ילודים; ילודים ופגים

צהבת (Jaundice) היא מצב שבו שוקע צבען (פיגמנט) צהוב בשם בילירובין ברקמות. צבען זה נוצר בגוף באופן טבעי בעת פירוק חלבוני המוגלובין ומיוגלובין ובאופן טבעי הוא מפורק ומסולק מהגוף.

צהבת ילודים היא תופעה רגילה המופיעה לרוב ביום השני לאחר הלידה ומגיעה לשיאה ביום השלישי והרביעי. צהבת אינה נובעת ממחלת כבד או זיהום ואצל רוב התינוקות היא חולפת ללא צורך בהתערבות כלשהי. לרוב רמת הבילירובין תישאר בטווח ההנורמלי ולא תגרום כל נזק או סכנה לתינוק. לעיתים קצב יצירת הבילירובין עלול לעלות על יכולתו של הגוף להפריש את הבילירובין דרך המעיים ועלולה להופיע רמת בילירובין גבוהה בדם, המצריכה טיפול באור מיוחד המאפשר הפרשה של בילירובין למעיים.

​במקרים מסוימים יש לעקוב אחר רמת הצהבת לאחר השחרור ובהתאם לתוצאות לקבוע את המשך המעקב והטיפול. לאחר השחרור ילודים עם רמת בילירובין גבוהה יוזמנו למרפאת צהבת, הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשיר דרך עור התינוק או  דגימת דם מהעקב. לאחר לקיחת הבדיקה התינוק ייבדק על ידי רופא ילדים למסירת תוצאות וקביעת המשך המעקב.


כיצד פונים לבדיקה? 

קודם הבדיקה יש לגשת לפקידת הקבלה במיון נשים בבית חולים ליס ליולדות, להסדר התשלום.
הבדיקה מתבצעת במרפאת צהבת הממוקמת בבית חולים ליס, בנין סוראסקי, קומה 4. ניתן לעלות ממיון יולדות וללכת בעקבות השילוט "בדיקות צהבת ילודים".

*מרפאת צהבת פועלת בכל יום בין 12:00-12:30. 

תפריט ניווט תחתון