תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

אנדוקרינולוגיה - מכון

המרפאה לטיפול ביתר לחץ דם במרכז הרפואי תל-אביב, איכילוב, עוסקת בבירור יתר לחץ דם והתאמת טיפול בהתאם לסיבתו. כמו כן, ניתן במסגרת המרפאה טיפול לגורמי הסיכון הנלווים.

מהו יתר לחץ דם?

יתר לחץ דם הוא הלחץ המופעל על ידי הדם כנגד דפנות העורקים בהם הוא זורם. לחץ הדם משתנה אצל אותו אדם, במהלך היום ולנוכח פעילויות שונות שהוא מבצע. לחץ הדם מצוין בעזרת שני מספרים: הערך הגבוה - לחץ דם סיסטולי, מבטא את לחץ השיא בתוך העורקים הנוצר לאחר הזרמת הדם מהלב לעורקים. הערך הנמוך - הלחץ הדיאסטולי, הוא ערך השפל, הנמדד כאשר הלב "נח", לקראת פעימתו הבאה. באוכלוסייה הכללית  – יתר לחץ דם (יל"ד) מוגדר כלחץ דם השווה או גבוה מ-140/90 ממ"כ. באוכלוסיות ייחודיות, כמו חולי סוכרת, חולי כליה ו/או חולים עם גורמי סיכון רבים - הערכים ה"קובעים" נמוכים יותר.
יל"ד מתרחש לעיתים קרובות ללא כל סימנים מקדימים ובכל מקרה הוא עלול להגביר את הסיכוי לאירועים מוחיים ולמחלות לב.

מהן הסיבות ליתר לחץ דם?

הסיכון ליל"ד קיים כאשר ישנה נטייה תורשתית ברורה אבל גם באנשים ללא סיפור משפחתי, הסובלים מעודף משקל ומנהלים אורח חיים ללא הקפדה על תזונה, מנוחה ופעילות גופנית ראויים.

במרבית המקרים, אין מגלים סיבה ישירה ליתר לחץ דם והוא מופיע בד"כ בגיל 40 ומעלה. במקרים אלה נוהגים לכנותו יתר לחץ דם 'ראשוני', כשבמקרים רבים קיימת היסטוריה משפחתית לכך.

 במקרים מסוימים, לחץ הדם נובע מסיבה אנדוקרינית והוא משני להפרשת יתר של הורמונים אשר מעלים את לחץ הדם – 'לחץ דם אנדוקריני שניוני'.

 המצב השכיח מכולם, הוא היפראלדוסטרוניזם ראשוני (Primary hyperaldosteronism), בו מופרש הורמון אלדוסטרון ביתר - הורמון הגורם לצבירה של מלח ומים וכך גורם ליתר לחץ דם. כשמצב זה מאובחן, קיימת אפשרות תיאורטית לרפא את לחץ הדם. מכוון שהורמון זה מופרש מבלוטות יותרת הכליות, על מנת לקבוע מאיזה צד הוא מופרש (לפעמים הוא מופרש בו-זמנית משתי הבלוטות), אנו מציעים שירות ייחודי של צנתור ורידי האדרנל.Adrenal Venous Sampling  פרוצדורת ה-AVS מבוצעת ע"י ד"ר יצחק קורי, מנהל היחידה לרדיולוגיה פולשנית, באמצעות אנגיוגרפיה, תוך שיתוף פעולה בזמן אמיתי של המעבדת המכון האנדוקריני. בהתאם לתוצאות הבדיקה, אנו מייעצים לגבי טיפול שמרני ואו טיפול ניתוחי המביא ברוב המקרים להעלמות יל"ד או לפחות לאיזון טוב יותר. לפרטים על פרוצדורת AVS הקליקו כאן.

מה כולל הטיפול במרפאת יתר לחץ דם כולל:

אבחון הסיבות ליתר לחץ דם ואיזון הטיפול התרופתי בו. המטופלים יעברו אנמנזה רפואית, בדיקה פיזיקאלית ובמידת הצורך יופנו לבדיקות מעבדה. מדידת ל"ד אמבולטורית של 24 שעות – הולטר ל"ד, והערכה של תפקוד כלי הדם ובמקרה הצורך AVS.

מה להביא למרפאה?

  • מכתב מהרופא המטפל עם פרטים מלאים על בירורים וטיפולים בעבר.
  • יש להצטייד בטופס התחייבות כספית מקופת החולים (טופס 17) או תשלום במזומן/כרטיס אשראי בהתאם לתעריף משרד הבריאות

יחידות רפואיות | תחומים

פרטי היחידה

03-6974000 זימון תורים
מגדל האשפוז עש אריסון
קומה 13

תפריט ניווט תחתון