תוכן עניינים

אם גם אתם חושבים שבקיץ קל יותר להוריד במשקל, כדאי שתחשבו שוב. ד"ר אולגה רז, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי תל אביב, לוקחת אותנו לסיבוב קיצי בין הגלידות לאבטיח, מצביעה על הפיתויים שאורבים בדרך, ועל דרכים יעילות להימנע מהם כדי לעבור את הקיץ בלי לעלות במשקל.

אצל רובנו יש לעונת הקיץ דימוי קליל שכזה, באווירה, בבגדים ובאוכל. כאילו עם הסרת בגדי החורף הכבדים – נושרים מעלינו גם הקילוגרמים העודפים וכל הפיתויים נעלמים. הם לא. הגלידות, הפירות והמיצים הטבעיים – כולם קיציים, כולם מרעננים וכולם...מלאים בקלוריות. בואו נראה.

 

גלידות? הגודל כן קובע

נגיד את זה כך: אפשר לאכול גלידה בקיץ, כל עוד זוכרים לעצור בזמן. רוצים גלידה? בין אם החלטתם לשבת בגלידריה, ובין אם ברצונכם לקחת הביתה - קנו גלידה באריזה אישית, ולא "דלי" של חצי קילו. 
קניתם אריזה משפחתית? אל תתבלבלו. זאת לא מנה אישית, והיא אינה מיועדת לפעם אחת ודי. כי זוהי הסכנה הגדולה של האריזות הגדולות. לא תמיד יש לנו כוח לעמוד בפיתוי, ואז אנחנו מוצאים את עצמנו נועצים כף ועוד כף... ובסופו של דבר האריזה נשארת ריקה, ואילנו אנחנו נשארים מלאים... בקלוריות מיותרות.

גלידת יוגורט? התוספת תופסת
גלידת יוגורט נשמעת כמו משהו ממש דיאטטי. יוגורט, לא? אז זהו, שלא בדיוק. גלידת יוגורט היא גלידה לכל דבר ועניין. אמנם דלת שומן, אבל עשירה בסוכר, ועכשיו בואו נדבר על התוספות.
גלידת יוגורט באה עם תוספות, החל משברי מקופלת, ריבועי חלבה ופצפוצי שוקולד, דרך פירות יבשים, מסוכרים וטרופיים, וכלה בסירופים בטעמים שונים – כולם מלאים בסוכר ובקלוריות, שיכולות להכפיל בקלי קלות את הערך הקלורי של המנה. מי אמר יוגורט?...

ארטיקים? דברים טובים באים באריזות קטנות

אמרתם קיץ – אמרתם ארטיקים. אבל... יש ארטיקים ויש ארטיקים. כמות הקלוריות הממוצעת  בארטיק יכולה לנוע בין 150-100 ליותר מ-300 קלוריות. אז קודם כל, חסכו מעצמכם את הארטיקים הגדולים ומרובי התוספות, ואם כבר קונים ארטיק אז רק מעת לעת, ולא על בסיס יומיומי קבוע.
למזלנו, יש היום מבחר גדול של ארטיקים דיאטטיים/לייט, טעימים, כמעט ללא סוכר, שמכילים 30-60 קלוריות בממוצע. ארטיקים אלה הם פתרון מצוין למי שרוצים להקפיד על כמות הסוכר והקלוריות, ועדיין ליהנות מטעמו המתוק של הקיץ.


קרטיבים? תנו עוד מבט
קרטיב הוא בדרך כלל תערובת של מים, סוכר וצבע מאכל. חושבים שהוא דל קלוריות? תנו עוד מבט: בניגוד לארטיק – קרטיב אפילו לא יכול להיחשב כמוצר חלב, אבל תכולת הקלוריות שלו יכולה גם יכולה להגיע ל-100 קלוריות בממוצע – כמעט פי שניים מתכולת הקלוריות בארטיק דיאטטי.  
לכן, אם אתם קונים קרטיב כדי להפיג את החום – למה שלא תחליפו אותו בתה קר ללא סוכר עם ממתיק, או במשקה דייאט צונן עם קוביות קרח, ואפילו בקרטיבים דיאטטיים, המכילים רק 20-12 קלוריות למנה.

