תוכן עניינים

מאת: ד''ר עידן מיליצ'ר; פסיכותרפיסט; מטפל זוגי ומשפחתי; אחראי מרפאה סקסולוגית אנאורגנית גברים; המרפאה לטיפול מיני; המרכז לבריאות האישה; בי"ח "ליס" ליולדות.


יום העצמאות מעלה שאלות רבות על העצמאות שלנו כבני אדם, כלפי עצמנו, עבודתנו ובעיקר בזוגיותנו! אני, עבדכם הנאמן והחבר'ה, כן כן, אלו שגדלתי איתם שנים רבות מתכנסים על הגזוזטרה (ככה קראו למרפסת פעם), ומתלוננים על החום והלחות. מילים נזרקות לחלל האוויר, משפטים נשזרים כרשת המנסה לתפוס את החרקים המזמזמים את שירתם מעל ראשינו ויותר ויותר אנו עוסקים במה לעשות כדי שלא נהייה דביקים מזיעת הקיץ הבא עלינו. אז מבין כל הרעיונות עלה בבדיחות הדעת הנושא שאם מי מאיתנו מעוניין להימנע מחררה ודביקות בזוגיות, הפיתרון האולטימטיבי הוא לחיות בזוגיות פתוחה! בעצמאות, כמו בעצמאות, בו ונפתח את הזוגיות! נו באמת זוגיות פתוחה תביא את הישועה?! הצחקתם אותי, אני אומר לחברי. זו אמנם פנטזיה ששומרת על ויטליות העור, אך יש לה צדדים שעלולים להביא גם חררה לנשמה, וזה כבר יותר בעייתי לטיפול.טוב אז בואו ונבין מהי בכלל זוגיות פתוחה?

לזוגיות פתוחה יש כמה היבטים. במובן המקצועי מדובר על זוג שמאפשר לכל אחד מבני הזוג לקיים קשרים ומערכות יחסים אל מחוץ לחדר והחוזה הזוגי. כמובן שכשמדובר על סקס, אזי בן הזוג לא יודע עם מי השני בקשר. היבט שני – swinging (סווינגינג) פעולה שמטרתה המוצהרת היא החלפת בני זוג למין, כשבני הזוג מכירים אחד את השני ואת בני הזוג האחרים. בניגוד לאפשרות הראשונה, הסווינגינג- חילופי הזוגות, נעשה באותו זמן, ולא בזמנים שונים. היבט נוסף, נדיר, אבל קיים, הוא האנשים שחיים ביחד בצורה של קומונה - מס' זוגות שחיים ביחד ומקיימים יחסים זה עם זה. כמובן שלנושא הזה קיימים עוד כל מיני מרכיבים, כאשר המרכיב החשוב מכולם הוא קיום יחסי מין מחוץ לקשר כששני בני הזוג מודעים לזה ובוחרים בזה. יש חוקים ברורים לכל מרכיב ושני בני הזוג אמורים לשמור עליהם.


ממתי קיימת התופעה?

אפשר לומר שהתופעה הזאת קיימת משחר ההיסטוריה עוד בתרבות יוון ורומי, רק ששם היה מקובל שלגברים היו בנות זוג חלופיות ולנשים גבר אחד בלבד. החל משנות השישים, עם הופעת ילדי הפרחים, כשניסו לעשות אהבה במקום מלחמה, ושחרור האישה הגיע, ניתנה לגיטימציה גם לנשים להחליף בני זוג.


מהם היתרונות שבמערכת יחסים פתוחה?

המטיפים בעד זוגיות פתוחה טוענים שהאדם, היונק הזה, הוא לא בעל חיים מונוגאמי, ואותו בן או בת הזוג לא יכולים לספק את הצרכים והסקרנות המינית לאורך השנים. הטענה היא שנישואים פתוחים הם למעשה צורך בסיסי לספק סקרנות. אנחנו נעים בין הצורך הבסיסי למוכר, לבטוח, לשלווה ולשיגרה, לבין הדחף הטבעי לחידוש, ריגוש כיבוש וכו'. זוגיות פתוחה מאפשרת את שני הצרכים באופן מאוזן. יתרון נוסף של זוגיות פתוחה הוא שהיא מונעת את מוטיב הבגידה המאוד נפוץ. ברגע שזה נעשה בהסכמה, כל החשדנות והקנאה נעלמים. חוץ מזה, זה יכול גם לתרום לזוגיות ולהוסיף כל מיני צבעים ואלמנטים לתוך הזוגיות הקיימת- לרענן את חיי המין, הרגש והאינטלקט של בני הזוג.


מהם החסרונות אם ככה?

המקטרגים יגידו את אותם דברים של המצדדים, שלא בהכרח סותרים - זה דווקא כן מעורר קנאה וחשדנות, זה מוריד מערך הזוגיות המקורית ומייחודיותה, זה פוגם באינטימיות ולמעשה לא באמת מחזיק מים.


מה צריך לקחת בחשבון כשפוצחים בזוגיות פתוחה?

צריך לקחת בחשבון שקשר פתוח שכזה יכול להביא עם כל הפתיחות שלו, לסגירה של הקשר הבסיסי. יתכן מצב שגבר שהיה עם הרבה נשים אחרות ימצא את עצמו בסיטואציה בה אשתו תהיה עם מישהו אחר שימצא חן בעיניה הרבה יותר ממנו, ושלום על ישראל. מחקר מראה שדווקא בזוגות שהגבר יוזם את ההרפתקאה, הוא זה שבהמשך רץ לקנות חגורת צניעות ולהחזיר את זוגתו הנהנתנית, הביתה בשלום!


האם זוגיות פתוחה שכזאת באמת קיימת או שזה מיתוס?

זה קיים לא מעט. בשנות השישים עד שנות השמונים, זה היה אפילו נפוץ מאוד, בשל העובדה שגברים צרכו ועודדו את זה (כאמור, עד שבת הזוג שלהם מתחילה לעשות את זה והם מפסיקים) נפתחו מועדונים מיוחדים בעולם שדרשו מכל גבר לבוא עם בת זוג (שלרוב הייתה מושכרת), כאשר לנשים נתנו להיכנס חינם. בשנות השמונים עם הופעת האיידס, תופעה זו הלכה ודעכה. וכיום היא קיימת אך באופן הרבה יותר דיסקרטי.

אז אתם תחליטו יחד, מה נכון לכם ולזוגיותכם לקראת הקיץ!

תפריט ניווט תחתון