תוכן עניינים


גם לכם יש אי סבילות ללקטוז?

כך גם אתם תוכלו ליהנות מחג מטעמי הגבינות

 

מאת: אהובה ברומברג, דיאטנית קלינית במחלקת תזונה ודיאטה, בית החולים איכילוב

 

 

הנה הגיע היום לו אני מחכה כל השנה: חג השבועות שכבר מזמן הפך לחג הגבינות.

 

ישנם רבים שאוהבים מאוד את חג השבועות אך מתוסכלים. למה? כי בצאת החג הם חווים כאבי בטן/נפיחויות או מבלים רבות בשירותים בעקבות אי סבילות ללקטוז.  

אי סבילות ללקטוז היא תופעה מאוד שכיחה ששכיחותה עולה עם הגיל. חומרת הסבילות משתנה מאדם לאדם ולכן קשה לאמוד את מספר האנשים הסובלים מהבעיה. יחד עם זאת, יש אומדנים המצביעים על כ- 70% מהאוכלוסייה עם אי סבילות ללקטוז ברמה כלשהי!

לקטו-מה?!

לקטוז הוא סוכר החלב המורכב מ- 2 סוכרים: גלקטוז וגלוקוז. החלק הטריקי אצל אלו עם אי הסבילות הוא פירוק החיבור בין 2 הסוכרים הללו. הלקטוז נמצא בכל סוגי החלב מן החי, בין אם זה חלב פרות, עזים או כבשים.

 

איך בכל זאת תוכלו ליהנות מהחג? לפניכם מספר טיפים שיעזרו לכם ליהנות מהחג:

1. הכי חשוב בעיני - צפו פגיעה. כן, לצערי יש מזונות שקשה לנו לעמוד בפיתוי מולם, אבל אנחנו כל כך אוהבים אותם שלפעמים אנחנו מוכנים לסבול למענם. אם אתם מוכנים מראש לכאבי הבטן ושלשולים אבל מחליטים שעדיין שווה לסבול יום בשנה - לכו על זה. אבל אם אתם לא מוכנים בשום פנים ואופן לסבול מהתסמינים הצפויים- הימנעו.

2. שלבו מתכונים טבעוניים - אם תקלידו בגוגל "מתכונים טבעוניים לשבועות" תקבלו 86,000 תוצאות! יש היום מגוון מטורף (ומטריף) של מתכונים טבעוניים טעימים. גוונו את הארוחה עם מזון טבעוני שאינו מכיל מוצרי חלב והקלו על הבטן.

3. כמויות קטנות – פעמים רבות, הכל עניין של כמויות. יש מנה חלבית שאתם מאוד אוהבים ולא יכולים לוותר עליה? קחו חתיכה קטנה וגוונו עם סלטים ומזונות אחרים שאינם מכילים לקטוז.

4. גבינות שמנות דלות לקטוז - נכון, זה לא דיאטטי, אבל אם אתם רגישים ללקטוז, גבינות קשות שמנות לא יגרמו לכם לכאבי בטן וזה רק יום אחד.

5. אל תפרסו את הארוחות ליומיים - אם בחרתם לאכול, תבחרו בין ארוחת ערב חג לארוחת חג. למה לסבול כפליים?

6. אל תכעסו על עצמכם - למרות שהבטחתם לעצמכם שהפעם לא תאכלו, ברגע האמת בחרתם לאכול - אין מה לכעוס, תחשבו מה יכולתם לעשות אחרת? לפחות תהנו מהאוכל ומהארוחה המשפחתית. תמיד תסתכלו על חצי הכוס המלאה.

 

חג שמח!תפריט ניווט תחתון