תוכן עניינים

דימום וסתי כבד מאוד, בין אם הוא הפרעת קרישיות דם מולדת או שהתפתח עם השנים, מהווה אתגר קליני שהולך ומתגבר בשנים האחרונות. עלייה במספר מקרי הדימומים נובעת מהמודעות הגוברת בקרב נשים עם דימומי רחם לא שגרתיים, כמו גם מהשימוש המתגבר בתרופות נוגדות קרישה, בקרב נשים עם קרישיות יתר ומחלות לב. מבלי להתייחס לסיבת הדימומים, נשים עם דימום וסתי חזק מאוד סובלות לעיתים קרובות מאנמיה (חוסר תאי דם אדומים) ומתשישות, מצב הפוגע גם באיכות חייהן.לדימומים וסתיים כבדים יש לעיתים קרובות השפעה שלילית על איכות החיים של האישה מבחינה רפואית. הבעיות הנלוות לדימומים החזקים עלולות להכביד על המצב הבריאותי הכללי ועל איכות החיים.
שיפור איכות החיים הינו מטרה חשובה בטיפול בדימוים רחמיים חזקים. אבלציה (הסרה) כללית של רירית הרחם הינה טיפול אפקטיבי בדימומים חזקים אלה. מחקרים קודמים הראו כי אבלציה כללית הינה טיפול אפקטיבי נגד דימומי וסת חזקים מאוד, גם אצל נשים עם הפרעות קרישיות, כאשר הדימום הווסתי ושיעורי כריתות הרחם דומים לאלה של נשים ללא דימומים חזקים.

עד כה לא נערך מחקר שבדק את איכות החיים מבחינה בריאותית, בקרב נשים עם הפרעות קרישה לאחר אבלציה כללית. מחקר חדש זה עוסק במדדי איכות החיים מבחינה בריאותית ובשיעורי שביעות הרצון של  מטופלות עם הפרעות קרישה אחרי שהן עברו אבלציה כללית.
במסגרת המחקר עקבו החוקרים אחרי 36 מטופלות עם הפרעות קרישה, וכקבוצת ביקורת נבחרו 110 נשים שלא סבלו מהפרעה זו, אך כולן עברו אבלציה כללית לטיפול בדימומי וסת חזקים מאוד. התוצאות הראו, כי גם בקרב נשים עם הפרעת קרישה, נרשם שיפור ניכר באיכות החיים אחרי הטיפול באבלציה כללית וציוני שביעות הרצון היו גבוהים מאוד.

ד"ר עדי רכס, מנהלת תחום בריאות האישה ב-beWell: דימומים וסתיים ובין וסתיים משמעותיים גורמים לחולשה, אנמיה ואף פגיעה באיכות חייהן של הנשים הסובלות מכך. בנשים עם הפרעת קרישה, או הנוטלות תרופות נגדי קרישה בשל בעיות רפואיות אחרות- עלול להיות דימום מוגבר וכן איסור על טיפול תרופתי לדמם. בעבר, הפתרון שהוצע היה ניתוח כריתת רחם. אבלציה היא פעולה הנעשית בהרדמה ובה צורבים או מסירים את האנדומטריום (רירית רחם). במחקר זה בדקו את השפעת האבלציה על איכות חייהן של נשים- ובפרט נשים עם הפרעות קרישה. תוצאותיו תמכו באבלציה כאופציה בטוחה ויעילה לטיפול בדימומים וסתיים משמעותיים בנשים עם הפרעות קרישה / טיפול בנגדי קרישה.

 

תרגום מקוצר, מקור:

Health-related quality of life and patient satisfaction after global endometrial ablation for menorrhagia in women with bleeding disorders: a follow-up survey and systematic review; American Journal of Obstetrics and Gynecology 2010, published online Nov.2009.

תפריט ניווט תחתון