תוכן עניינים

עידן מיליצ'ר; פסיכותרפיסט; מטפל זוגי ומשפחתי, המרפאה לטיפול מיני, המרכז לבריאות האישה בי"ח "ליס" ליולדות


באווירה חורפית ומצוננת משהו, כשמחלת השפעת כבר נותנת אותותיה ממש, אני נשאל שאלה טורדנית וגורלית; כשמצוננים, משתעלים ומשופעים בתחלואי החורף, על מי מוטל, אם בכלל, לעזוב את המיטה הזוגית? ובכן, כמו במקרים רבים הדנים בענייני זוגיות, התשובה איננה חד משמעית ומתייחסת לפרט; כל מקרה לגופו. ישנם זוגות המעדיפים להיפרד ללילות אחדים מהלינה במיטתם המשותפת, כאשר אחד מבני הזוג חולה בשפעת או מצונן. הדבר נובע מהרצון לא להידבק, ולאפשר לבן הזוג החולה לנוח בנחת במיטתו. ההחלטה, מי בדיוק עוזב את המיטה המשותפת, ניתנת בידי שני בני הזוג, כחלק מהאינטימיות שהם חולקים בחדרם המשותף. ישנם זוגות, שמאמצים את המוטיב 'בטוב וברע', ונשארים ללון יחדיו במיטתם המשותפת, גם כשאחד מהם מצונן, מנוזל, משתעל וכו'. זוגות אלה כמובן מסתכנים בהידבקות מהירה ואגרסיבית יותר בתופעותיה של השפעת העונתית. אלו האחרונים טוענים שבמחלה כמו במחלה, בכל מקרה נדבקים, אז עדיף כבר לישון יחד ולסגור עניין יותר מהר. כל בחירה זוגית שנעשית, מתוך כבוד הדדי והסכמה, מקובלת וראויה. הפרידה הזמנית מלינה משותפת, אינה מעידה על חוסר אהבה או רגישות, להיפך.

 

שפעת וזוגיות

אילו הייתי רופא, הייתי וודאי משיב שהבחירה לישון בנפרד בעת מחלה מידבקת, היא הבחירה הבריאה יותר, כדי למזער סיכונים וסיכויים להידבקות. הם ודאי צודקים, אולם כשבזוגיות עסקינן, מוטב להתייחס גם למנהגי ולהרגלי כל זוג לגופו. מצב של חולי, במיוחד כשמדובר במחלה קלה שחולפת כעבור ימים אחדים, הוא הזדמנות נפלאה להעניק לבן הזוג החולה תשומת לב, כזו שאנו לא מעניקים לו כדרך שגרה; מעבר להחלטה באם לישון יחד או בנפרד, יש מקום לחשוב גם על דברים נוספים:

  • להגיש לו תה / קפה וארוחה למיטה.
  • להשאיר ליד המיטה קנקן שתייה חמה, רגע לפני שאתם יוצאים לעבודה.
  • להתחשב בצרכיו ובחוסר הנוחות שהוא חש.
  • להפתיעו עם מתנה קטנה כמו – ספר, דיסק, מגזין או כל פריט אחר אשר ינעים את זמנו במיטה, (שימו לב- הדגש הוא על המחשבה והרגישות, לא על הפריט עצמו!).
  • לדרוש בשלומו במהלך היום, גם אם יום עבודתכם עמוס מאד.
  • לשחררו ממטלות ביתיות, באווירה נעימה מבלי שיחוש ייסורי מצפון.

זוגיות ושפעת

 

ואני, מה אני אומר?
הקדימו תרופה למכה או בעברית פשוטה, מוטב להימנע מצינון ומשפעת, אך אם הדבר בלתי אפשרי, השתדלו לא להדביק באדיקות את בן / בת הזוג. את הדרך איך לעשות זאת תבחרו אתם, כטוב וכבריא בעיניכם.

תפריט ניווט תחתון