תוכן עניינים

אולגה רז; לשעבר מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה

ליקופן, ג'ינג'רול, כורכומין, רזרבטול, המצליבים, קפסאיכין, קטכין והרשימה לא תמה. חומרים  המופקים מפירות, ירקות וצמחי מרפא ועשויים למנוע ולהפחית את הסיכון למחלת הסרטן. מדע הכימו-פרבנציה
(Chemoprevention) אשר התפתח לאחרונה, מבשר על מיני המזונות המכילים חומרים אלו. טעמים של מניעה


בשנים האחרונות התפתח מדע הכמו-פרבציה, מדע המכוון למניעת מחלות באמצעות שימוש בחומרים המופקים מפירות, ירקות וצמחי מרפא. עשרה מיני מזונות, נמצאו כבעלי תכונות אנטי-סרטניות. בתאבון!

כורכום


תבלין הכורכום נמצא בשימוש רפואה המסורתית ההודית כבר מלפני יותר מ-3,500 שנה כצמח מרפא לטיפול במצבים שונים, בהם כאבי בטן ומחלות מעיים, מחלות כבד, אבנים בדרכי השתן ומחלות עור. לחומר הפעיל שזוהה, הכורכומין, השפעה נוגדת סרטן על מגוון תאים סרטניים ובהם הלבלב, ראש-צוואר, ערמונית וריאה - בהם הוא גרם הן לעיכוב שגשוג התאים והן להשראת מוות תאי מתוכנת. ניתן להרתיח את הכורכום מבלי שיאבד את תכונותיו האנטי-חימצוניות המועילות.

שום


משמש כתבלין במטבחים רבים בעולם וידוע כחומר נוגד דלקת, נוגד חמצון, אנטי טפילי ונוגד סרטן. החומר הפעיל בו, Diallyl sulfide, נמצא חוסם את פעילות פקטור הדלקת NF-kB הקשור לתהליך הסרטני, ובכך משרה מוות תאי מתוכנת ומעכב יצירת כלי דם של סביבת הגידול. מספר מחקרים הראו ששום מעכב תאים סרטניים ממקור של מעי גס, שד וקיבה, וכי יש לו פוטנציאל לעכב התפתחות סרטן הערמונית.

ענבים


ענבים (ויין האדום המופק מהם) מכילים את החומר הפעיל רזרבטול (Reservatol) שהוכח כחומר אנטי-סרטני יעיל בשורה ארוכה של מחקרים. הרזרבטול מנע שגשוג תאים סרטניים בשורות תאי סרטן ובהם: סרטן שד, ערמונית, קיבה, מעי גס, לבלב ועוד. רזרבטול הוא מעכב יעיל של NF-kB הקשור לתהליך הסרטני וגרם להשראת מוות תאי מתוכנת במגוון תאים סרטניים.


כרוב וברוקולי


כרוב (כרובית, כרוב ניצנים) וברוקולי הינו ירקות ממשפחת המצליבים המכילים את האנזים ( I3C (Indole-3-carbinol  ו- את הפיטוכימיקל Sulforaphane הידועים כנוגדי סרטן. במחקר מעבדתי נמצא כי חומרים אלו מנעו שגשוג של תאים סרטניים ועיכבו את התפתחות הגרורות. כמו כן נמצא כי הם עיכבו את היווצרות כלי הדם הדרושים לגידול להתפתח. חשוב לציין כי הרתחה עלולה להרוס את התכונות המועילות של I3C ו- Sulforaphane ולכן יש לאכול את הירקות טריים או לאדות באופן מקוצר.

עגבניה


עגבניות מכילות את החומר הפעיל ליקופן (Lycopene) האחראי לפיגמנט האדום ומהווה מרכיב חשוב במניעת גידולים סרטניים כגון סרטן המעי הגס, הערמונית וסרטן השד. הליקופן ידוע כמעכב הן את אנזים ה- COX-2 והן את פקטור ה- NF-kB אשר להם תפקיד מרכזי בתהליך היווצרות הסרטן. מחקרים הראו כי הוא גורם להגברה בקצב המוות התאי המתוכנת של התאים הסרטניים, ומנגד לא פעל באופן זה על תאים נורמאליים.

דבש


בדבש (וגם בפרופוליס) קיים acid caffeic phenethyl ester) ACPE), אשר התגלה כבעל תכונות אנטי-סרטניות במגוון גידולים סרטניים. במחקר שנערך התגלה כי ה- CAPE מנע נזק לגן התא כתוצאה מחומרים מסרטנים ובכך מנע את שלב ה- initiation של התהליך הסרטני והתפתחות התהליך הפולשני והגרורתי של התא הממאיר.  

צ'ילי אדום


החומר הפעיל בצ'ילי אדום הוא הקפסאיכין, הקשור לטעם החריף של הירק. הקספסאיכין ידוע כחומר שהיה בשימוש לאלחוש מערכת העצבים והקלה על כאבי ראש. נמצא כי הקפסאיכין מדכא את פקטור הדלקת NF-kB הקשור לתהליך הסרטני ומשאיר אותו באופן לא פעיל בנוזל התא, ובכך גורם להגברת תהליך מוות תאי מתוכנת של תאים ממאירים.

ג'ינג'ר


נחשב לצמח המשמש בטיפול באולקוס ובבחילות כתוצאה מכימותרפיה. החומר הפעיל, הג'ינג'ריול (Gingerol), מעכב את האיזואנזים COX-2 ואנזימים נוספים הקשורים ומקדמים את התהליך הסרטני. ג'ינג'ריול ידוע גם כמדכא צימות טסיות ולכן, בדומה לאספירין, יש לו תועלת בריפוי מחלות עורקים.

תה ירוקהחשיבות של תה ירוק במניעת סרטן, נובעת מהיותו מכיל את הקטכין החשוב EGCG שהתגלה כבעל יכולת לגרום לתאים סרטניים להיכנס להליכי מוות תאי מתוכנת וכמונע שגשוג של מגוון תאים סרטניים. כמו כן נמצא כי ה- EGCG מעכב את האנזים הפרוטאוליטי urokinase שעיכוב פעילותו במודל מעבדתי נמצאה כיכולה להקטין את ממדי הגידול הסרטני ואף להביא לרמיסיה של סוגי סרטן שונים.

תפריט ניווט תחתון