תוכן עניינים

הצורך שלנו לחיבוקים בחורף

שימו לב כיצד התחיל כל עניין הצורך שלנו לחיבוקים בחורף; 

"עידן  מותק,
לא רוצה להטריד, זה בחיבה
כרווקה עם תקווה.... , אני שואלת אותך, כסקסולוג וחבר טוב,  מדוע יש לנו צורך להתכרבל ולהתחבר לבן / בת זוג דווקא בחורף?"

 

מה דעתכם?
בחיבה, היא כותבת לי, בחיבה... ואני כבר משתוקק לאיזה חיבוק אמיתי ממנה. חיבוק שיטעין את "חזון העצמות היבשות" והקרות שלי,  וייתן לי כוח להמשיך ליום עבודה עמוס בקשיים רגשיים ובתעלומות זוגיות ומיניות שרק השד יודע איך לתת להן מענה, וממני מצפים לפתרונים!

 

אז למה באמת יש לנו צורך להתכרבל ולהתחבר לבן / בת זוג בחורף? היא שואלת כאילו היא לא יודעת. הרי זה ברור שכל אחד ואחת מאיתנו זקוק למגע, לחיבוק.
כאשר מגיע החורף המביא איתו טמפרטורות נמוכות, אפרוריות ומצב רוח שכותרתו: 'נאחס',  יש פיתרון אחד לדיכאון.....חיבוקון!


מחקרים רבים נעשו בעניין המציב אותנו בראש ובראשונה כיונקים אשר המרוץ ההישרדותי האבולוציוני שלנו קשור למגע. לא, לא מגע מיני בהכרח, אלא חיבוק!


 

אבולציה של החיבוק

פרופ' עדה למפרט, חוקרת בתחום הפסיכולוגיה האבולוציונית, ציינה שאנו יצורים ביולוגיים, בעלי תרבות וצרכים ביולוגים. אסור לשכוח שאנו שייכים למשפחת היונקים ולה הצורך בשמירה על חום גוף קבוע של 37 מעלות. בעלי-חיים אחרים צריכים, לדוגמה, להתייצב בשמש כדי 'לתדלק' אנרגיה, כמו החרדון למשל. האמהות במחלקת היונקים בכלל ובאנושות בפרט מתגייסות לטובת הטיפול בצאצאים שלהן, כאשר הקרבה הגופנית היא תמצית האמהות, ההגנה וההזנה. הדבר נעשה במגע של עור על עור, וכשיש מגע  כזה, התינוק מרגיש בטחון, הוא נינוח ורגוע.

כשלא מתקיים מגע, הגוף נערך לשעת חירום, ומפסיק את ייצור הורמון הגדילה, תנאי לצמיחה והתפתחות תקינה של הגוף, ויצור אינסולין - המהווה תנאי לחילוף חומרים.

אם כך, תינוקות שלא נוגעים בהם אינם צומחים! כל התינוקות בני משפחת היונקים, עלולים למות  ללא מגע תוך 2-3 שבועות.

כשנוגעים בנו אנו יודעים שאנו במקום הנכון, רצויים, אהובים ושייכים. ואז המוח נינוח, לא חרד ולא דואג, מרגיש טוב ויכול להתפנות לאפיקים אחרים כמו סקרנות אינטלקטואלית או יכולות מחשבתיות שונות.

 

הדבר הראשוני ביותר שקיים

 

 

למרות שהחברה המודרנית הגיעה להישגים מרחיקי לכת כמעט בכל תחום, בסיכומו של עידן, כולנו רקמה אנושית אחת חיה.... כולנו זקוקים לאותו הדבר הראשוני ביותר שקיים: חיבוק ומגע. ואולי דווקא בשל היותנו חיים בחברה המקדשת את ההישגיות והחומריות, ועושים כל אחד לביתו ולעצמו, אנו שבים אל אותו מקום קדמוני שמחפש את הקרבה והחום, את אותו חיבוק אוהב ומרגיע שמטעין את הגוף בכוחות חדשים. ובסופו של דבר כולם מתנקזים למקום אחד: מגע!

 

אז בחורף גדל הצורך החיבוקי שלנו. כל אחד ממשפחת בעלי החיים פיתח לו התמודדות עם הקור: הציפורים, נודדות,  בעלי חיים פרוותיים מגדלים פרווה עבה וצפופה יותר בחורף,בעלי חיים אחרים מנצלים את יתרונות השלג והקור ומתחפרים במחילות כדי לשמור על חום גופם, ואנו  בני האדם, קונים לנו שמיכת פוך, מתכרבלים לתוכה עם בן/בת הזוג, כל אחד על פי נוחותו כדי להתחמם יחד. להתחמם יחד, עד יגיע האביב ונצא מהחיבוק המחמם של החורף, לחיזור המטריף של האביב. ...אבל על זה, כפי שנאמר, אחרי השלוליות!


ועוד אחת קטנה: בניגוד לתרופות הנרשמות על ידי רופאים, לחיבוק אין תאריך תפוגה ....  אז תנו חיבוק!  או כמו שאומרים אצלנו ב- beWell - חיבוק של בריאות


עידן מיליצ'ר

תפריט ניווט תחתון