תוכן עניינים

מאת: ד''ר אולגה רז; לשעבר מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה; המרכז הרפואי ת"א

נסיעה לחו"ל טומנת בחובה פיתוים רבים, ביניהם קולינאריים.

רבים מאיתנו חושבים, שחלק בלתי נפרד מהנסיעה לחופשה, הוא העלייה במשקל.  

ברור שאם חושבים כך, הרי שבהכרח נעלה במשקל, כי זה מה שהחלטנו לעשות, וכך "תכנתנו" את המוח שלנו.

אולם, למעשה, אין זה מובן מאליו בכלל. אפשר "לתכנת" את המוח אחרת, ולהחליט דווקא שלא חייבים להשמין בנסיעה (אלא אם מטרתה היא קולינרית, וזה כבר נושא לכתבה אחרת...).

10 דרכים טובות לא להעלות במשקל בנסיעה לחופשה:

  1. אין מקרר עמוס בכל טוב, כלומר - אי אפשר לנשנש ללא הפסקה.

  2. ברוב הטיולים והנסיעות הולכים ברגל, הרבה יותר מאשר בבית. עובדה זו בפני עצמה, "מקזזת" בקלוריות של האוכל.

  3. כדאי להחליט שחוסכים בהוצאות על אוכל, ובסכומים שנחסכו (הרבים!), קונים בגדים, נעליים, מוצרי אלקטרוניקה, משקאות, או כל דבר אחר שאתם אוהבים.

  4. אם מדובר בנסיעה שמטרתה היא מנוחה, ולא טיולים והליכות, כדאי להזמין מראש מלון עם חדר כושר או בריכה, ולהחליט מראש לבלות שם שעתיים בכל יום.

  5. חשוב ללמוד לקרוא את התפריטים במסעדות, ולבחור בהם רק את המאכלים הדלים בשומן וקלוריות. אם מזמינים בשר,דגים, או פירות ים, יש לשים לב שלא יכילו חמאה או שמנת (באנגלית, מילים דוגמת: fried, sautéed, butter). גם בפסטות, שימו לב על הרטבים. תתפלאו לראות שיש מבחר ענק של אוכל טעים, ופחות משמין.

  6. כיום, כמעט בכל מקום מגישים סלטים. מומלץ לבחור בסלטים הן כתוספת, והן כארוחה שבאה עם פרוסה / לחמנייה / ביצה / חביתה.

  7. יש לדאוג לקניית שתייה שתהיה נגישה כל הזמן - מים, סודה, משקאות דיאטטיים. פעמים רבות, אנו מפרשים תחושת צמא בתור רעב, מה שגורם לנו לחפש אוכל, במקרים בהם כוס שתייה תספק את הצורך.

  8. חשוב, גם בחו"ל, לאכול כל 3-4 שעות, כדי להימנע מרעב. זאת כיוון שידוע שרעב הינו האויב הגדול היותר של שמירה על משקל. תהיו רעבים = תהיו שמנים. לצורך זה, כבר ביום הראשון של הטיול, קנו לכם חבילה של קרקרים מחיטה מלאה או פריכיות אורז (rice cakes), או הביאו איתכם מהבית, איכלו 2-3 כאלה בין הארוחות. כך תגיעו לארוחה הרבה פחות רעבים, ותשלטו בקלות על הזמנת האוכל.

  9. אם אתם נמצאים במצב שאתם צריכים להמתין שעות רבות עד לארוחה הבאה – קנו סנדוויץ' ברחוב, רצוי מלחם ולא מלחמניות, ואם אין ברירה וקניתם לחמנייה – תחלקו עם בן לוויה, או חלקו אותה לשניים, ואת החצי השני איכלו בפעם הבאה, בעוד 3-4 שעות.

  10. החופש אמור להיות גם כיפי, לכן לא חייבים לוותר לגמרי על מנות מתוקות. יחד עם זאת, השתדלו לאכול אותן לא בתור מנה אחרונה בארוחה, אלא בתור ארוחת ביניים, עם כוס קפה או תה, ולא יותר מפעם ביום. חבל על הכסף, חבל על הקלוריות, חבל על הכרס שתגדל.

תהנו ותחזרו בשלום, בלי קילוגרמים עודפים!

תפריט ניווט תחתון