תוכן עניינים

רובנו נמצאים בעבודה שעות ארוכות, לעתים יותר מאשר בבית. מגיפת הוורקוהוליות מתפשטת במהירות. גברים ידועים כנגועים בה לא מהיום, אך גם נשים מודרניות עוסקות במגוון רחב של תפקידים, ממלאות משרות בכירות, תופסות יותר ויותר תפקידי מפתח ומתחילות "לחלות" בוורקוהוליות. גם אלה שעובדים "רק" 8 שעות ביום, נמצאים מחוץ לבית הרבה יותר, בין השאר בגלל הפקקים בדרכים.


שעות העבודה בדרך כלל מלאות בפעילות מגוונת, אתגרים ולחץ. על מנת לפעול במלוא היכולת שלך, חשוב לארגן את היום מבחינת המשימות והתוכניות כדי להגיע להספקים ולהישגים טובים ביותר. עם זאת, מתברר שזה לא הכל. חשובים לא פחות גם פרמטרים אחרים, כמו בריאות העובד, מצב רוחו, מצבו התזונתי ועוד. עליית המודעות לשמירה על בריאות העובד והשפעתה על טיב והספק עבדתו, הביאה לפיתוח רפואה תעשייתית מחד, ולחשיבות שמייחסים המעסיקים לבריאות העובד ולתנאים הפיזיים בהם הוא עובד כגורמים משמעותיים ביותר, מאידך. בתוך כך החלו מעסיקים רבים לדאוג לתזונה סדירה ובריאה  של העובדים, לתנאי ישיבה נוחים יותר, לבדיקות תקופתיות, ועוד ועוד.

ברור היום שעובד בריא יותר מביא תועלת גדולה יותר, מפסיד פחות ימי העבודה ומשקיע יותר בחברה בה הוא עובד. מעבר לכך, עובדים מעריכים את דאגת המעביד לבריאותם, ומרגישים את עצמם מוערכים וחשובים יותר, ולפיכך מוכנים לתרום יותר למערכת בה הם עובדים. הרווח של ההשקעה בבריאות העובד הוא הדדי - גם למעסיק וגם לעובד.

לאור זאת, לא פלא שיותר יותר מעסיקים מארגנים לעובדיהם חדרי כושר במקום העבודה, ימי בריאות, בדיקות סקר שנתיות, משפרים את המזון ואף מביאים לעסק אנשי מקצוע המסוגלים לשפר את מצב בריאותם של העובדים.


חשיבות התזונה הנכונה בזמן העבודה

מסתבר, שאחד התחומים המשמעותיים ביותר, הן לטווח המיידי והן לטווח הארוך, הוא תחום התזונה. לא רק איכות המזון משפיעה על אופן ביצוע העבודה אלא גם צירופי המזונות, הכמויות ומועדי האכילה.  חינוך לתזונה נכונה מתחיל בהנהלה הבכירה ביותר ויכול לעשות את השינוי המיוחל. 

שתי דוגמאות קטנות מחיי היומיום:

  • שני מנהלים בכירים בארוחת צהריים עסקית במסעדה מעולה. הראשון מזמין סטייק פילה עם צ'יפס כתוספת, והשני, המודע יותר לנושא, בוחר באותו הסטייק, אך כתוספת הוא מזמין סלט ירקות עם מעט רוטב. עם התקדמות השיחה (והארוחה), הראשון נעשה קצת "כבד" ומאבד משהו מחדותו.  השני שומר על עירנותו לכל אורך הפגישה, והעיסקה נסגרת טוב יותר לטובתו.
  • לחץ בעבודה. שני עובדים צריכים להספיק יותר ממה שהם חושבים שהם יכולים. הראשון לא קם מהכסא ועובד ברצף, ללא הפסקה, מדלג על ארוחות, מקסימום גורס איזה חטיף או ופלים בלי לשים לב, או שנשאר רעב. השני קם מדי שעה, מתמתח ושותה כוס מים, ומדי 3 שעות יושב בצד ואוכל סנדוויץ' בשקט, מתרכז רק באכילה, לא בעבודה. באופן יחסי ליכולותיהם שאכל ושתה באופן מסודר יעבוד יותר מהר, עם הספק גבוה יותר וטיב עבודתו יהיה משובח יותר.

לטווח ארוך, תזונה שאינה אופטימאלית משפיעה משמעותיות ביותר על בריאותנו. החל בסימפטומים כמו קשיי ריכוז, כאבי ראש, עייפות, קשיי שינה ונשירת שיער, דרך כולסטרול ולחץ דם מוגברים, שומנים בדם והשמנה בכלל, וכלה במחלות של ממש, כמו סוכרת, מחלות לב וסרטן.

 

תזונה לקויה פוגעת בהתחלה בפרודוקטיביות, בהמשך לגרום להפסד שעות וימי עבודה, ולהגיע עד לאובדן כושר עבודה. הדברים הם  פשוטים וקלים לביצוע. זה בעיקר מודעות לדברים שביומיום יכולים לעשות את הבדלים.

תפריט ניווט תחתון