע פעילות גופנית (כהליכה) אם אין מניע לבצעה מסיבות אחרות. המעקב כולל גם ביצוע ניטור עוברי שבועי משבוע 34 להריון, על מנת להעריך את מצבו של העובר.
  אין צורך ליילד באופן יזום אשה הרה עם סוכרת הריונית, כל עוד הערכת המשקל אינה גדולה והאיזון הסוכרתי תקין. משקל העובר חשוב, ובמקרים שמשקל העובר עולה על 4 ק"ג, מומלץ לסיים בניתוח קיסרי מחשש לכליאת כתפיים בלידה.


  האם נדרש טיפול לאחר הלידה?

  רוב הנשים רמות סוכר תקינות אחר הלידה, אולם מקצתו תסבולנה מסוכרת גם לאחר הלידה. כדי לאתר קבוצה זו יש לעבור מבחן העמסת סוכר, 6 שבועות לאחר הלידה. יש לזכור שחלק מהנשים שסבלו מסוכרת הריונית יפתחו סוכרת גלויה במהלך חייהן. חובה עליהן לפיכך להיות במעקב אצל רופא משפחה.


  התחייבויות

  בבואך למרפאה, יש להצטייד בטופס התחייבות כספית מקופת החולים (טופס 17) או תשלום במזומן/כרטיס אשראי בהתאם לתעריף משרד הבריאות.
  • ביקור ראשון במרפאת סכרת הריונית יכלול בדיקת רופא ובדיקת דיאטנית. הזימון והחיוב יהיו בהתאם. המטופלות תדרשנה להמציא התחייבות/תשלום לשני השירותים.
  • בביקורים חוזרים – הזימון והחיוב עבור הדיאטנית יהיה על פי הנחיות הדיאטנית כמצוין בסיכום הרפואי.

  ניתוחים | טיפולים | בדיקות

  פרטי היחידה

  03-6974000
  בניין סוראסקי
  B1
  קומה 2
  שעות ביקור: ימי ה', בין השעות: 08:30-13:00

  בואי לקחת חלק במחקר פורץ דרך לאבחון סוכרת הריון בליס

  תפריט ניווט תחתון