תפריט עמוד

דברי איתנו

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}
הריון ולידה; המרכז לבריאות האישה; המכון למחלות דרכי העיכול והכבד; מחלות מעי דלקתיות - מרכז

 השפעתן של מחלות המעי הדלקתיות משמעותית יותר על נשים בגיל הפריון. מטופלות רבות נדרשות להימצא במעקב מיוחד לפני, במהלך ולאחר הלידה. הטיפול בהן מורכב ביותר בתקופת ההיריון, ולכן נראה כי הדרך הנכונה לעבור תקופה זו בצורה המיטבית הינה על ידי ביצוע מעקב במרכזים רב תחומיים המשלבים גסטרואנטרולוגים ורופאי נשים. 

מחלות מעי דלקתיות (Crohn's disease ו Ulcerative colitis) הינן מחלות כרוניות, שיכולות להופיע בגילאים שונים, אך הן שכיחות בעיקר בגילאי 40-20, דהיינו, בשיא תקופת הפוריות. מכיוון שמדובר במחלות כרוניות, אשר דורשות טיפול קבוע בתרופות המדכאות את מערכת החיסון, וכן מכיוון שמחלות אלה מתאפיינות בהתלקחויות שלא ניתן לנבאן מראש – הרי שהן משליכות על כל תחומי החיים.
מחקרים מצביעים על כך כי נשים החולות במחלות הקרוהן והקוליטיס, אך מחלתן מאוזנת והן מצויות בטיפול ובמעקב בתקופת ההיריון - הינן בעלות סיכוי גבוה יותר להריון תקין, וסיכון נמוך יותר לסיבוכים וללידות מוקדמות. באופן עקרוני נשים שמתעברות בזמן רמיסיה מצליחות לשמור על היריון תקין בדומה לנשים בריאות ולכן ההמלצה היא לנסות להיכנס להיריון במהלך תקופה זו. עם זאת, כניסה להיריון בזמן התקף עלולה להוביל להפלה וללידה מוקדמת ואף להעלות את הסיכון למומים בעובר.


אילו בדיקות חשוב לעבור לפני הכניסה להיריון? 

ישנן מגוון רחב של בדיקות, שמומלץ לבצע כאשר אישה מתכננת להיכנס להיריון. לעתים מדובר על בדיקות דם שונות לשלילת קיום של מחלה פעילה, לעתים על בדיקות אנדוסקופיות שונות בתלות במיקום הפגיעה ועוד. כמו כן, ישנה חשיבות גבוהה מאוד להגיע לסטטוס תזונתי תקין לפני הכניסה להיריון.   לייעוץ טרום הריוני יש חשיבות רבה כשמדובר בנשים עם מחלת מעי דלקתית. התייעצות שכזו מאפשרת לדון בכל ההשפעות האפשריות של המחלה על ההיריון ולהיפך, וכן בהשפעות אפשריות של הטיפולים התרופתיים ובהתאמת הטיפול התרופתי להריון.

טיפול תרופתי

חלק בלתי נפרד מהשיקולים אם ומתי כדאי להיכנס להריון, נקשר לטיפול התרופתי. לתרופות השונות המשמשות בטיפול במחלת מעי דלקתית ישנן השפעות שונות, לפיכך קיים צורך בדיון מפורט על השפעות אפשריות של טיפול ספציפי על פוריות, ועל בטיחות הטיפול במהלך הריון והנקה, מול הסיכון הקיים במחלה דלקתית פעילה במהלך הריון. יש צורך בקבלת ייעוץ טרטולוגי מפורט.

אופן הלידה במחלות מעי דלקתיות – טבעי או קיסרי?  

רוב הנשים עם מחלת מעי דלקתית יכולות ללדת בבטחה בלידה נרתיקית. נוכחות המחלה כשלעצמה אינה מהווה סיבה ללידה ניתוחית, ואף להיפך. אצל נשים שעברו ניתוחים בחלל הבטן, ניתוח קיסרי עלול להיות מורכב יותר בשל הידבקויות בחלל הבטן ועלייה בשיעור הסיבוכים. לעומת זאת, יש לערוך דיון מיוחד לגבי אופן הלידה כשמדובר בנשים עם נוכחות מחלה פעילה באזור פי הטבעת (כגון אבצסים או פיסטולות). במידה וקיימת מחלה פעילה באזור פי הטבעת, יש הסוברים כי דרך הלידה העדיפה הינה בניתוח קיסרי, על מנת להימנע מאפשרות של נזק לסוגר האנאלי בעקבות קרעים בלידה.

דרכי המעקב כוללות:

  • בדיקות דם מתאימות לגבי סטטוס תזונתי ומדדי דלקת
  • ייעוץ תזונתי על ידי דיאטנית
  • ייעוץ לגבי התרופות הניתנות והשפעתן על העובר
  • מעקב מוגבר אחר משקל העובר החל משבוע 28
  • תיאום בין הגסטרואנטרלוג לגניקולוג המטפלים, שכן פעמים רבות קשה לאבחן האם מדובר בהתפרצות של המחלה   או בסיבוכים או תופעות של ההריון, ולעיתים  בתופעות לוואי של תרופות.

פרטי היחידה

03-6947305
פקס: 03-6974184
בניין סוראסקי
B1
קומה 2

תפריט ניווט תחתון