 

פירות קיץ? הסוד נמצא בכמות

אמרתם קיץ – אמרתם פירות קיץ, ובהם: ענבים, אפרסקים, שזיפים ושפע של פירות טרופיים צבעוניים ומפתים. ככלל, יש בפירות מרכיבים חיוניים רבים, ובהם: סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים. אבל יש בהם עוד הרבה יותר... סוכר. ולכן, אל תוותרו על הפירות, אבל הקפידו על הכמויות.

מיצי פירות? פצצת סוכר מתקתקת
המיצים הטבעיים זוכים לפופולריות רבה ולמיתוג של מוצר בריאות. העניין הוא שחגיגת המיצים מגיע עם תג מחיר גבוה במיוחד של סוכר. בואו נסתכל על המתמטיקה:
אם פרי ממוצע מכיל כ-2 כפיות סוכר, כוס גדולה של מיץ פרי שעשויה מ- 4 פירות – מכילה כ-8 כפיות סוכר. שמונה כפיות סוכר, שלא תורמות לנו לתחושת השובע, כי פרי זה פרי, אבל מיץ? זה רק מיץ...
תחשבו מתי בפעם האחרונה שמתם יותר מ-2 כפיות סוכר בקפה, אם בכלל... אבל כשזה מגיע למיץ – אנחנו צורכים כמות ענקית של סוכר, בכלל בלי להיות מודעים לכך...

ובכן, הנה הנתונים וכדאי לתת עליהם את הדעת:
נכון שהפרוקטוז, סוכר הפירות, אינו מעלה את רמת הסוכר בדם בצורה דרמטית, אבל הוא תורם לעלייה ברמת הטריגליצרידים (השומנים) בדם ולהתפתחות כבד שומני, והוא משמין.

שייקים וסמודי'ז? כל מה שנאמר ועוד

השילוב של מיצים טבעיים עם חלב מפגיש זה עם זה גם את כמויות הסוכר הגדולה של המיץ וגם את תוספת החלב, שמגדילה את כמות הקלוריות במשקה. דיאטטי – זה לא.

אבטיח? הזרקה של סוכר לדם
אין חולק על כך שהאבטיח הוא המאכל הרשמי של הקיץ, ולמרות היותו פרי לכל דבר ועניין, רבים ממהרים להתענג על כמות הקלוריות הנמוכה, יחסית, שלו.
רק מה... קודם כל, רוב חסידי האבטיח אינם מסתפקים בפרוסה דקה אחת, אלא בוצעים את בשר הפרי האדמדם בנדיבות, ומפה לשם, כמעט בלי להרגיש, נעלם לו חצי אבטיח ואיננו.
אבל זה לא כל הסיפור. כי מסתבר שאכילת אבטיח מעלה את רמת הסוכר בדם בצורה די משמעותית (מדד גליקמי גבוה), והיא תורמת להרעה במצבם של חולי סוכרת ולעלייה במשקל.

 

אז מה כן? ירקות ירקות ירקות

רוצים להתרענן בקיץ וליהנות מתזונה "קלה"? הכינו לכם סלט גדול ומלא בכל טוב ירקות העונה.
ועל הדרך, שימו לב במיוחד לקולרבי וללפת, שניתן לשלב אותם בצורות שונות וליהנות מטעמם העשיר, גם טריים כפרי, גם בסלט, גם כנשנוש על הדרך, וגם מבושלים או בתנור - כתחליף מצוין לתפוחי אדמה. הם מכילים ויטמינים, מינרלים וסיבים, והם דלי קלוריות. 

ארזתם לבד? סוף מעשה במחשבה תחילה

גם בחורף וגם בקיץ, יוצאים לפעילות פנאי באוויר הפתוח? מתכננים פיקניק או קפיצה קטנה לים? הצטיידו באוכל מוכן מראש, כמו:

  • כריכים מלחם חי או פיתות מחיטה מלאה עם ממרחים, כמו: אבוקדו, טחינה, חומוס או גבינה לבנה
  • חתיכות חזה הודו בגריל, לאכילה זמינה וללא צ ורך בחימום
  • ירקות חתוכים או שלמים בקופסה שמשמרת את הטריות והפריכות.

ואל תשכחו לשים הכל בצידנית, כדי לשמור על המזון צונן, טרי ובריא.

תפריט ניווט תחתון