תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

רעלת ההריון (TOXEMIA ,PRE ECLAMPSIA) היא הסיבה השכיחה לתמותה אימהית - אם כי המאורע נדיר בפני עצמו. למעשה, לא הרבה השתנה בטיפול במחלה בארבעת העשורים האחרונים. לרפואה אין תשובה ברורה לשאלה מה בדיוק גורם לה ומי תלקה בה. תחילת המחלה, כמו גם קצב התקדמותה, אינם ניתנים לחיזוי, ורק ילוד מביא לסיום המחלה ולריפוי המיוחל. היות שסיבת המחלה אינה ברורה, אין גם מבחן אמין לזיהויה.
מה שמאפיין אותה הם שינויים מהותיים ויחודיים להריון, אשר שניים מהם: יתר לחץ דם והופעת חלבון בשתן - מאבחנים בקלות , ורבים אחרים לא מאובחנים כלל, או מאבחנים בשלבים מתקדמים. כיום, לאחר שכבר ברור כי, למרות השם, אין מדובר במצב שבו ההריון "מרעיל את האישה".

אשר לעליית לחץ הדם בהריון: סיבוך זה פוגע בכ-5 אחוזים מהיולדות, ויש להבחין בין אישה שהחלה את הריונה עם לחץ דם גבוה ומוגדרת כחולה ביתר לחץ דם כרוני, לבין מי שהחלה את הריונה עם לחץ דם רגיל שעלה במהלך ההריון.
נשים הסובלות מיתר לחץ דם כרוני יעברו בירור מתאים. לעיתים קרובות יטופלו בתרופות שמטרתן להוריד את לחץ הדם מתחת ל-140/90. רוב הנשים האלה עוברות אמנם את ההריון בהצלחה. אך יש להן יותר סיכון לפתח סיבוכי הריון, כמו עיכוב בצמיחת העובר, היפרדות שליה, או רעלת הריון (שתתבטא בעלייה נוספת של לחץ דם ותופיע בדרך כלל לקראת סיומו של ההריון). בשל כל אלה מומלץ מאוד לנשים אלה להימצא במעקב מתאים, כמו למשל ביחידה להריון בסיכון גבוה.

ומה לגבי אלה שאינן סובלות מיתר לחץ דם כרוני, אלא רק במהלך ההריון?

למענן חשוב קודם כל להגדיר מהי בכלל עליית לחץ דם ועל איזה נתונים אנחנו מדברים. בהגדרה היבשה, כל לחץ דם מעל 140/90 נחשב לא תקין. לחץ דם מעל 160/110 נחשב כבר יתר לחץ דם חמור, שיכול לסכן את האם והעובר. בהגדרה הרחבה יותר נלקחים בחשבון גם מדדים נוספים, שאחד מהם הוא, כמובן, לחץ דמה הראשוני של האישה.

גורמי הסיכון

  • הריון ראשון
  • בנות או אחיות של נשים שסבלו מרעלת הריון.
  • הריון מרובה עוברים.
  • סוכרת בהריון.
  • נשים בשנות העשרה, או בסוף שנות ה- 30 ו ה- 40 לחייהן.
  • נשים הסובלות ממחלת כליות כרונית או מיתר לחץ דם כרוני.
  • נשים עם נטייה לקרישיות יתר.

סימנים מוקדמים

בדרך כלל אין שום סימנים היכולים לרמוז שאת מפתחת יתר לחץ דם, והדבר מתגלה במדידה אקראית של לחץ דם. לעיתים דווקא האטה בצמיחת העובר מביאה למעקב קפדני, שבהמשכו נמצאת עלייה בלחץ דם. גם עלייה פתאומית במשקל (של 2 ק"ג בשבוע ויתר) ו/או הופעת בצקות בעיקר אם הן בפנים ובידיים ולא רק באזור הקרסוליים, יכולות להוות בסיס לחשד ואז יש לעקוב ולמדוד לחץ דם באופן סדיר. במקרים קשים יותר יכול להופיע כאב ראש חזק וממושך, הפרעות בראייה (עם ראיית הבזקים מול העניים), או כאב ברם הבטן, בעיקר מתחת לצלעות, מצד ימין, ודי בהופעת אחד מסימנים אלה כדי לפנות לרופא או לחדר לידה.

