תנו לגדול בשקט

פרויקט שמירה על סביבת עבודה שקטה למען הפג-פגיית איכילוב
לחצו כאן
ילודים ופגים; ביהח דנה-דואק לילדים

​היחידה לטיפול נמרץ בפג ובילוד (פגיה) מטפלת בפגים ובילודים שנולדו בבית החולים ”ליס”, וכן פגים וילודים המועברים מבתי החולים האחרים בארץ ובעולם, לטיפולים מיוחדים הניתנים ביחידה, כגון: ניתוחי כירורגית ילדים, נוירוכירורגיה ואורולוגית ילדים.

כ-10% מכל הילודים זקוקים לטיפול, מעבר לטיפול הרגיל בילוד. רובם של הילדים האלה - כ-7.5% הינם פגים, והשאר הם ילדים עם בעיות הקשורות למומים מולדים, מחלות הקשורות בתהליך הלידה וסיבות אחרות.

​על הטיפול ביחידה

היחידה מטפלת בפגים שנולדים החל משבוע 23 להריון, המתאפיינים בחוסר בשלות של מערכת הנשימה ולעיתים דורשים הנשמה מלאכותית המתבצעת באמצעות מכשור הנשמה מהמתקדמים בעולם, בחוסר בשלות של מערכת העיכול, הדורשת הזנה דרך הוריד והזנה הדרגתית דרך מערכת העיכול, תוך ניטור קפדני והדוק, בעזרת מכשור מתקדם, של מצבו של הפג.
בדיקות מעבדה שגרתיות ובדיקות הדמייה, כגון צילומים ואולטרה-סאונד, נעשים בתוך המחלקה, דבר המאפשר לבצע בדיקות אלה גם לפגים הקטנים והחולים ביותר, ללא צורך בהעברתם למחלקות אחרות בביה"ח.
עם גדילת והתייצבות הפגים, ניתן - בהדרגה - להפחית את מידת האינטנסיביות של הטיפול ע"י הצוות, ואנו מעבירים להורים בהדרגה את תפקיד הטיפול בילד. בשלבים של יציבות התינוק, אנו מעודדים את ההורים להשתמש ב"שיטת הקנגורו" - לפיה מוצא התינוק מתוך האינקובטור, מונח על החזה החשוף של האם או של האב, ומכוסה בשמיכה. הוכח כי שיטה זו איננה גורמת להפרעה במאזן חום הגוף של התינוק, ובמקביל גורמת להרגעה של התינוקות ומחזקת את הקשר בין ההורה לתינוק.
לאחר שחרור הפגים הקטנים מהיחידה, מתבצע מעקב אחר התפתחותם, במסגרת היחידה להתפתחות הילד, תוך התערבות שלנו במידת הצורך.
פרט לטיפול בפגות מטפלים ביחידה במגוון מומים מולדים, בעיקר של מערכת הנשימה, העיכול, מערכת העצבים ומערכת השתן.
ביחידה 17 עמדות טיפול נמרץ ו- 6 עמדות טיפול ביניים, חדר בידוד עם לחץ אויר שלילי, אשר מונע כניסה של חיידקים ווירוסים מתוך חדר הבידוד לתוך היחידה לטיפול נמרץ. כמו כן ביחידה חדר מחלימים הכולל 17 מיטות ומיועד לפגים יציבים, אשר לומדים בשלב זה לאכול דרך הפה, והוריהם בשלב זה מתנסים בטיפול בתינוק לקראת השחרור הביתה.
במחלקה עומדת לרשות ההורים עובדת סוציאלית המעניקה תמיכה - הן רגשית ונפשית והן אל מול גופי הרווחה במקרה הצורך, והיא נעזרת גם בפסיכיאטרית של ילדים, בהתאם לצורך.
כמו כן בצוות הפגיה יועצות הנקה המורשות ע"י משרד הבריאות


פרטי היחידה

03-6925628
בניין סוראסקי
אגף ב'
קומה 3
שעות קבלת קהל: ימים א'-ה' בשעה 11:00
שעות ביקור: בכל שעות היממה, למעט בין השעות: 08:00-12:00
 

תפריט ניווט תחתון