תוכן עניינים

לפני הכל אודה ולא אבוש שיש עוד הרבה לחקור כדי לדעת מהי אהבה. יחד עם זאת, האם יש אהבה בין ילדים?

מה זו אהבה?

אהבה קיימת בכל היונקים, קל וחומר אצל המין האנושי בכל גיל. האהבה היא זו ששמרה עלינו כיונקים. החום הקירבה הביחד שמר אותנו בהתפתחות האבולוציונית. האהבה היא גם רגש בסיסי. זהו הרגש הראשון שמרגישים בחיים. הבסיס לרגש האהבה הוא ההתקשרות שיש בין התינוק לבין מי שמטפל בו, אמא או דמות מטפלת אחרת, מתחילת חייו של התינוק, ואנו רואים שילדים בני שנתיים כבר יכולים לדבר ולבטא על אהבה.

אהבה בין ילדים


ביטויי אהבה בגיל הילדות

אהבה בין ילדים היא לא מה שאנחנו נוטים לחשוב. זו לא אהבה רומנטית. מדובר באהבה כנה, פשוטה ונקייה: הרצון להיות יחד, ההנאה ההדדית מהחברה, הדמיון בנטיות הלב. האהבה הזו יכולה להתקיים בין בנים לבנות, אך גם בין בנות לבנות, או בנים לבנים. אהבה אצל ילדים נפוצה יותר בגילאי הגן אך יכולה להתרחש גם בגילאים אחרים. כל אחד מהילדים שלנו יכול להיות ולחוות אהבה שכזו. בילדות האהבה באה לידי ביטוי בחבר או חברה קרובים. מאוד שממלאים אחד לשני כמעט את כל עולמם. עושים הכל יחד משחקים, מתרחצים, ישנים, זה מאוד תמים וטהור.

מתי מתפתחת אהבה בין ילדים?

בין הגילאים שלוש לשש מתקיים שלב התפתחותי, שבו ילדים מתמקדים בחברים קרובים שנפגשים עימם לאורך זמן ושיש להם תחומי עניין משותפים. ילדים בגילאי ארבע-חמש מרגישים, בנוסף להנאה מהמשחק ומהחברה, גם אכפתיות ורצון להסב אושר. זהו הגיל שבו מסיימים את השלב האדיפלי, השלב שבו לפי זיגמונד פרויד הילד מאוהב באמו והילדה באביה, ומעבירים את היחס המיוחד הזה לדמות אחרת, חיצונית. אבל אהבה בין ילדים, למרות שהיא אופיינית לגילאי הגן, יכולה להתרחש גם בגיל צעיר יותר.

האם יש משמעות למגדר, למינו של הילד שאותו אוהבים?

 בגיל שנתיים-שלוש ילדים עדיין לא מבדילים ויכולים להיות צירופים מכל המגדרים. בגיל ארבע-חמש הם מבינים לאיזה מגדר הם שייכים ויוצרים קשר עם בני המין השני. אהבה גם מתפתחת על בסיס משיכה לשונה ממך ורצון להבין אותו.


האם ההורים צריכים להגביל קשר כזה?

חס וחלילה! זו התנסות נפלאה וטבעית כחלק מההתפתחות שלנו. אין מקום לדאגה.
ובפרידה?
אין מה לחשוש. בגיל צעיר שכזה,  באהבה אצל ילדים, אין קונפליקטים. גם אם יש פרידה, היא לא נתפסת כטרגדיה או כסוף העולם. מה שנשאר זה זיכרון טוב של ריח, צבע מרקם כו' הפותח אותנו לאהבה בוגרת בגיל מתקדם.

תפריט ניווט תחתון