סיבוכים

מבחינת העובר, רעלת הריון יכולה לגרום לפגיעה בתפקוד השליה ולירידה באספקת הדם לעובר עם עיכוב בגדילתו או סבל עוברי. מבחינת האם, רעלת הריון מלווה לעיתים בהפרעות בספירת הדם, בתפקודי הכליה ובתפקודי הכבד. במקרים קיצוניים עלולה להתפתח בצקת ריאות ואף פרכוסים. נשים המזוהות כלוקות ברעלת מצויות בהשגחה רפואית באשפוז ע"מ לצמצם את הסיבוכים החמורים ככל שניתן.

טיפול

אם עלית לחץ הדם מתרחשת ממש בסיום ההריון, הפתרון הוא ליילד ולסיים את ההריון (הרעלת חולפת לרוב לאחר הלידה). הלידה במקרה זה תהיה בדרך כלל לידה רגילה, היות שנשים במצב זה מגיבות טוב לזירוז לידה. במקרים מעטים יהיה צורך בניתוח קיסרי.
דרך טיפול אחרת, נהוגה במקרים שבהם מתגלה לחץ דם גבוה שעדיין אינו מסכן את האם וכשהאישה נמצאת בשבוע הריון מוקדם מבחנת העובר. במקרים אלה, מאשפזים את האישה להשגחה בבית חולים, ובמהלך האשפוז מבוצעות לה בדיקות דם, שתן, ניטור עוברי, אולטרה סאונד, מדידת זרימות הדם לרחם, ומעקב אחר משקל ולחץ דם.

במקרים רבים, עצם השכיבה עוזרת להורדת לחץ דם. אם אינך קרובה ללידה, ולחץ הדם שלך התאזן, יכול להיות שתשוחררי לביתך למעקב לחץ דם בבית או בקופת חולים, עם הוראה לנוח בבית ולעתים גם עם טיפול תרופתי. במקרה כזה, הרבי בשכיבה עד כמה שניתן. אל תרבי באכילת מלח, אך דעי שאסור לאכול דיאטה דלת מלח. תחת מעקב קפדני שלך ושל הרופאים מסתיימים הריונות אלה בהצלחה ברוב המכריע של המקרים. חשוב לציין, שגם לאחר הלידה חייבים להמשיך במעקבי לחץ דם, מאחר שישנן נשים אשר מפתחות עווית הריון גם לאחר לידה, בעיקר תוך 24 שעות ממנה.
בקבוצה אחרת של נשים, קורה שעליית לחץ הדם מתחילה רק בלידה עצמה, וחולפת תוך כמה ימים או עד 6 שבועות מהלידה. עלייה בלחץ דם בהריון או אחריו, מחייבת ביצוע בירור (לאחר משכב הלידה) על מנת לוודא שסיבת העלייה בלחץ הדם אינה מחלה נלווית. נשים הסובלות מיתר לחץ דם לאחר לידה צריכות להשתדל להימנע מלקיחת תרופות לייבוש החלב. אלה יכולים לגרום לעלייה נוספת בלחץ הדם.

 

השלכות עתידיות

בעבר, חשבו שרעלת הריון היא מחלה של הריון ראשון בלבד. היום ידוע, שאם כי במקרים רבים אכן כן הדבר, לנשים שלקו ביתר לחץ דם בהריונן הראשון יש יותר סיכוי לפתח מצב זה בהריונות הבאים. ברעלת קשה, ניתן היום לבצע בירור בקרישיות יתר ע"מ להעריך סיכון בהריונות הבאים. קיום גם טיפול תרופתי מונע המוצע בהריונות הבאים לנשים עם רעלת קשה וקרישיות יתר. יחד עם זאת התברר, שנשים שסבלו מהתופעה - בלא הבדל מה הייתה חומרתה  -בדרך כלל אינן חשופות לפתח יתר לחץ דם במהלך חייהן. אלה המפתחות יתר לחץ דם, קרוב לוודאי שהיו עושות זאת גם ללא רעלת הריון.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון