תוכן עניינים

כל מה שצריך לדעת על הסרטן השכיח בקרב נשים

ד"ר אמיר זוננבליק, מנהל יחידת סרטן השד, בית החולים איכילוב, מרכז רפואי תל-אביב

סרטן שד היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בקרב נשים בעולם המערבי. לרוב המחלה מתגלה במישוש על ידי האישה או רופא כירורג ובבדיקת ממוגרפיה שגרתית. כ- 50% מכלל מקרי סרטן השד בנשים בישראל מתגלים במסגרת בדיקות סקר. 

כיצד מאבחנים סרטן שד?

  • בדיקת שד ידנית
  • ממוגרפיה - ברוב מדינות המערב ממליצים על בדיקת ממוגרפיה פעם ב- 1-2 שנים לכל אישה מעל גיל 50 ועד גיל 75. ממוגרפיה היא בדיקת רנטגן של השד באמצעותה ניתן לזהות גושים חשודים בשד.
  • אולטרה סאונד שד - המבוצע כבדיקה משלימה לממוגרפיה, מאחר שבדיקה זו יעילה להבחין בין גוש מוצק לבין ציסטה שהיא גוש המכיל נוזלים.

במקרה של ממצאים בשתי הבדיקות הללו, מבוצעת גם ביופסית שד. 

  • ביופסיית שד -  בדיקה הכוללת לקיחת דגימת רקמה מהשד במטרה לאבחן האם גוש שאובחן בבדיקות הדמייה הוא גידול סרטני (ממאיר). 


שאלה שכיחה שמטופלות שואלות "כמה זמן כבר יש לי את זה?"
אנחנו מעריכים שמאז שתא אחד בשד הפך סרטני ועד שיש גידול של סנטימטר (שזה בערך ביליון תאים) עוברות בין 3 ל- 10 שנים.מהם גורמי סיכון לסרטן השד?

ברוב המקרים לא יודעים מה גרם לסרטן השד אצל אישה מסוימת. גורמי סיכון מוכרים:

  • היסטוריה משפחתית של סרטן שד אצל אם או אחות
  • טיפול בקרינה בגיל צעיר בשל מחלה ממארת אחרת ונשאות של מוטציה בגנים BRCA1/2.
  • חשיפה ממושכת לאסטרוגן כגון במקרה של גיל צעיר של התחלת המחזור, לידה ראשונה בגיל מבוגר וטיפול הורמונאלי חלופי מעלים במקצת את הסיכון לסרטן שד


שלבי המחלה ודרכי הטיפול

הרוב הגדול של החולות בסרטן השד מאובחנות בשלבים מוקדמים של המחלה, כלומר כשאין גרורות לאיברים אחרים בגוף כגון עצמות, כבד, ראות, מוח וכדומה. אנו מסווגים את הגידולים המוקדמים לשלבים:
בשלב 0 הגידול מוגבל לתוך צינורות החלב בשד ולא פורץ מהם החוצה - קרוי DCIS. לגידול כזה אין יכולת להתפשט לקשריות לימפה בבית השחי או לאברים מרוחקים, ולכן אינו מאיים על חיי האישה.
בשלב I יש גידול חודרני שגודלו עד 2 ס"מ, ללא מעורבות קשריות לימפה בבית השחי.
בשלב II הגידול מעל 2 ס"מ ו/או מעורבות 1-3 קשריות לימפה בבית השחי.
בשלב III הגידול מעל 5 ס"מ ו/או מעורבות יותר מ- 4 קשריות לימפה בבית השחי.

שלב המחלה מנבא באופן גס את הסיכון להישנות המחלה בעתיד.

בשלבים המוקדמים של סרטן השד (0-III) מטפלים במטרה לרפא. נותנים טיפול מונע, שנקרא טיפול אג'וונטי או משלים, בנוסף לניתוח והקרנות. מטרתו של הטיפול המשלים לחסל את תאי הסרטן שאולי התפזרו בגוף. רוב הנשים אכן נרפאות, מחלתן לא תחזור ויחיו חיים מלאים וטובים. אצל חלק מהמטופלות המחלה תחזור תוך מספר שנים כגרורות באברים מרוחקים.

לסרטן שד גרורתי - שלב 4 הגישה הטיפולית שונה. מאחר שלרוב לא ניתן לרפא את המחלה בשלב זה אנו מתמקדים בעצירת ההתקדמות, בעזרת מגוון טיפולים יעילים - אנטיהורמונאלים, כימותרפים וביולוגים.

מה כולל המעקב לחולות סרטן שד?

המעקב המומלץ אחר מטופלות סרטן השד הוא קליני - על ידי שיחה ובדיקה וכן ממוגרפיה פעם בשנה.
ממליצים לא לעקוב אחרי מטופלות באמצעות MRI, מאחר שזו בדיקה רגישה מדי, עם הרבה תוצאות חיוביות כוזבות, כלומר ממצאים חשודים שגוררים בדיקות חודרניות נוספות וניתוחים מיותרים.
בדיקת MRI כאמצעי מעקב מומלצת בקרב נשים צעירות מאד, או אצל נשאיות מוטציה ב BRCA.

תפריט ניווט תחתון