הריון ולידה; קרדיולוגיה - מערך; מחלקה לרפואת האם והעובר; המרכז לבריאות האישה

ביה"ח 'ליס' ליולדות ונשים והמערך הקרדיולוגי הקימו מרפאה יעודית משותפת לייעוץ ומעקב הריון במטופלות עם מחלת לב.

אוכלוסיית היעד של המרפאה הן מטופלות עם מחלת לב ברקע אשר חפצות בהריון ומעוניינות ביעוץ טרום הריוני או מעקב הריון, מטופלות הרות עם מחלת לב ומטופלות שפיתחו מחלת לב בזמן ההריון. כל אלו הן מטופלות בסיכון גבוה, אשר זקוקות - לפי כלל ההמלצות המקצועיות הרווחות בעולם - ליעוץ טרום הריוני, ומעקב אינטנסיבי ומשולב של גינקולוג וקרדיולוג.

רקע

כ- 0.2-4% מההריונות במדינות מתקדמות כרוכים בסיבוכי הריון הקשורים במחלות לב וכלי דם. בזמן הריון רגיל מתרחשים שינויים פיזיולוגיים במערכת הלב וכלי הדם, אשר מתחילים עוד בטרימסטר הראשון וכוללים בין השאר: עלייה בנפח הדם (50%),  עלייה  בתפוקת הלב (30-50% ) ועלייה בקצב הלב. כל אלו נועדו לאפשר לאישה לשאת את ההריון ולקיים את ה"דרישות" הגופניות הכרוכות בכך.
נשים עם מחלות לב מולדות (בכללן מחלות שריר הלב, מחלות מסתמים וכו') נמצאות בסיכון מוגבר לסיבוכי הריון כולל: הפלות מוקדמות ( 15-25%), מות עובר בתוך הרחם, שיעור מוגבר של לידות מוקדמות והאטה בצמיחת העובר ברחם (IUGR) . כמו כן, שיעור התמותה העוברית סביב מהלך הלידה גבוה פי 4 מהאוכלוסיה הכללית. בהריון עצמו תשומת הלב חייבת להינתן גם לאמא וכמובן גם לעובר הגדל ברחמה, ולכן יש להתאים לכל מטופלת את הטיפול והמעקב האופטימלי עבור שניהם.

חשיבות המעקב במסגרת מרפאה משולבת

בנשים עם מחלות לב וכלי דם קיימות מספר בדיקות שמומלץ לבצען (כגון אקו לב ומבחן מאמץ), על מנת  להעריך נכונה את המחלה הלבבית, ולצפות את יכולת וסיכויי המטופלת לשאת את ההריון באופן מוצלח ושאינו מסכן את האם והעובר. לכן, ידע מוקדם אודות הסיכונים הכרוכים במחלות לב וכלי דם בזמן הריון, ואסטרטגיה אישית לניהול ההריון עצמו, הינם בעל חשיבות מכרעת.
חלק בלתי נפרד מניהול המעקב הוא טיפול תרופתי חיוני, שעל המטופלת ליטול באופן קבוע. מטבע הדברים, הטיפול התרופתי נוגע לאמא, אך יחד עם זאת יש לקחת בחשבון את בטיחות התרופה לעובר. 

אופן הלידה בנשים עם מחלות לב 

למעט מקרים בודדים, ההמלצה כיום ברוב המכריע של המקרים היא על לידה רגילה, כאשר ניתוח קיסרי מומלץ באינדיקציות מילדותיות בלבד. הלידה צריכה להתבצע במרכז רפואי עם צוות רב-מערכתי מיילדותי, קרדיולוגי, הרדמה ופגיה, כולם מיומנים בטיפול מורכב במקרים מעין אלו. 

המעקב במסגרת המרפאה 

כל מטופלת תיפגש באופן קבוע עם צוות הכולל רופא גינקולוג מומחה להריון בסיכון גבוה ורופא קרדיולוג, לטובת דיון וטיפול בבעיות שונות המערבות את הלב וכלי הדם במהלך הריון, ביצוע בדיקות שונות וריכוז כלל התוצאות, התוויית טיפול תרופתי חיוני ובטוח הן לאם והן לעובר, ובעיקר – מעקב אישי, קבוע וצמוד שלנו עד לאחר הלידה.

פרטי היחידה

לקביעת תורים יש להתקשר ל- 8801*
בניין סוראסקי
B1
קומה 2

תפריט ניווט תחתון